Štvrtok, 23. máj 2024

Na majstrovstvách sveta zabojuje Petra Vlhová o päť medailí

Foto- SITA/AP Photo/Marco Trovati

V poradí 46. majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní sa uskutočnia v talianskom stredisku Cortina d’Ampezzo 8. – 21. februára. Na programe je alpská kombinácia, super-G, zjazd, paralelný obrovský slalom, súťaž tímov, obrovský slalom a slalom mužov aj žien.

Podujatie definitívne potvrdili iba na začiatku roka, hoci talianski organizátori apelovali na preloženie na rok 2022. Ich návrh nepodporila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS).

História

Stredisko v srdci Dolomitov hostilo majstrovstvá sveta už v roku 1932 a následne v roku 1941. Šampionát sa teda vracia po dlhých 80 rokoch.

V roku 1956 bola Cortina hostiteľom ZOH. Pozoruhodnosťou hier boli prvé priame televízne prenosy do zahraničia. Olympiáda naštartovala sériu pravidelných športových podujatí v dejisku. Prvý svetový pohár mužov sa v Cortine d’Ampezzo konal v roku 1969, od roku 1993 je pravidelnou zastávkou ženského kalendára v rýchlostných disciplínach.

V roku 2026 má byť spolu s Milánom spoluorganizátorom XXV. zimných olympijských hier.

Dlhoročná kandidatúra

Cortina sa uchádzala o usporiadanie majstrovstiev sveta v rokoch 2013 – 2019 dovedna štyrikrát, kým konečne s kandidatúrou uspela. V roku 2019 prehrala so švédskym Aare, v 2017 so St. Moritzom, v 2015 sa majstrovstvá uskutočnili v americkom Beaver Creeku a 2013 v Schladmingu. Až v júni 2016 Cortinu zvolili jednohlasne delegáti za dejisko majstrovstiev sveta 2021.

Dolomitské stredisko bolo jediným kandidátom.

Bez generálky a divákov

Záverečné preteky Svetového pohára v Cortine d’Ampezzo , ktoré mali slúžiť ako generálka pred šampionátom, sa v minuloročnej sezóne pre nastupujúcu pandémiu COVID-19 neuskutočnili. Sezóna alpského lyžovania sa skončila predčasne.

Taliani sú po prvej korona vlne opatrní a chcú eliminovať šírenie vírusu. Momentálne je provincia Veneto, kde sa stredisko nachádza, v červenej zóne a patrí k najpostihnuteľnejším na celom Apeninskom polostrove.

Diváci by predstavovali v súčasnosti veľké riziko, dokážeme však garantovať bezpečnosť pretekárov aj ostatných pracovníkov,” uviedol taliansky minister športu Vincenzo Spadafora.

Hygienici zatiaľ nezverejnili presné znenie opatrení, počíta sa s obmedzením pohybu športovcov, ktorí by sa mali v čo najväčšej miere zdržovať v hoteloch.

Obhajcovia

Na predchádzajúcich majstrovstvách sveta vo švédskom Aare sa najúspešnejšími krajinami podľa medailovej bilancie stali Švajčiarsko a Nórsko so ziskom dvoch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej medaily.

Najúspešnejšou športovkyňou bola Mikaela Shiffrinová, ktorá vybojovala dva tituly majsterky sveta a jeden bronz. Dvoma titulmi sa pýšila aj Švajčiarka Wendy Holdenerová. Treťou najoceňovanejšou lyžiarkou sa stala Slovenka Petra Vlhová s kompletnou medailovou zbierkou.

https://www.instagram.com/p/Bt34QoYFhtg/?utm_source=ig_web_copy_link

V mužskej časti bolo rozdelenie medailí pestrejšie. Dva cenné kovy ukoristili Marcel Hirscher z Rakúska, jeho krajan Marco Schwarz a Alexis Pinturault z Francúzska.

Muži

Zjazd: Kjetil Jansrud (51. Martin Bendík, Matej Prieložný nedokončil)
Super-G: Dominik Paris (38. Martin Bendík, Matej Prieložný nedokončil)
Alpská kombinácia: Alexis Pinturault (Martin Bendík a Matej Prieložný nedokončili)
Obrovský slalom: Henrik Kristoffersen (Andreas Žampa, Adam Žampa, Matej Falat a Matej Prieložný nedokončili)
Slalom: Marcel Hirscher (34. Matej Falat, Martin Hyska a Adam Žampa nedokončili)

Ženy

Zjazd: Ilka Stuhecová
Super-G: Mikaela Shiffinová
Alpská kombinácia: Wendy Holdenerová (2. Petra Vlhová)
Obrovský slalom: Petra Vlhová
Slalom: Mikaela Shiffrinová (3. Petra Vlhová)

Tímová súťaž: Švajčiarsko (Wendy Holdenerová, Daniel Yule, Aline Daniothová, Ramon Zenhaeusern)
5. Slovensko (Soňa Moravčíková, Matej Falat, Petra Hromcová, Adam Žampa)

Favoritky

Aktuálna líderka Svetového pohára Petra Vlhová dominuje v technických disciplínach. Pred majstrovstvami sveta jej forma v obrovskom slalome a slalome šla mierne nadol. Chuť si napravila premiérovým pódiovým umiestnením v super-G v Garmisch Partenkirchene. Dala najavo, že môže útočiť na cenné kovy aj v rýchlostných disciplínach, čo z nej robí horúcu kandidátku na zlato v alpskej kombinácii.

Výborné lyžiarske kvality ukazuje druhá žena celkového hodnotenia Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska, ktorá pred šampionátom vyhrala štyri superobrovské slalomy za sebou. Vzostup zaznamenala aj v obrovskom slalome a zjazde.

Američanka Mikaela Shiffrinová vyhrala túto sezónu dvoje preteky- obrovský slalom v Courcheveli a nočný slalom vo Flachau. Po smrti otca sa sústredí na technické disciplíny. Na sociálnych sieťach zverejnila video na dlhých lyžiach, čím nevylúčila účasť na štarte v rýchlostných disciplínach, ktorú následne potvrdila na videokonferencii. “Budem sa snažiť byť čo najrýchlejšia. To však neznamená, že to bude stačiť na obhajobu titulu v super-G. Bolo by to milé prekvapenie.

V slalome získala Shiffrinová pred dvoma rokmi v Are svoj štvrtý titul majsterky sveta, premožiteľku v najtočivejšej disciplíne nenašla ani v rokoch 2013, 2015 a 2017. “Mám šancu stať sa prvou päťnásobnou svetovou šampiónkou v slalome, snažím sa však na to príliš nemyslieť,” dodala 25-ročná Shiffrinová.

https://www.instagram.com/p/CKqtE6Xjatr/?utm_source=ig_web_copy_link

Talianky Marta Bassinová a Federica Brignoneová vynikajú primárne v obrovskom slalome. Na najvyššie stupienky v rýchlostných disciplínach myslí aj Česka Ester Ledecká.

Favoriti

V celkovom hodnotení kraľuje v rebríčku po zranení nórskeho rivala Kildeho Francúz Alexis Pinturalt, ktorý dominuje v technických disciplínach. Vyhral posledné tri preteky obrovského slalomu.

Najtočivejšia disciplína- slalom mala z ôsmich pretekov sedem rôznych víťazov. Dvakrát sa podarilo vyhrať Henrikovi Kristoffersenovi z Nórska, ktorý od začiatku sezóny pracuje na nových lyžiach. Nový materiál mu nie vždy zaručí umiestnenie, s ktorým by bol lyžiar spokojný. Svedčia o tom aj kolísavé výsledky z tejto sezóny.

https://www.instagram.com/p/CKteEbGJCe0/?utm_source=ig_web_copy_link

V rýchlostných disciplínach medzi najväčších ašpirantov na cenné kovy patria Vincent Kriechmayr z Rakúska a Beat Feuz zo Švajčiarska.

Vypadli z bojov

Desať dní pred domácim šampionátom utrpela talianska zjazdárka Sofia Goggiová pri nešťastnom páde po zrušení pretekov Svetového pohára v Garmisch-Partenkirchene zlomeninu v pravom kolene. Olympijska víťazka v zjazde a obhajkyňa striebra z MS v super-G bola veľká domáca medailová nádej, v tejto sezóne Svetového pohára vyhrala štyri zjazdy a suverénne viedla priebežné hodnotenie disciplíny. 

Pre podobné problémy predčasne ukončil sezónu aj obhajca veľkého krištáľového glóbusu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska. V polovici januára si tréningovom páde roztrhol väzy v kolene.

Slovenská nominácia

Výprava pod vedením Zuzany Senčekovej pocestuje zložená zo štyroch mužov a dvoch žien. Tu je ich zoznam a disciplíny, v ktorých budú reprezentovať.

  • Adam Žampa (paralelný obrovský slalom, obrovský slalom, slalom), 
  • Andreas Žampa (paralelný obrovský slalom, obrovský slalom), 
  • Martin Bendík (super-G, zjazd), 
  • Filip Baláž (super-G, paralelný obrovský slalom, obrovský slalom, slalom), 
  • Petra Vlhová (alpská kombinácia, super-G, obrovský slalom, paralelný obrovský slalom, slalom), 
  • Petra Hromcová (paralelný obrovský slalom, obrovský slalom, slalom).

Program MS

Do programu majstrovstiev sveta pribudla nová disciplína- paralelný slalom jednotlivcov.

dátumčaskategóriadisciplína
08.02.11:00 a 14:30ženyAlpská kombinácia
09.02.10:30ženySuper-G
09.02.13:00mužiSuper-G
10.02.10:00 a 13:30mužiAlpská kombinácia
13.02.11:00ženyZjazd
14.02.11:00mužiZjazd
16.02.09:00 a 14:00ženyParalelný slalom
16.02.09:00 a 14:00mužiParalelný slalom
17.02.12:15mixTímová súťaž
18.02.10:00 a 13:30ženyObrovský slalom
19.02.10:00 a 13:30mužiObrovský slalom
20.02.10:00 a 13:30ženySlalom
21.02.10:00 a 13:30mužiSlalom

Ďalšie články o lyžovaní

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera