fbpx
streda, 3. marca 2021
Ester Ledecká snowboard lyžovanie
SITA/Ina Fassbender/dpa via AP
Lyžovanie

Obojživelníčka Ledecká otočí aj hororové scény z trate na zábavu

Zimná olympiáda v Pjongčangu 2018 a šokujúce zlato v super-G z nej spravili svetovú hviezdu. Dovtedy poznali Ester Ledeckú predovšetkým fanúšikovia snoubordingu. Od hier v Kórejskej republiky si na ňu dávajú veľký pozor aj konkurentky v zjazdovom lyžovaní.

Dvadsaťpäťročná rodáčka z Prahy ohuruje svet nielen tým, že dokáže bravúrne ovládať snowboard i lyže, ale aj svojou veselou náturou.

Šokujúce Super-G

Pritom v super-G na ZOH v Pjongčangu to mal byť krásny príbeh inej lyžiarky. Anna Veithová sa držala na vedúcej pozícii a všetko nasvedčovalo, že neplánovane a senzačne obháji triumf spred štyroch rokov v Soči 2014. S Rakúšankou sa príliš nepočítalo, keďže v ostatných rokoch ju trápili zranenia. Dvojnásobná majiteľka veľkého krištáľového glóbusu však na olympijskej trati predviedla TAKMER neprekonateľnú jazdu.

Favoritky a nasadené pretekárky už boli v cieli. Veithová si odškrtávala jednu súperku za druhou a trpezlivo čakala na lyžiarku s číslom 30. V zjazdovom lyžovaní totiž platí nepísané pravidlo, že po elitnej tridsiatke súťažiacich by mal byť víťaz v rýchlostných disciplínach už istý. Pred Veithovú sa nedostala žiadna z jej 24 súperiek a nikto príliš nepočítal, že by sa to podarilo s číslom 26 na hrudi lyžiarsky neznámej Ester Ledeckej. Snoubordistke, ktorej najlepší výsledok vo Svetovom pohári bolo 19. miesto. Lenže česká reprezentantka predviedla bravúrnu jazdu a Veithovú nakoniec zdolala o stotinu sekundy!

Keď Ledecká preťala cieľovú pásku, neverila vlastným očiam. Veithová sa prekvapene chytala za hlavu, nová líderka nerozumela, čo sa deje. Až kameraman, ktorý ju snímal priamo v cieľovom areáli, ju presvedčil, že je naozaj prvá. „Bola som veľmi prekvapená a myslela som si, že je to chyba,“ vravela Ledecká. „Pozerala som sa na informačnú tabuľu a myslela si, že sa to čoskoro zmení. Počítala som s chybou v meraní času. Samozrejme, že som chcela zvíťaziť, ale nečakala som, že sa mi to podarí.“

Bez make-upu, s okuliarmi a Shiffrinovej lyžami

O pár dní už mala na nohách snowboard a trénovala na svoju najsilnejšiu disciplínu – paralelný obrovský slalom. Aj tam brala zlato. Tentoraz ako najväčšia favoritka bez prekvapenia. Ledecká sa stala vôbec prvou športovkyňou, ktorá dokázala na zimnej olympiáde získať najcennejší kov v dvoch rôznych disciplínach, ktoré využívajú rozdielne vybavenie.

Svoj kredit u fanúšikov i médií si Češka zaistila na tlačovej konferencii po super-G, kde si pred novinárov sadla v lyžiarskych okuliaroch. Dcéra populárneho českého speváka Janka Ledeckého mala na to svojské vysvetlenie. Najskôr tvrdila, že je to jej štýl prezentácie a potom priznala, že na tvári nemá make-up, keďže nepočítala, že zvíťazí…

Zaujímavé debaty rozprúdili aj zvesti, že Ledecká zajazdila zlaté super-G na požičaných lyžiach od hviezdnej Američanky Mikaely Shiffrinovej.

Na úspechy vo „sveťáku“ musela čakať

Sláva z olympiády v Pjongčangu rýchlo vyhasla. Ledecká síce rozdeľovala svoj súťažný program medzi snoubordové a zjazdárske preteky, ale na úspech na dvoch lyžiach potrebovala trpezlivosť. Vo Svetovom pohári sa dočkala víťazstva až po vyše roku a pol. Vytúžený deň prišiel 6. decembra 2019 na jej obľúbenej trati v kanadskom Lake Louise. No triumf si vyjazdila v zjazde a nie super-G. Na ten si počkala ďalší rok. Až 20. decembra vo francúzskom Val d’Isére sa jej podarilo dobyť aj túto disciplínu Svetového pohára.

Pritom medzi svetovú špičku sa v lyžovaní definitívne zaradila v uplynulej sezóne, v ktorej bojovala o malý glóbus v zjazde, no nakoniec nestačila na Švajčiarku Corinne Suterovú. Aktuálne je štvrtá v hodnotení zjazdu a piata v super-G.

Najskôr nadávky, potom rozbitá tvár

Ledeckú úspech na olympijských hrách predsa len niečo naučil. Tým, že začala viac jazdiť preteky Svetového pohára na lyžiach, pochopila, že si ekonomicky viac prilepší práve v populárnejšom športe. Ten sa teší oveľa väčšiemu priestoru v televíznom programe športových kanálov než snoubording a aj sponzorské je na inej úrovni. Pre Ledeckú je stále prioritou robiť, čo ju baví, ale aj ona potrebuje živiť a platiť tím okolo seba.

Šikovnej Češke rozhodne nechýba odvaha. Na trať sa púšťa vždy s maximálnym rizikom a nebojí sa pustiť lyže čo to dá. Známa je aj tým, že si svoju jazdu rada komentuje. Minulý víkend v zjazde v Crans Montane pri vchádzaní do jedného oblúku si šťavnato uľavila a moment sa stal okamžite hitom internetu. Dravá, agresívna jazda jej napokon vyniesla výborné druhé miesto.

V druhom zjazde chcela opäť obsadiť najvyššie priečky. Na technickú zjazdovku sa odpichla svižne a kde to šlo, bola v zjazdárskom postoji. Zverenka bývalého výborného českého lyžiara Ondřeja Banka znovu lyžovala na maximálnej hrane rizika. Nájazd do jednej z užších pasáži trate však nezvládla a po kontakte lyží s bezpečnostnými sieťami ju červené ochranné bariéry poriadne vyfackali. Bola to hrôzostrašná scéna, ale Ledecká sa z nej našťastie dostala len doudieraná s krvavou perou. Neskôr pre ČT Šport žartovala. „Zavolám Ondrovi a Bodemu Millerovi a nacvičím si jazdu v sieťach. Našuchorila som ich, ale nepodarilo sa mi ich prehrýzť.“ Neskôr ešte pridala na svojom instagrame. „Nestalo sa nič mimoriadne, len mám nový face lift a vyzerám asi takto… Toto doma radšej neskúšajte!“ napísala k fotke blondínky s viditeľne prehnane upravenými perami.

O deň neskôr na pád úplne zabudla, keď v ťažkom super-G skončila pätnásta…

Športový multitalent po predkoch

Ledecká nemá športový talent v krvi, ale v génoch. Jej mama Zuzana Ledecká bola krasokorčuliarka, dedko Jan Klapáč vynikal v hokeji. V drese Československa získal na svetových šampionátoch sedem medailí. Zo zlata sa tešil v roku 1972, strieborný bol trikrát (1965, 1966, 1968) a bronzovú si priniesol z turnajov v rokoch 1964, 1969 a 1973. Úspešný bol s národným tímom Československa aj na olympiáde. V Innsbrucku 1964 z toho bola bronzová medaila, o štyri roky neskôr v Grenoble strieborná.

Podobne ako Mikaela Shiffrinová aj Ledecká vyniká prakticky v každej športovej činnosti, do ktorej sa pustí. Okrem snoubordingu a lyžovania rada pláva, hrá plážový volejbal, venuje sa kickboxu, ale aj jazdí na traktore…Najlepšie jej to však ide s doskami. A to bez ohľadu na to, či jazdí na zemi, vode alebo na snehu. Vie sa zručne zvŕtať aj na surfe. V roku 2019 sa pošuškávalo, že by dokonca mohla súťažiť na tohtoročných letných hrách v Tokiu, kde bude mať surfing premiéru. „Nie, je to pre mňa tréning, ale relax,“ uisťovala Ledecká.

Ak by sme ju však raz videli aj na letnej olympiáde, zrejme by to pre nikoho nebolo prekvapenie.

Čítajte ďalej o lyžovaní