Sobota, 25. máj 2024

MS v lyžovaní: Je už Petra Vlhová lepšia v obrovskom slalome?

Vo Švédsku sa začínajú majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní. Prvou disciplínou ženského programu je Super G, majstrovské očakávania budeme mať až neskôr. Ale budeme. Možno trochu prekvapivo dokonca nielen v jednej disciplíne. 

Od Super VZ k Super PV

Na popredné umiestnenia v najtočivejšej lyžiarskej disciplíne – slalome – sme si zvykli. Roky nás zabávala super výkonmi Veronika Velez-Zuzulová, ktorá sa vypracovala na svetovú špičku. Po príchode Petry Vlhovej do lyžiarskeho kolotoča sme dokonca mohli zažívať historické momenty. Dve Slovenky bojujúce o pódium v pretekoch svetového pohára. Kým z Veroniky vyžarovala ku koncu jej kariéry skúsenosť, u Petry sme mohli aj napriek obrovskému talentu a veľkej dravosti, vidieť miestami nevyrovnanú výkonnosť. Najmä olympiáda nevyšla podľa predstáv. Vyrovnávať sa s tlakom nie je jednoduché, päť miliónov fanúšikov očakáva doma pred televízormi medailu.

Super sezóna

Všetko sa zlomilo v aktuálnej sezóne. Kde štartuje Pera Vlhová, tam sa je na čo pozerať. Telku zapíname už len preto, aby sme pozreli záver druhého kola, v ktorom uvidíme našu pretekárku v boji o najvyššie priečky. Ešte významnejšie je, že sa už nebavíme len o slalome, na ktorý sme si zvykli, ale úspechy začala zbierať v ďalšej alpskej disciplíne. Dokonca sa do popredia ponúka úvaha, v ktorej z tých dvoch je Vlhová aktuálne lepšia?

Je už Petra Vlhová lepšia v obrovskom slalome? 

Od začiatku sezóny končila Petra v slalome vždy na druhom mieste za Mikaelou Shiffrinovou, bezpochyby legendou svojho športu. Petra jej však vynikajúco sekunduje. Na prvých šiestich pretekov svetového pohára sme mali túto peknú dvojicu dievčat vždy na prvých dvoch miestach v poradí Shiffrin, Vlhová. Peťa vyhrala siedmy slalom vo Flachau, kde si pozície vymenili a až v ôsmom cez víkend sa Slovenke nepodarilo nič lepšie, ako piate miesto.

Ak ale pripočítame aj paralelný slalom, naša pretekárka dokázala Shiffrinovú poraziť dvakrát. Aj keď sa Mikaela točí okolo bránok úplne jednoznačne najlepšie, Petra jej už dýcha na chrbát z veľmi tesnej blízkosti. Môžeme konštatovať, že už narušila jej intímnu zónu a obe majú jasný náskok pred zvyškom sveta.

V obrovskom slalome sú lyžiarske pomery trochu vyrovnanejšie. Dokonca ani božská Mikaela nevyhráva s takou pravidelnosťou, ako v slalome. Menoslov víťazov od začiatku sezóny vysvietil na tabuli štyri rôzne mená. Kým prvé preteky ovládli Tessa Worley a Frederica Brignone, zvyšné prvé miesta si vyhradili opäť Miša a Peťa. Kým Shiffrinová vyhrala tri preteky svetového pohára, Vlhová triumfovala v dvoch. Posledné víťazstvo si dosiahnutím rovnakého času rozdelili a tak sme mohli v cieli počuť americkú aj slovenskú hymnu. Celkom rarita pre šport, kde rozhodujú detaily, mikro detaily a dobre že nie milisekundy. 

Hoci Petra v obráku nekončí tak pravidelne na pódiu ako v slalome, môžeme bez mihnutia oka povedať, že v disciplíne, kde musí pustiť lyže rýchlejšie dolu svahom, sa už takisto dostala medzi najužšiu špičku. Konkurencia v obrovskom slalome je väčšia, preto aj napríklad piate miesto v ňom je skvelý výsledok. Petra Vlhová v obrovskom slalome svoju najsilnejšiu disciplínu už výkonnostne vyrovnala. Minimálne.

Ako v Are?  

Zatiaľ to vyzerá, že vo Vlhovej tíme je vytvorená vynikajúca pohoda a k tomu určite prispieva aj neskutočná divácka podpora, ktorú nemá žiadna zo súperiek. Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní sa začínajú a my sa môžeme tešiť na horúce želiezko v ohni.

A veriť v medailu nielen v jednej disciplíne.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera