Nedeľa, 30. jún 2024

Na lyžiach už skáču aj veľké slovenské talenty

FOTO TASR - Lukáš Furcoň

Skoky na lyžiach nemajú istú dobu v Svetovom pohári slovenské zastúpenie. Po Švagerkovi, Mesíkovi a Zmorayovi už nikto neprišiel. Zmeniť sa to môže vďaka mládež pri Banskej Bystrici. Dievčatá aj chlapci zbierajú medzi rovesníkmi jednu medailu za druhou.

Historicky potenciál

Skokanské mostíky sa na Slovensku začali budovať už začiatkom dvadsiateho storočia. Šport začal postupne prekvitať, na našom území sa uskutočnila svetová zimná univerziáda 1935, v roku 1970 majstrovstvá sveta na Štrbskom plese.

Zdalo sa, že skoky na lyžiach môžu pokračovať a napredovať. Po rozdelení Československa začali chýbať peniaze, mostíky chátrať, skokanov ubúdať.

Zlá infraštruktúra

Nevyhovujúca infraštruktúra je hlavným problémom dodnes. Na moderných mostíkoch sa skáče na keramickom nájazde, kadiaľ musí tiecť voda. Keď nefunguje čerpadlo, tak to jednoducho nejde, vedierkami sa polievať nedá… Panoramatické skokanské mostíky na Štrbskom plese tak zostávajú v pozícii panoramatických.

K dispozícii sú menšie v okolí Banskej Bystrice. Skokani sú nútení na väčšie cestovať do Česka alebo Poľska. Napriek negatívam sa skoky na lyžiach na Slovensku postupne znova prebúdzajú k životu.

Detské kluby

V okolí Banskej Bystrice vznikli v posledných rokoch nové kluby, ktoré naberajú deti. Zimné preteky organizujú kvôli podmienkam v Čechách alebo Poľsku. Túto sezónu v poľskom seriáli Lotos Cup zbierajú jednu medailu za druhou.

Pred pár dňami vybojovala v kategórii mladšiích žiačok tri zlaté medaily Kira Mária Kapustíková v disciplínach skoky na lyžiach a severská kombinácia. Na pódiu ju dvakrát doplnila Zara Zelenčíková na druhom a treťom mieste.

Do povedomia verejnosti sa už dávnejšie dostalo meno dnes trinásťročného Hektora Kapustíka, ktorý na veľkom mostíku už skočil neuveriteľných 121 metrov.

Pozoruhodný talent dokazuje desiata členka rodiny Mesíkovcov, ktorá sa venuje skokom na lyžiach. Štrnásťročná Tamara má na svojom konte už niekoľko výrazných úspechov.

Klan Mesíkovcov

Písal sa dvanásty január 2006. Na mamuťom mostíku v Rakúsku je v skúšobnom kole pripravený slovenský reprezentant Martin Mesík. Slovák letí, letí a pristane na značke 195,5 metra. Nový slovenský rekord!

V roku 2014 sa slovenský rekordman pustil do ťažkej práce vrátiť na Slovensko skoky na lyžiach. Spoločne s ostatnými priaznivcami svojpomocne vybudovali v Selciach pri Banskej Bystrici klub. Skoky na lyžiach sa aj vďaka ich snahe postupne vyhrabávajú z popola.

Viac článkov o lyžovaní

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera