fbpx
streda, 3. marca 2021
Petra Vlhová, lyžovanie
FOTO TASR - Martin Baumann
Lyžovanie

Boduje v zjazdoch aj super-G a slalom ide lepšie ako pred rokom. Petra Vlhová je po polovici sezóny hlavnou favoritkou na veľký glóbus

Slovenská reprezentantka v alpských disciplínach, Petra Vlhová, má za sebou polovicu sezóny. Momentálne je na prvom mieste priebežného hodnotenia Svetového pohára s náskokom 118 bodov na Michelle Gisinovú zo Švajčiarska.

Kde bola Petra Vlhová pred rokom?

Pred rokom sa Slovenka po dvadsiatich pretekoch držala na treťom mieste za Federicou Brignoneovou a líderkou Mikaelou Shiffrinovou. Získala v nich 790 bodov. Do rýchlostných disciplín sa zapojila až v druhej polovici minulej sezóny. Dovtedy sa sústredila na slalom a obrovský slalom.

Prvé preteky zjazdu absolvovala presne pred rokom (24.01.2020) v bulharskom Bansku, kde obsadila senzačné šieste a jedenáste miesto. Odvtedy je pravidelne na štarte kĺzavých disciplín. Kariérnym maximom je dvakrát štvrté miesto. Obe takmer-pódiové umiestnenia zaznamenala v Crans Montane. Jedno minulý rok vo februári, to posledné tento víkend. Rovnaké kariérne maximum má aj v super-G (29.02.2020, La Thuile).

Technické disciplíny

Petra Vlhová je v prvom rade slalomárka. Vlastní titul juniorskej majsterky sveta z domácej Jasnej. V slalome a obrovskom slalome si minulú sezónu pripísala najviac bodov.

Slalom

V januári sa po piatich pretekoch, rovnako ako teraz, držala na druhom mieste za Mikaelou Shoffrinovou. V prvej polovici minulej sezóny získala dve víťazstvá- pamätná korunka v Záhrebe a vo Flachau. Nevyšlo jej druhé kolo v Levi v úvode ročníka, kde vypadla. Američanka vyhrala prvé tri slalomové preteky, potom sa porúčala za Petrin chrbát a zvyšok sezóny pre rodinné dôvody nedokončila. Malý glóbus disciplíny získala Vlhová. Víťazstvom v Kranjskej gore si pripísala 100 bodov, čím predbehla Shiffrinovú. Zvyšok sezóny sa neodjazdil pre pandémiu koronavírusu.

V prvých piatich slalomoch vlani získala Slovenka 360 bodov (2. miesto).

Túto sezónu rozbehla Slovenka nekompromisne. Vyhrala oba slalomy vo fínskom Levi a obhájila titul snežnej kráľovnej v Záhrebe. V Semmeringu a Flachau obsadila štvrté miesto. Skvelé výkony podáva rakúska reprezentantka Katharina Liensbergerová, ktorá doposiaľ nechýbala na stupňoch víťazov. Momentálne tretia je Shiffrinová.

V prvých piatich pretekoch aktuálnej sezóny získala Petra Vlhová 400 bodov (1. miesto).

Obrovský slalom

Vlhová nezačala predchádzajúcu sezónu oslnivým výsledkom. Tím čakal viac ako 14. miesto pri premiére v Soldene. Postupne výsledky zlepšovala až k víťazstvu v Sestriere spoločne s Federicou Brignoneovou. Po piatich pretekoch figurovala za spomínanou Taliankou, Shiffrinovou a Bassinovou.

Po piatich pretekoch obrovského slalomu mala Petra vlani 253 bodov (4. miesto).

Aktuálna sezóna začala výborne – dvoma tretími miestami v úvode. Vo francúzskom Courcheveli ale nedokončila prvé kolo a na pódium sa v ďalších dvoch pretekoch nedostala.

Po piatich pretekoch teraz má 196 bodov (6. miesto).

Čo z toho vyplýva?

Po roku od prvého zjazdu je z bývalej špecialistky na točivé disciplíny komplexná lyžiarka. Jazdí kompletný program Svetového pohára, nahustený kalendár pretekov s častou zmenou krátkych lyží za dlhšie, navyše stále prísne pandemické opatrenia, s tým všetkým sa musí rodáčka z Liptova vysporiadať.

Na druhej strane je ale zjavné, že okrem stále vynikajúcich výsledkov v slalome a obrovskom slalome dokáže už aj v rýchlostných disciplínach atakovať pódiové umiestnenia. V posledných pretekoch nechala za sebou niekoľko favoritiek.

Stotrinásť bodov zo zjazdu a 52 zo super-G v práve prebiehajúcej sezóne z nej robí hlavnú favoritku na zisk veľkého krištáľového glóbusu.