Štvrtok, 23. máj 2024

Mužský slalom prežíva bláznivú sezónu Najbližšie k malému glóbusu má Nór, ktorý od zlosti rozkopal kôš

SITA/AP Photo/Marco Tacca

V deviatich tohtosezónnych slalomových pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní spoznali priaznivci zimných športov osem víťazov. Dvakrát sa podarilo vyhrať nórskemu reprezentantovi Henrikovi Kristoffersenovi, ktorý vedie poradie disciplíny o 48 bodov pred krajanom Lucasom Braathenom. O držiteľovi malého krištáľového glóbusu sa definitívne rozhodne vo finále SP v Courcheveli.

U žien už v predstihu získala ocenenie pre najlepšiu slalomárku Slovenka Petra Vlhová. Podarilo sa jej to ešte začiatkom januára pred zimnými olympijskými hrami, kde vybojovala zlatú medailu za slalom.

U mužov je situácia odlišná.

Nórske strely

Až do pretekov v Garmisch-Partenkirchene nikto nevyhral slalom dvakrát. Podarilo sa to až Kristoffersenovi, ktorý si počas jedného víkendu pripísal dve víťazstvá. Zdalo sa, že je na najlepšej ceste k celkovému prvenstvu.

Stredajšie nočné preteky Nórovi nevyšli. V prvom kole sa mu nevydaril prechod do jednej z brán a výrazne zaostal. V cieli nezvládol emócie a rozkopal kôš v zákulisí. V druhom kole predviedol najrýchlejší čas, ale stačilo mu to iba na šestnástu pozíciu. Jeho najväčší konkurent Braathen takisto zlyhal a umiestnil sa iba o priečku vyššie. Teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu majú aj Nemec Strasser, Manuel Feller z Rakúska a Švajčiar Daniel Yule.

Dvadsaťsedemročný Nór mal smolu, že pretekal v dobe slávneho rakúskeho lyžiara Marcela Hirschera. Ten mu dovolil ukoristiť malú trofej iba v roku 2016. Svoju bohatú kariéru ukončil celkovým prvenstvom pred troma rokmi. Zdalo sa, že Kristoffersenovi nič nebude stáť v ceste za vytúžením prvenstvom. Posledné dva roky sa trápil, mohla za to zmena materiálu, ktorá mu nesadla. V minulej sezóne obsadil v slalome až šieste miesto.

Na svojho skúseného tímového kolegu sa začínajú doťahovať mladé nórske pušky. Posledný slalom ukoristil dvadsaťjedenročný Atle Lie McGrath. V rovnakom veku vyniká aj Lucas Braathen.

Prvé víťazstvá

Mužský slalom napísal v tejto sezóne rôzne príbehy. V Adelbodene vyhral prvé preteky v kariére Johannes Strolz s vysokým číslom 38. Svoju formu gradoval a aj napriek tomu, že nebol súčasťou rakúskeho A-tímu. Prijal prácu policajta, aby si zarobil potrebné peniaze. Počas sezóny si lyže pripravoval sám. Jeho snaženie vyvrcholilo ziskom zlatej medaily v alpskej kombinácii. Rovnakú získal pred 34 rokmi jeho otec Hubert Strolz.

Vo Wengene sa tešil z premiérového slalomového víťazstva Lucas Braathen. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby sa na čelo pretekov nekatapultoval z 29. pozície po prvom kole.

Rovnako emotívne prežíval prvý triumf britský lyžiar Dave Ryding vo veku 35 rokov. Veľká Británia mohla oslavovať prvého víťaza Svetového pohára v alpskom lyžovaní. „Už je mi 35 rokov, ale nikdy som neprestal veriť. Nikdy som sa neprestal snažiť. Prvú výhru pre Veľkú Britániu som získal práve v Kitzbuheli. Neviem, či sny môžu byť ešte lepšie,“ tešil sa v cieli veterán.

Prvý vavrín získal aj víťaz posledných pretekov nočného slalomu Atle Lie McGrath. Po vydarenom druhom kole prišiel do cieľa v zelených číslach a divákov v stredisku Flachau pobavil mexickými vlnami. Čakal ešte na jedno meno na štarte, ale Johannes Strolz sa nedokázal s rozbitou traťou popasovať a prepadol sa až na štvrtú priečku. Oslavy mohli pokračovať. „Ani neviem, čo povedať. Je to bláznivé, bola to cool jazda. Trať bola veľmi ťažká, ale dokázal som to,” povedal víťaz pre ORF.

Sezóna mužského slalomu sa uzavrie v nedeľu 20. marca vo francúzskom Courcheveli. Kto získa malý krištáľový glóbus za disciplínu je ťažko predpovedať.

Prehľad víťazov slalomových pretekov v sezóne 2021/2022

DejiskoMeno víťaza
Val d’IsereClément Noel
Madonna di CampiglioSebastian Foss-Solevag
AdelbodenJohannes Strolz
WengenLucas Braathen
KitzbuhelDave Ryding
SchladmingLinus Strasser
Garmish-PartenkirchenHenrik Kristoffersen
Garmish-PartenkirchenHenrik Kristoffersen
FlachauAtle Lie McGrath

Na zimných olympijských hrách v Pekingu sa zo zlatej medaily tešil Clément Noel. Striebornú medailu vybojoval Johannes Strolz a bronz získal Sebastian Foss-Solevag. Henrik Kristoffersen skončil na nepopulárnej štvrtej priečke.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera