fbpx
sobota, 27. februára 2021
Petra Vlhová, lyžovanie
Foto- SITA/AP Photo/Marco Trovati
Lyžovanie

Na majstrovstvách sveta zabojuje Petra Vlhová o päť medailí

V poradí 46. majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní sa uskutočnia v talianskom stredisku Cortina d’Ampezzo 8. – 21. februára. Na programe je alpská kombinácia, super-G, zjazd, paralelný obrovský slalom, súťaž tímov, obrovský slalom a slalom mužov aj žien.

Podujatie definitívne potvrdili iba na začiatku roka, hoci talianski organizátori apelovali na preloženie na rok 2022. Ich návrh nepodporila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS).

História

Stredisko v srdci Dolomitov hostilo majstrovstvá sveta už v roku 1932 a následne v roku 1941. Šampionát sa teda vracia po dlhých 80 rokoch.

V roku 1956 bola Cortina hostiteľom ZOH. Pozoruhodnosťou hier boli prvé priame televízne prenosy do zahraničia. Olympiáda naštartovala sériu pravidelných športových podujatí v dejisku. Prvý svetový pohár mužov sa v Cortine d’Ampezzo konal v roku 1969, od roku 1993 je pravidelnou zastávkou ženského kalendára v rýchlostných disciplínach.

V roku 2026 má byť spolu s Milánom spoluorganizátorom XXV. zimných olympijských hier.

Dlhoročná kandidatúra

Cortina sa uchádzala o usporiadanie majstrovstiev sveta v rokoch 2013 – 2019 dovedna štyrikrát, kým konečne s kandidatúrou uspela. V roku 2019 prehrala so švédskym Aare, v 2017 so St. Moritzom, v 2015 sa majstrovstvá uskutočnili v americkom Beaver Creeku a 2013 v Schladmingu. Až v júni 2016 Cortinu zvolili jednohlasne delegáti za dejisko majstrovstiev sveta 2021.

Dolomitské stredisko bolo jediným kandidátom.

Bez generálky a divákov

Záverečné preteky Svetového pohára v Cortine d’Ampezzo , ktoré mali slúžiť ako generálka pred šampionátom, sa v minuloročnej sezóne pre nastupujúcu pandémiu COVID-19 neuskutočnili. Sezóna alpského lyžovania sa skončila predčasne.

Taliani sú po prvej korona vlne opatrní a chcú eliminovať šírenie vírusu. Momentálne je provincia Veneto, kde sa stredisko nachádza, v červenej zóne a patrí k najpostihnuteľnejším na celom Apeninskom polostrove.

Diváci by predstavovali v súčasnosti veľké riziko, dokážeme však garantovať bezpečnosť pretekárov aj ostatných pracovníkov,” uviedol taliansky minister športu Vincenzo Spadafora.

Hygienici zatiaľ nezverejnili presné znenie opatrení, počíta sa s obmedzením pohybu športovcov, ktorí by sa mali v čo najväčšej miere zdržovať v hoteloch.

Obhajcovia

Na predchádzajúcich majstrovstvách sveta vo švédskom Aare sa najúspešnejšími krajinami podľa medailovej bilancie stali Švajčiarsko a Nórsko so ziskom dvoch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej medaily.

Najúspešnejšou športovkyňou bola Mikaela Shiffrinová, ktorá vybojovala dva tituly majsterky sveta a jeden bronz. Dvoma titulmi sa pýšila aj Švajčiarka Wendy Holdenerová. Treťou najoceňovanejšou lyžiarkou sa stala Slovenka Petra Vlhová s kompletnou medailovou zbierkou.

V mužskej časti bolo rozdelenie medailí pestrejšie. Dva cenné kovy ukoristili Marcel Hirscher z Rakúska, jeho krajan Marco Schwarz a Alexis Pinturault z Francúzska.

Muži

Zjazd: Kjetil Jansrud (51. Martin Bendík, Matej Prieložný nedokončil)
Super-G: Dominik Paris (38. Martin Bendík, Matej Prieložný nedokončil)
Alpská kombinácia: Alexis Pinturault (Martin Bendík a Matej Prieložný nedokončili)
Obrovský slalom: Henrik Kristoffersen (Andreas Žampa, Adam Žampa, Matej Falat a Matej Prieložný nedokončili)
Slalom: Marcel Hirscher (34. Matej Falat, Martin Hyska a Adam Žampa nedokončili)

Ženy

Zjazd: Ilka Stuhecová
Super-G: Mikaela Shiffinová
Alpská kombinácia: Wendy Holdenerová (2. Petra Vlhová)
Obrovský slalom: Petra Vlhová
Slalom: Mikaela Shiffrinová (3. Petra Vlhová)

Tímová súťaž: Švajčiarsko (Wendy Holdenerová, Daniel Yule, Aline Daniothová, Ramon Zenhaeusern)
5. Slovensko (Soňa Moravčíková, Matej Falat, Petra Hromcová, Adam Žampa)

Favoritky

Aktuálna líderka Svetového pohára Petra Vlhová dominuje v technických disciplínach. Pred majstrovstvami sveta jej forma v obrovskom slalome a slalome šla mierne nadol. Chuť si napravila premiérovým pódiovým umiestnením v super-G v Garmisch Partenkirchene. Dala najavo, že môže útočiť na cenné kovy aj v rýchlostných disciplínach, čo z nej robí horúcu kandidátku na zlato v alpskej kombinácii.

Výborné lyžiarske kvality ukazuje druhá žena celkového hodnotenia Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska, ktorá pred šampionátom vyhrala štyri superobrovské slalomy za sebou. Vzostup zaznamenala aj v obrovskom slalome a zjazde.

Američanka Mikaela Shiffrinová vyhrala túto sezónu dvoje preteky- obrovský slalom v Courcheveli a nočný slalom vo Flachau. Po smrti otca sa sústredí na technické disciplíny. Na sociálnych sieťach zverejnila video na dlhých lyžiach, čím nevylúčila účasť na štarte v rýchlostných disciplínach, ktorú následne potvrdila na videokonferencii. “Budem sa snažiť byť čo najrýchlejšia. To však neznamená, že to bude stačiť na obhajobu titulu v super-G. Bolo by to milé prekvapenie.

V slalome získala Shiffrinová pred dvoma rokmi v Are svoj štvrtý titul majsterky sveta, premožiteľku v najtočivejšej disciplíne nenašla ani v rokoch 2013, 2015 a 2017. “Mám šancu stať sa prvou päťnásobnou svetovou šampiónkou v slalome, snažím sa však na to príliš nemyslieť,” dodala 25-ročná Shiffrinová.

Talianky Marta Bassinová a Federica Brignoneová vynikajú primárne v obrovskom slalome. Na najvyššie stupienky v rýchlostných disciplínach myslí aj Česka Ester Ledecká.

Favoriti

V celkovom hodnotení kraľuje v rebríčku po zranení nórskeho rivala Kildeho Francúz Alexis Pinturalt, ktorý dominuje v technických disciplínach. Vyhral posledné tri preteky obrovského slalomu.

Najtočivejšia disciplína- slalom mala z ôsmich pretekov sedem rôznych víťazov. Dvakrát sa podarilo vyhrať Henrikovi Kristoffersenovi z Nórska, ktorý od začiatku sezóny pracuje na nových lyžiach. Nový materiál mu nie vždy zaručí umiestnenie, s ktorým by bol lyžiar spokojný. Svedčia o tom aj kolísavé výsledky z tejto sezóny.

V rýchlostných disciplínach medzi najväčších ašpirantov na cenné kovy patria Vincent Kriechmayr z Rakúska a Beat Feuz zo Švajčiarska.

Vypadli z bojov

Desať dní pred domácim šampionátom utrpela talianska zjazdárka Sofia Goggiová pri nešťastnom páde po zrušení pretekov Svetového pohára v Garmisch-Partenkirchene zlomeninu v pravom kolene. Olympijska víťazka v zjazde a obhajkyňa striebra z MS v super-G bola veľká domáca medailová nádej, v tejto sezóne Svetového pohára vyhrala štyri zjazdy a suverénne viedla priebežné hodnotenie disciplíny. 

Pre podobné problémy predčasne ukončil sezónu aj obhajca veľkého krištáľového glóbusu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska. V polovici januára si tréningovom páde roztrhol väzy v kolene.

Slovenská nominácia

Výprava pod vedením Zuzany Senčekovej pocestuje zložená zo štyroch mužov a dvoch žien. Tu je ich zoznam a disciplíny, v ktorých budú reprezentovať.

  • Adam Žampa (paralelný obrovský slalom, obrovský slalom, slalom), 
  • Andreas Žampa (paralelný obrovský slalom, obrovský slalom), 
  • Martin Bendík (super-G, zjazd), 
  • Filip Baláž (super-G, paralelný obrovský slalom, obrovský slalom, slalom), 
  • Petra Vlhová (alpská kombinácia, super-G, obrovský slalom, paralelný obrovský slalom, slalom), 
  • Petra Hromcová (paralelný obrovský slalom, obrovský slalom, slalom).

Program MS

Do programu majstrovstiev sveta pribudla nová disciplína- paralelný slalom jednotlivcov.

dátumčaskategóriadisciplína
08.02.11:00 a 14:30ženyAlpská kombinácia
09.02.10:30ženySuper-G
09.02.13:00mužiSuper-G
10.02.10:00 a 13:30mužiAlpská kombinácia
13.02.11:00ženyZjazd
14.02.11:00mužiZjazd
16.02.09:00 a 14:00ženyParalelný slalom
16.02.09:00 a 14:00mužiParalelný slalom
17.02.12:15mixTímová súťaž
18.02.10:00 a 13:30ženyObrovský slalom
19.02.10:00 a 13:30mužiObrovský slalom
20.02.10:00 a 13:30ženySlalom
21.02.10:00 a 13:30mužiSlalom

Ďalšie články o lyžovaní

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.