Pondelok, 22. apríl 2024

Petra Vlhová vo Fínsku vyhrala už troch sobov. Cez víkend sa pokúsi získať k nim ďalších

SITA/AP Photo/Marco Trovati

Svetový pohár v alpskom lyžovaní sa rozbieha naplno. Cez víkend sa vo fínskom Levi uskutočnia slalomové preteky, hneď dvakrát. Obhajkyňou je držiteľka veľkého krištáľového glóbusu Petra Vlhová.

Rozrastie sa sobia farma?

Slovenská reprezentantka vlani vyhrala obe súťaže a položila základ pre zisk najcennejšej trofeje. V prebiehajúcej olympijskej sezóne sa sústredí na zisk medaily v Pekingu, preto sa rozhodla vynechať paralelný slalom v Lechu a momentálne figuruje na siedmej priečke celkového hodnotenia.

Po otváracích pretekoch v Soldene odišiel tím Vlha za polárny kruh. Liptovská rodáčka trénovala vo výborných podmienkach priamo na pretekárskej zjazdovke. Počas voľna navštívila svoju sobiu farmu, v ktorej má troch sobov. Všetkých získala ako víťazka pretekov v Levi.

Silná konkurencia

Vlhovej budú stáť v ceste o rozšírenie sobej farmy silné súperky. Obhajkyňa malého glóbusu za disciplínu Katharina Liensbergerová ešte naplno nepredviedla svoju silu. Rakúšanka v Soldene skončila tesne pod pódiom a v paralelnom slalome obsadila až šestnástu priečku.

Návrat hlási americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová. Víťazka úvodných pretekov si v októbri privodila zranenie chrbta a až niekoľko dní pred príchodom do Levi začala trénovať naplno. Vo fínskom stredisku môže vyrovnať či prekonať rekord Švéda Ingemara Stenmarka v počte víťazstiev SP v jednej disciplíne. Stenmark má na konte 46. vavrínov v obrovskom slalome, Shiffrinová doposiaľ 45 v disciplíne slalom.

Ukázať sa bude chcieť Michelle Gisinová. Švajčiarke nevyšiel úvod sezóny, v obrovskom slalome skončila až 25.