Nedeľa, 19. máj 2024

Petra Vlhová už u divákov prekonala Sagana a jej sledovanosť sa blíži k hokejistom na majstrovstvách sveta, hovorí Marcel Merčiak

SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

“RTVS ovládla víkendové televízne vysielanie športovými prenosmi. Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej sa tešil veľkému diváckemu záujmu,” píše sa v tradičnej PR správe, ktorou televízie oznamujú ostatným médiám svoje úspechy. Sledovanosť Petry Vlhovej počas víkendu v Jasnej prekonávala rekordy.

Sledovanosť je pre komerčných vysielateľov jediným, pre verejnoprávneho vysielateľa však tiež dôležitým ukazovateľom. Náklady na športové vysielacie práva stúpajú každý rok, práve peniaze pochádzajúce z televízií udržali pri živote profesionálny šport aj počas pandémie koronavírusu. Investície sa vracajú tým lepšie, čím viac ľudí prenos k obrazovkám pritiahne.

Viac divákov, ako pred piatimi rokmi

Pred piatimi rokmi bola kľúčová sledovanosť nedele 6. marca 2016 pri slalome. Mali sme v boji o víťazstvo dve pretekárky, priemerná sledovanosť druhého kola slalomu bola 442-tisíc divákov, teraz 590-tisíc. Maximálna bola 799-tisíc a teraz až 807-tisíc,” hovorí Marcel Merčiak z RTVS, ktorý prenosy z Jasnej cez víkend komentoval.

Vtedy to znamenalo počas štúdií a prenosu druhého kola trhový podiel medzi 18,0 až 24,2, teraz sme sa dostali na úroveň od 29,7 do 46,3 percenta,” dodal.

Preložené do ľudskej reči to znamená, že počas druhého kola slalomu sa pozeral na Dvojku každý druhý Slovák, ktorý mal v tom čase zapnutý televízor.

Bonus divákom prináša Velez-Zuzulová

Za päť rokov sa z Petry Vlhovej stala jedna z najlepších svetových lyžiarok a z Veroniky Velez-Zuzulovej po skončení kariéry expertka RTVS. Prítomnosť bývalej lyžiarky v štúdiách pred, počas a po pretekoch podľa Merčiaka priniesla divákom “posun, nadstavbu a bonusový rozmer,” a upresňuje:

Tento víkend bol toho dôkazom. V Jasnej bola s našim štábom už od stredy. Vďaka jej kontaktom máme prístup k najlepším svetovým lyžiarkam. Dodnes ju uznávajú ako bývalú skvelú pretekárku, silnú súperku. Ťažko by sme bez Veroniky hľadali cestu k dlhším interview s Mikaelou Shiffrinovou, Wendy Holdenerovou, Katharinou Liensbergerovou, Larou Gutovou-Behramiovou, Michelle Gisinovou a ďalšími. Myslím si, že pre ponúkaný obsah je práve Veronikin vklad tým najcennejším artiklom. Pretekárky sa pri nej vedia odosobniť, neodpovedajú len stroho a frázovito. V tej chvíli to pre skvelé lyžiarky nie je len mediálna povinnosť, ale skutočný rozhovor,” povedal pre TakUrčitee najznámejší slovenský komentátor.

Pre mňa je pozoruhodné, ako rýchlo sa dostala do televíznej práce: ako vie urobiť rozhovor, ako vie sprostredkovať dojmy a analýzy v štúdiu plus ako zvláda pozíciu spolukomentátorky. Je úžasné sledovať aj to, ako prechádza plynulo z angličtiny do nemčiny a francúžstiny. S otcom Timotejom sme v nich našli ľudí, ktorí majú lyžovanie, lyžiarov a lyžiarky v oku. Spolupracovať s nimi je jedinečná skúsenosť. Myslím si, že práve spomínané skutočnosti posunuli naše športové vysielanie a čísla sú dôkazom, že divák ich takto reflektuje,” dodal.

Vlhová už prekonala Sagana

Obrovské čísla sledovanosti dosiahla Dvojka so zjazdovým lyžovaním napriek tomu, že preteky sa konali v televízne málo atraktívnom vysielacom čase. Obavu mali pôvodne podľa Merčiaka aj v RTVS.

Keď som sa koncom leta minulého roka dozvedel, že prvé kolo slalomu aj obrovského slalomu bude mať štart už o 9:30, nevedel som si predstaviť, že polhodinové štúdio vysielané od deviatej ráno bude sledovať v priemere 307-tisíc divákov,” hovorí. “Sú to fantastické čísla.“

Historicky najsledovanejšími športovými prenosmi boli vždy priame prenosy zo zápasov slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta. V poslednej dekáde k mimoriadne obľúbeným patrili letné etapy na Tour de France a majstrovstvá sveta v cyklistike, kde Slovensko reprezentoval Peter Sagan. Práve najväčšiu globálnu hviezdu cyklistiky už slovenská lyžiarka prekonala. Aspoň čo sa sledovanosti na Slovensku týka.

Petra je na úrovni Petra Sagana, už ho pri sledovanosti priamych prenosov predčila, aj keď do toho vstupuje veľa faktorov. Je rozdielne porovnávať sledovanosť Tour de France, ktorá sa jazdí v júli, so slalomom, ktorý sa jazdí v januári, februári alebo marci. Rozdiel prinášajú pracovné dní a víkend, rozdiel prináša samotný čas pretekov. Ale ak porovnávame čísla najsledovanejšieho momentu prenosu, tzv. reach, tak Petrine čísla sú vyššie a blížia sa k sledovanosti zápasov Slovenska na hokejových MS – a v niektorých prípadoch ju aj prekonávajú,” povedal Marcel Merčiak.

Druhé kolo sobotného slalomu v Jasnej vygenerovalo prvýkrát od MS 2019 v hokeji skutočnosť, že športový prenos bol najsledovanejším programom celého dňa spomedzi všetkých televízií. V nedeľu sme už jednotkou neboli, ale druhé kolo obrovského slalomu sledovalo aj tak ešte viac divákov ako sobotný slalom, hoci takmer celý čas jeho trvania kolidoval s politickými diskusiami,“ uzavrel pre Takurčitee.

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera