Štvrtok, 23. máj 2024

Nadvláda Shiffrinovej v Killingtone sa môže skončiť. Vďaka forme Petry Vlhovej

SITA/AP Photo/Alessandro Trovati

Svetový pohár v alpskom lyžovaní sa po ročnej prestávke kvôli pandémii koronavírusu vracia späť za more. Stredisko Killington bude hostiť ženské preteky obrovského slalomu a slalomu.

Stredisko v štáte Vermont patrí k najväčším na východe USA a hostí Svetový pohár od roku 2016. Posledné preteky najvyššieho rangu pred Killingtonom boli na východe krajiny v roku 1991 vo Waterville Valley v štáte New Hampshire.

Obrovský slalom

Pretekárky budú súťažiť na zjazdovke Super Star. Obhajkyňou posledného víťazstva v sezóne 2019/2020 je Marta Bassinová. Talianka opanovala disciplínu aj minulú sezónu a je jednou z ašpirantiek na víťazstvo.

Najväčšou favoritkou je domáca reprezentantka Mikaela Shiffrinová, ktorá vyhrala úvodný obrovský slalom v Soldene. Američanku trápili bolesti chrbta, ale vo Fínsku ukázala, že aj bez top formy dokáže atakovať najvyššie stupienky.

Švajčiarka Lara Gutová Behramiová sa predstaví v kolotoči Svetového pohára po pol druha mesiaci. Špecialistka na rýchlostné disciplíny patrí taktiež k horúcim kandidátkam na zisk prvenstva.

Vlhovej pokus o prekonanie maxima

Najlepšie umiestnenie Petry Vlhovej v Killingtone je druhé miesto v roku 2017, kedy skončila za Mikaelou Shiffrinovou. Naposledy obsadila šiestu priečku.

Namotivovaná úspechom vo Fínsku chce slovenská reprezentantka potvrdiť svoju formu aj v USA. „Teraz som šťastnejšia ako predtým. Cítim sa slobodnejšia,“ nechala sa počuť aktuálna líderka celkového hodnotenia. Hlavným dôvodom je aj správna zmena trénera. Mauro Pini pôsobí pokojne, čo sa odráža aj na jeho zverenkyni. „Prestup sa vydaril,“ zhodli sa média.

Výsledky obrovského slalomu SP v Killingtone

2019/2020 – 1. Marta Bassino, 6. Petra Vlhová

2018/2020 – 1. Federica Brignone, 7. Petra Vlhová

2017/2018 – 1. Mikaela Shiffrinová, 2. Petra Vlhová

2016/2017 – 1. Tessa Worleyová, 13. Petra Vlhová

Slalom

Preteky slalomu sa pôjdu na rovnakej zjazdovke Super Star. Za absolútnu favoritku sa považuje slovenská reprezentantka Petra Vlhová, ktorá vedie priebežné hodnotenie disciplíny. Liptovská rodáčka vo fínskom Levi predviedla štyri perfektné jazdy, v ktorým ukázala, že momentálne je výkonnostne inde ako zvyšok slalomárskeho sveta.

Shiffrinová doma ešte neprehrala

Domáce preteky úspešnej lyžiarke svedčia. V slalome ešte neokúsila pocit prehry a štyrikrát sa postavila na najvyšší stupienok. Na druhom mieste vždy viala slovenská vlajka. V premiérovom ročníku to bola Veronika Velez Zuzulová, potom Petra Vlhová.

O dominancií Shiffrinovej v Killingtone hovoria aj čísla. V posledných odjazdených pretekoch mala v súčte dvoch kôl náskok na Petru Vlhovú 2,29 sekundy. Iba samotné preteky ukážu, či forma Slovenky bude stačiť na domáce prostredie Američanky.

Výsledky slalomu SP v Killingtone

2019/2020 – 1. Mikaela Shiffrinová,, 2. Petra Vlhová

2018/2020 – 1. Mikaela Shiffrinová,, 2. Petra Vlhová

2017/2018 – 1. Mikaela Shiffrinová, 2. Petra Vlhová

2016/2017 – 1. Mikaela Shiffrinová,, 2. Veronika Velez Zuzulová, 5. Petra Vlhová

Program obrovského slalomu

Sobota 27. novembra

1. kolo 16:00

2. kolo 19:00

Program slalomu

Nedeľa 28. novembra

1. kolo 15:45

2. kolo 18:45

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera