Sobota, 29. jún 2024

Paulína Fialková sa ako influencerka na instagrame necíti. Nechcem hovoriť o konci kariéry po olympiáde, vraví

Paulína sa znova usmieva. SITA/AP Photo

Spolupracovali od kadetských čias, no dlhoročné pracovné partnerstvo sa pred olympijskou sezónou pretrhlo. Biatlonové sestry Fialkové už nebude trénovať Anna Murínová. Koncom mája sa presunú Fialky na sústredenie do slovinskej Pokľjuky. Stihli sme vyspovedať Paulínu Fialkovú.

Anna Murínová vás trénovala od štrnástich rokov. Prečo sa rozchádzate?

“Vyplynulo to z celej situácie, žiadnu senzáciu za tým nehľadajte. Boli sme spolu takmer pätnásť rokov a športovec často potrebuje zmenu, aby sa niekam posunul. Bolo to potrebné. Cítila to tak ona aj my, čiže je to logický krok.”

Už počas sezóny boli náznaky, že sa spolupráca pretrhne?

“Áno. Vyplývalo to zo streleckých výkonov, ktoré sme počas uplynulej sezóny predvádzali.”

Napriek koncu, si obidve strany rozdali komplimenty. Na aké spoločné momenty nezabudnete?

“Určite sme sa nerozišli v zlom, veď sme boli v takomto zložení dlhé roky. Myslím si, že je to dobrá trénerka, ktoré môže od nás odchádzať so vztýčenou hlavou. Dosiahli sme spolu veľa. Napríklad piate miesto na olympiáde v Pjongčangu alebo na majstrovstvách sveta 2019. Zaznamenala som s ňou osem pódiových umiestnení vo Svetovom pohári a celkovo šieste miesto vo Svetovom pohári v sezóne 2018/2019. Sú to úspechy, ktoré nedosiahne každý slovenský športovec. Verím, že si aj ona oddýchne a uvidíme, čo bude ďalej.”

Po novom budete trénovať s mužskými reprezentantmi pod vedením českého odborníka Tomáša Kosa. Je to v olympijskej sezóne ideálne riešenie?

Ťažko povedať, čo je ideálne. Človek robí to, čo si myslí, že je najlepšie. Či to vyjde ukáže čas. Myslím si, že Tomáš Kos je dobrá voľba, pre to sme ho oslovili s ponukou do tímu. Bol ako strelecký tréner Anastasie Kuzminovej na poslednej olympiáde v Pjongčangu, kde získala tri medaily. Jej streľbe vtedy pomohol a radi by sme využili jeho skúsenosti. Samozrejme, hľadáme podnet aj v bežeckej časti. Riešenie, že sa k nám pridajú na tréningoch chlapi nám môže pomôcť.”

Mali ste pripravené aj iné možnosti, povedzme zahraničného trénera?

“Samozrejme, mali sme viac alternatív. Medzi nimi viacero trénerov zo zahraničia. Tomáš Kos bol ale prvou voľbou. Medzi ďalšou komunikáciou s inými trénermi si rozmyslel, že našu ponuku berie. Takže, pre nás je to super.”

Juraj Sanitra, tréner ukrajinskej reprezentácie, o ktorom sa hovorilo pred uplynulou sezónou, nebol v hre?

“Nie, pretože sme to mali v pláne vlani a nevyšlo to. Túto tému sme už neotvárali a ani si nemyslím, že by to bolo vhodné.”

O necelých deväť mesiacov budú Zimné olympijské hry v Pekingu. Očakávania od Fialiek budú veľké, súhlasíte?

“Budeme so sestrou určite robiť svoje maximum a verím, že budeme najmä schopné to najlepšie z nás aj ukázať. Ak budem schopná, môže to vyjsť, no ak prídu zdravotné komplikácie, nemusí sa to podariť. Verím, že všetko zlé som si už odbila v minulej sezóne, a že ma žiadna apokalypsa nečaká. Chcem si robiť svoju prácu už bez obmedzení.”

Hodili ste výsledky z uplynulej sezóny za hlavu alebo prídu ešte rozsiahle analýzy?

“Nejde to len tak hodiť za hlavu, pretože tam bolo mnoho momentov a okolností, z ktorých sme sa poučili. Tie dobré veci môžeme vyťahovať v novej sezóne, pretože sme ich robili správne a zafungovali. Samozrejme, niečo budeme robiť inak. Aj zo zlej sezóny sa dá poučiť. Netreba z toho robiť drámu, veď každý športovec má aj sezóny, ktoré nejdú podľa predstáv. Hlavne vieme, že u nás to bolo spôsobené zdravotnými problémami s koronavírusom. Zregenerovala som po sezóne celkom dobre, ale už sa chcem pustiť do tvrdej roboty.”

Na Facebooku vás sleduje viac ako 40-tisíc ľudí, na Instagrame vyše 70-tisíc. Pod jednou z fotiek ste napísali, že sa necítite ako influencerka. Ako sa zvládate starať o sociálne siete?

“Nemám človeka, ktorý by sa mi o ne staral, aj keď ponuky na takúto formu spolupráce boli. Nechcem takéhoto človeka pre to, lebo chcem s ľuďmi komunikovať sama. Fanúšikovia ma podporujú v dobrých i zlých chvíľach a zaslúžia si, aby som s nimi komunikovala priamo ja. Sociálne siete využívam tak, aby mi to nežralo čas, ktorý treba venovať tréningu. Robím to vo voľnom čase. Nehrotím to, aby som za každú cenu robila influencerské veci. Jednak to neviem, a jednak som stále športovkyňa.”

Na základe čoho sa rozhodujete o obsahu?

“Tak, ako to cítim. Snažím sa, aby som zverejnila prioritne fotky a veci o športe. Predpokladám, že ľudia ma sledujú pre to, že som biatlonistka Paulína Fialková a nie instagramerka. Chcem, aby mali fanúšikovia informácie zo športovej stránky, čo predstavuje 99% môjho života. Samozrejme, mám aj súkromný život a páči sa mi, že viem pekne dávkovať, čo ukážem a čo nie. Snažím sa niečo poodhaliť ľuďom aj z neho, aby vedeli, že žijem a som taká istá, ako ostatní.”

Inšpirujete sa na Instagrame niekým?

“Sledujem súperky z iných krajín a myslím si, že v mnohých veciach to robíme podobne a prirodzene. Sledujem tiež ľudí mimo športovej oblasti a trošku sa od nich učím, ako sa to na sociálnych sieťach robí. V prehnaných a umelých veciach sa ale určite neinšpirujem.”

Hrozí, že Paulína Fialková po olympiáde v roku 2022 ukončí kariéru a prioritou bude súkromný život?

“O tom je skoro hovoriť. Naozaj chcem ísť do sezóny s tým, že robím šport najlepšie ako viem. Spravím všetko, aby som bola na olympiáde čo najúspešnejšia. Nechcem myslieť na to, že 30. marca bude koniec mojej kariéry, to určite nie. Samozrejme, ak mi to výsledkovo nepôjde a budem sa trápiť, budem zvažovať čo ďalej. Ak budem mať dobré výsledky a pôjde to ľahko, určite tu ešte budem.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera