Sobota, 25. máj 2024

Petre Vlhovej rastú silné konkurentky. V zjazdovom lyžovaní nastáva výmena generácií

SITA/AP Photo/Marco Trovati

Je to prirodzená súčasť každého športu. Akurát naprieč celým spektrom prichádza v rôznom období. Aktuálne môžeme sledovať výmenu generácií na lyžiarskych svahoch. Veď stačí spomenúť meno Kathariny Liensbergerovej či Marca Odermatta. A to je len zlomok mladých talentov, ktorí o sebe dávajú čoraz viac vedieť. Pozrime sa však aj na veľké mená, ktoré v pretekoch Svetového pohára po čerstvo skončenej sezóne už neuvidíme.

Začnime gentlemansky u nežnejšieho pohlavia. Vypichnúť môžeme najmä dve pretekárky, ktorých mená neunikli pamäti pozornejšieho fanúšika zjazdového lyžovania. Po skončení sezóny sa na diaľku rozlúčila Eva-Maria Bremová. Rakúšanka patrila v minulosti k najlepším pretekárkam v obrovskom slalome. Z ročníka 2015/2016 má 32-ročná rodáčka zo Schwazu dokonca malý krištáľový glóbus. Potom však prišlo zranenie a márny boj s naháňaním formy spred tejto nepríjemnej udalosti.

Ďalšie meno, ktoré fanúšikom lyžovania niečo napovie je Bernadette Schildová. Áno, je to mladšia sestra legendárnej slalomárky Marlies Raichovej. Okrem toho však aj výborná špecialistka predovšetkým na slalom. V rokoch 2017-2019 bola stabilnou členkou najvyššie nasadenej slalomovej skupiny a na svahoch často potrápila aj našu hviezdu Petru Vlhovú. Podobne ako Bremová aj Schildovú zastavilo v kariére zranenie, z ktorého sa už nedokázala vyšplhať na pôvodné priečky.

Lúči sa aj pán GS

Oveľa väčšie hviezdy odchádzajú do dôchodku v mužskej polovici Svetového pohára. Najpopulárnejším menom je určite Ted Ligety. Dvojnásobný olympijský šampión (kombinácia Turín 2006, obrovský slalom Soči 2014) sa chcel naposledy spustiť z kopca ešte na februárových MS v Cortine d’Ampezzo, ale zastavili ho problémy s medzistavcovými platničkami. Aj tak si ho budú všetci ešte dlho pamätať. Najmä pre jeho brilantnú „obrákovú“ techniku, za ktorú si vyslúžil prezývku Mr. GS (Pán obrovský slalom). Tridsaťšesťročný Američan bol však veľmi obľúbený aj v lyžiarskej komunite a to najmä pre svoju nákazlivú humornú povahu i občas kontroverzné vyjadrenia. Ligety jednoducho komentoval veci tak, ako ich naozaj vnímal.

K dlhému zoznamu mien u mužov môžeme pripočítať rakúskeho zjazdárskeho špecialistu Hannesa Reichelta, ale i dvojnásobného majstra sveta v slalome z Francúzska Jeana-Baptista Grangeho. A chýbať bude aj príjemná nátura jeho krajana Juliena Lizerouxa, ktorý sa po svahoch preháňal ešte aj v 41 rokoch.

Liensbergerová a spol.

Medzi ženami nedochádza k takej výraznej výmene, čo je spôsobené najmä tým, že najlepšie pretekárky (napríklad Vlhová a Shiffrinová) začínali vo Svetovom pohári veľmi skoro. Vo svetovej špičke si vybudovali stabilné miesto, pričom sa vekovo pohybujú okolo 25 rokov a teda majú pred sebou ešte niekoľko sezón. No už môžeme sledovať, že ich po svahoch naháňajú mladé pretekárky.

Najjagavejšou zástupkyňou mladej generácie je bezpochyby Katharina Liensbergerová. Dvadsaťštyriročná Rakúšanka si v minulej sezóne vybojovala malý krištáľový glóbus v slalome a k nemu pridala tri cenné kovy na MS v Cortine d’Ampezzo. Aj na svetovom šampionáte bola milovníčka hry na harfu najlepšia v slalome a pridala k tomu zlato aj v paralelných pretekoch. Vo vyrovnanom obrovskom slalome brala bronz.

Liensbergerová sa podobne ako jej súperky chce stále zlepšovať. A medzi svoje ciele si do budúcna stanovila aj zisk veľkého krištáľového glóbusu. Na to však do súťažného repertoáru potrebuje zaradiť ešte jednu disciplínu. Okrem slalomov a obrovských slalomov tak skromnú blondínku čoskoro uvidíme zrejme aj v super-G, ktoré je technicky najbližšie „obrákom“.

Okrem Liensbergerovej však môžeme pozorovať výkonnostné zlepšenie v Slovinsku. Nebyť zranení a zbytočných výpadkov, oveľa vyššie sme už v minulej zime mohli vidieť Metu Hrovatovú, ktorá sa doma považuje za obrovský talent. Rovnakú reputáciu má aj jej 23-ročná tímová kolegyňa Andreja Slokarová. V súvislosti s ňou sa skloňuje aj meno Livia Magoniho, bývalého trénera Petry Vlhovej. Práve taliansky odborník by mohol sformovať tento talent do diamantovej podoby.

Pri Odermattovi musia spozornieť

U mužov sa podobne ako u žien dostal už v minulej sezóne výraznejšie do popredia jeden pretekár. Marco Odermatt v závere sezóny útočil aj na zisk veľkého krištáľového glóbusu, no počasie mu napokon vo finále SP v Lenzerheide zhatilo šance. Keďže sa zjazd i super-G nešli, Alexis Pinturault dokázal uhájiť svoj náskok v zostávajúcich technických disciplínach. Švajčiarsky mladík síce jazdí brilantne aj obrovský slalom a pripravený bol aj na štart v slalome, nakoniec nebolo treba.

Pre Odermatta to bol v celku ťažký záver sezóny. Na dosah mal aj malý glóbus v obrovskom slalome, o ktorý sa preťahoval rovnako s Pinturaultom, no v Lenzerheide mu preteky vôbec nevyšli, keď skončil až jedenásty. Dvadsaťtriročný rodák z krajiny helvetského kríža však naznačil, že s ním musia v nasledujúcich zimách súperi počítať. Odermatt má všetky predpoklady na to, aby v budúcnosti minimálne raz ukoristil veľký krištáľový glóbus.

V mužskej časti „sveťáku“ sa veľa zmenilo predovšetkým odchodom do dôchodku fenomenálneho Marcel Hirschera, ktorý osem rokov dominoval lyžiarskym svahom. Po tom, čo v septembri 2019 povedal zbohom aktívnej kariére, sa súboje o glóbusy v technických disciplínach poriadne vyrovnali. Do bojov sa hlásia jeho mladší krajania Marco Schwarz – víťaz klasifikácie slalomu 2020/2021 – či Manuel Feller, ale silnú generáciu vyprodukovali aj Švajčiari. A tradične šikovných lyžiarov majú v Nórsku. V budúcnosti sa tak bude na čo pozerať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera