fbpx
piatok, 5. marca 2021
Petra Vlhová v cieli pretekov Svetového pohára v lyžovaní
SITA/AP Photo/Giovanni Auletta
Lyžovanie

Nároky Slovákov na Vlhovú sú privysoké. Aj Shffrinová má výpadky

Čo sa deje s Petrou Vlhovou? Prečo už nevyhráva? To sú otázky, ktoré si aktuálne kladie časť slovenských fanúšikov zjazdového lyžovania. Nuž, 25-ročnej Liptáčke sa aktuálne nedarí predvádzať na tratiach také výkony, ako by si želala. Nadviazať na dve slalomové víťazstvá z Levi a z paralelných pretekov v Lechu nie je ľahká misia. Nároky Slovákov na svojich krajanov športovcov však boli vždy prehnane vysoké. A aktuálne na to dopláca aj Športovkyňa roka 2019 a 2020. 

Od víťazstva len pár týždňov

Azda sa to niekomu môže zdať ako večnosť, ale od posledného víťazstva Petry Vlhovej vo Svetovom pohári uplynulo „len“ 17 dní. Naposledy sme majsterku sveta v obrovskom slalome z Aare 2019 videli na najvyššom stupienku 3. januára v najdlhšom slalome sezóny v chorvátskom Záhrebe.

Počas spomínaného obdobia Vlhová absolvovala päť súťaží. Z toho dvakrát štartovala v rýchlostných disciplínach, v ktorých jej stále chýbajú dôležité skúsenosti. V St. Antone skončila v zjazde na 12. pozícii, v ťažkom technickom super-G ju klasifikovali na 19. priečke.

Jasné, nie sú to víťazstva, ani umiestnenia v najlepšej trojke, teda rezultáty, ktoré by fanúšikovia od Vlhovej chcela po vydarenom úvode sezóny. Napriek tomu tieto dve miesta predstavujú cenných 34 bodov do celkového hodnotenia Svetového pohára, kde je slovenská hviezda od konca novembra líderkou.

Nevydarila sa až Kranjska Gora

V ďalších troch štartoch bolo z toho najskôr štvrté miesto v prestížnom nočnom slalome vo Flachau, kde Vlhová triumfovala ostatné dva roky. Až Kranjsku Goru pritom môžeme považovať za nevydarený víkend. Štvrté miesto v prvom „obráku“ bolo ešte v poriadku, ale desiate miesto v druhých pretekoch v Slovinsku už nezodpovedá tomu, čoho je Vlhová v najtechnickejšej disciplíne schopná.

Veď aj tréner Magoni povedal v rozhovore pre RTVS s bývalou výbornou slalomárkou Veronikou Velez-Zuzulovou, že technicky sa k jeho zverenke približuje len „obráková“ fenoménka tejto zimy Marta Bassinová. K tomu pripomeňme, že naša reprezentantka bola v ostatných pretekoch tejto disciplíny v aktuálnej zime vždy medzi najlepšou trojkou, ak teda prešla cieľovou čiarou podľa pravidiel.

V Söldene bola tretia, rovnako tak aj v prvej súťaži v Courcheveli. V druhej však vypadla pár bránok pred cieľom už v úvodnom kole. Potom bola opäť najrýchlejšia v Semmeringu, no vedúce postavenie po prvej jazde nemohla pre silný vietor obhájiť.  

Vlhovej v Kranjskej Gore nesadlo niekoľko vecí. V prvom rade si nevedela dať rady s nízkymi teplotami a s nimi súvisiacou ľadovou traťou. Cez víkend namerali v stredisku mínus 15 a mínus 13 stupňov Celzia. Tu prichádza argument, že podmienky boli predsa pre každú pretekárku rovnaké. A tá, ktorá sa s nimi vysporiadala najlepšie, zvíťazila. Konkrétne Marta Bassinová.

Chýbala pohoda

Vlhová akoby nevedela na ťažkej technickej trati, ktorá je primárne určená pre mužov, nájsť pohodu. Úvodnú jazdu v Kranjskej Gore ešte zvládla, keď dosiahla tretí najlepší čas, no zvyšné tri boli postupne horšie. Slovenka mala pritom problém napríklad udržať lyže v kontakte s podložkou. Z oblúku do oblúku skákala, čo ju brzdilo a účet za takýto výkon jej vystavil výsledný čas po príchode do cieľového areálu.

Samozrejme, mohli by sme v jej prospech argumentovať tým, že musí byť unavená. Januárový kalendár pretekov je nabitý a keďže najlepšie slalomárka minulej zimy chce v tej aktuálnej získať veľký glóbus, musí ísť každú súťaž. To ju pochopiteľne oberá o čas na tréningy, no najmä o dôležitú energiu. Lenže aj Michelle Gisinová má rovnaké súťažné tempo a v ostatných pretekoch sa jej darí nadmieru. V Kranjskej Gore dosiahla druhým a tretím miestom životné výsledky v obrovskom slalome Svetového pohára. Aj preto v celkovom hodnotení stráca na Vlhovú z trojciferného manka už len 60 bodov.

V prípade Liptáčky treba poznamenať aj iný dôležitý fakt. A tým je psychika. Napriek úspešnej spolupráci s mentálnou trénerkou Petrou Zorvanovou, akoby sa jej nedarilo v hlave vysporiadať s tlakom. V pozícii vedúcej pretekárky Svetového pohára nikdy predtým nebola. Všetky súperky ju z nej chcú vytlačiť a útočiť z nižších miest je vždy o čosi ľahšie, ako obhajovať pozíciu najlepšej na svete.

K tomu sa najlepší hodí jeden príklad. Ani donedávna fenomenálna Mikaela Shiffrinová v minulosti nevyhrala v sezóne všetky preteky, v ktorých nastúpila. Vždy mala nejaký výkonnostný výkyv. To však už k športu patrí.

Veď koniec koncov, aj lyžiarky sú stále len ľudia a nie stroje na víťazstvá.

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra, a.s.. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.