fbpx
utorok, 19. januára 2021
Noriaki Kasai
SITA/AP Photo/Darko Bandic
Lyžovanie

Noriaki Kasai: Legenda, ktorá neprestane lietať

Každé športové odvetvie má svoju legendu. Stálicu, ktorá nie a nie skončiť a udivuje svojou vitalitou. Hokej má svojho Jágra. Ten vo veku 47 rokov v domácom Kladne patrí k výrazným oporám svojho tímu. V biatlone to býval fenomén Ole Einar Bjoerndalen, ktorý je najúspešnejším športovcom na zimných olympijských hrách v počte získaných medailí.

A potom je tu Noriaki Kasai…

Vo vzduchu už 31 rokov

Za dva týždne v poľskej Wisle odštartuje sezóna v skokoch na lyžiach. V nominácií japonského tímu je aj 47-ročná legenda Noriaki Kasai. Bude to jeho 31. sezóna. Neuveriteľné číslo.

Väčšina jeho súperov ešte neuzrela svetlo sveta, keď sa Noriaki prvýkrát predstavil v kolotoči Svetového pohára. Debutoval v decembri 1988 v domácom Sappore ako šestnásťročný. O štyri toky neskôr na MS v letoch na lyžiach ešte v československom Harrachove získal zlato.

Bez celkového prvenstva

Noriaki Kasai nikdy nevyhral celkové poradie Svetového pohára. Na svojom konte má však neskutočne veľa vavrínov. Najvyššie sa umiestnil na celkovom treťom mieste v rokoch 1993 a 1999.

Ani po štyridsiatke neprestal útočiť na predné priečky. V roku 2016 (44 rokov!!!) ukončil sezónu na ôsmom mieste.  

Rekordy

–          najviac individuálnych štartov – 566 (637 spolu s tímovými súťažami)

–          najviac štartov na olympijských hrách – 21

–          najviac štartov na majstrovstvách sveta – 42

–          najviac štartov na majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach – 13

–          najstarší skokan na okruhu Svetového pohára

–          najstarší víťaz SP- 42 rokov a 5 mesiacov

–          najstarší skokan s pódiovým umiestnením- 44 rokov a 9 mesiacov

–          najstarší olympijský medailista – 41 rokov a 254 dní

–          jediný športovec v histórií, ktorý sa zúčastnil ôsmich olympijských hier (1992-2018)

–          v roku 2016 ho zapísali do Guinessovej knihy rekordov

Fenomén mostíkov

Noriaki Kasai je legenda, fenomén, ikona skokov na lyžiach. Za svoju éru prešiel niekoľkými zmenami v pravidlách, či technike a so všetkým sa popasoval bravúrne. Keď mladý Japonec začínal s kariérou skákalo sa paralelným štýlom s rovnobežnými lyžami. V-štýl prvýkrát predviedol švédsky skokan Jan Boklov v roku 1985. Od rozhodcov však dostával privysoké zrážky za štýl. Naplno ho však presadil o tri roky neskôr, kedy ovládol celý ročník. Následne sa ukázalo, že V-štýlom sa skáče o 28 % ďalej a jury prestala skokanov penalizovať. Bolo to v čase, keď sa Noriaki Kasai dostal na okruhy Svetového pohára.

Legenda sa kedysi vyjadrila, že chce skákať do päťdesiatky. Uvidíme teda kto vydrží dlhšie – Jarda Jágr alebo Noriaki. Nesmrteľní svojho druhu.