Sobota, 25. máj 2024

Petre Vlhovej tesne uniklo pódium, vyhrala Bassinová

FOTO TASR - Martin Baumann

Kranjska Gora 16. januára  – Slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní sa umiestnila v sobotňajšom obrovskom slalome na štvrtom mieste. Neuhájila tak tretiu pozíciu z prvého kola. V Kranjskej Gore zaostala za víťaznou Taliankou Martou Bassinovou o 1,58 sekundy. Druhá skončila Francúzka Tessa Worleyová (+0,80 s) a tretia bola Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,46 s).

Nebezpečný obrovský slalom

V Slovinsku sa rovnako ako vlani pre nedostatok snehu nesúťažilo v Maribore, ale v Kranjskej Gore na zjazdovke Podkoren, kde sa bežne konajú preteky mužov. Štartovalo sa o sedem bránok vyššie a lyžiarky sa museli vyrovnať s veľmi zľadovatenou strmou traťou.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala po 1. kole obrovského slalomu Svetového pohára na tretej priečke. V Kranjskej Gore zaostávala o 51 stotín sekundy za vedúcou Taliankou Martou Bassinovou, priebežne druhá bola Švajčiarka Michelle Gisinová s odstupom 0,27 s. Talianka sa na čele usadila vďaka čistej jazde, keď aj na ľade dokázala rezať pekné oblúky. Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá uspela v predchádzajúcej súťaži v tejto disciplíne, trochu stratila v závere a v cieli mala na štvrtom mieste o tri stotinky horší čas ako Slovenka.

Petra Vlhová s číslom 5 sa v náročných podmienkach snažila vďaka svojim silovým parametrom o dravú jazdu, ktorú podľa medzičasov zúročila predovšetkým v dolnej časti. “Som celkom spokojná, zatiaľ som na tretej pozícii. Myslím si však, že dnes nebudem mať dobrý pocit, trať je veľmi ťažká a veľmi ľadová. Cítim iba trasenie, viem, čo musím zmeniť v druhom kole, musím byť oveľa aktívnejšia na ľade. Keď sa tu bude človek iba viezť, tak dostane,” povedala 25-ročná slovenská reprezentantka v cieľových priestoroch.

Petra Vlhová má na svojom konte štyri víťazstvá z tejto disciplíny. V prebiehajúcej sezóne sa šli obrovské slalomy tri- jeden Slovenka nedokončila a dvakrát sa umiestnila na treťom mieste. V ouvertúre Svetového pohára v rakúskom Soldene atakovala pódium z desiateho miesta po prvom kole, naopak vo francúzskom Courcheveli klesla celkovo na tretiu priečku po najrýchlejšej jazde v kole prvom.

Víťazstvá v tejto sezóne zaznamenala iba v slalome a paralelnom slalome. Vždy však po vyhranom prvom kole, kedy sa jej podarilo uhájiť prvú pozíciu.

Druhé kolo s chybami

V druhom kolo obrovského slalomu v Kranjskej Gore sa slovenská reprezentantka nevyvarovala chybám. Vlhovú rozhodila terénna nerovnosť tesne pred prvým medzičasom a od tohto okamihu pôsobila nesúrodým prejavom. Snažila sa to kompenzovať typickou agresivitou, v súčte to však nestačilo na Worleyovú a udržala sa pred ňou aj Gisinová. Worleyová z priebežnej piatej pozície zašla najlepší čas druhého kola.

Naopak, na trati, ktorú staval jej tréner Mike Day, mala značné problémy Shiffrinová a prepadla sa vo výsledkovej listine na šiestu priečku. Bassinová si opäť počínala suverénne, napriek výraznému náskoku sa nebála riskovať a nespravila žiadnu chybu, ktorá by ju mohla pripraviť o jasné víťazstvo.

Dvadsaťštyriročná Bassinová dosiahla štvrté víťazstvo na podujatiach SP, všetky má na konte v tejto disciplíne. V tejto sezóne sa radovala už tretíkrát zo štyroch súťaží, keď uspela aj na úvod zimy v Söldene a v prvom z dvoch “obrákov” v Courcheveli. So ziskom 300 bodov sa obliekla do červeného dresu líderky hodnotenia disciplíny, na čele celkového poradia prestížneho seriálu zostala Vlhová (749 b.), najbližšia prenasledovateľka Gisinová (635 b.) na ňu stiahla iba desať bodov.
Zdroj: TASR

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera