Nedeľa, 03. december 2023

Po dvoch mesiacoch prehovoril. Magoni po rozchode s Vlhovou prežíval životnú krízu

FOTO TASR - Martin Baumann

Livio Magoni pôsobil vo funkcii trénera úspešnej slovenskej lyžiarky Petry Vlhovej päť rokov. Ich cesty sa rozišli po úspešnej sezóne, v ktorej liptovská rodáčka získala najcennejšiu trofej. „Po zisku veľkého krištáľového glóbusu som cítil, že sa niečo z Petrinej strany zmenilo,“ uviedol v rozhovore pre Denník Šport taliansky tréner.

Talian trénoval Vlhovú od roku 2016 a s tímom mal zmluvu ešte na budúcu, olympijskú sezónu. Slovenka pod Magonim dosiahla vo Svetovom pohári 41 pódiových umiestnení, z toho devätnásť víťazstiev. V sezóne 2019/2020 získala pod jeho vedením malé glóbusy za slalom a paralelné disciplíny. Na MS vybojovala v individuálnych súťažiach päť medailí (1-3-1).

Dva mesiace po oficiálnom ukončení spolupráce sa Magoni priamo vyjadril k celej záležitosti. „Mal som iné typy dohôd, z ktorých vyplývalo, že som o niektorých veciach doteraz nemohol hovoriť̌.“

Obhajoba rozhovoru

Všetko odštartoval rozhovor v talianskom periodiku. Povedal v ňom, že je ťažkopádna, nedosahuje kvality najlepších talianskych konkurentiek, má železné nohy a vôbec, je čas sa rozlúčiť. Jeho slová sa dotkli fanúšikov aj Petry Vlhovej, Slovenka reagovala na sociálnej sieti pokojne a s nadhľadom.

Myslím si, že sa mi tento rozhovor podarilo veľmi dobre vysvetliť. Nie je to tak, ako si teraz všetci myslia. V článku bola veľa vecí zmenených. Rozprával som sa o tom aj s Petrou. A najmä o zlej interpretácii jej charakteristiky v porovnaní s Mikaelou Shiffrinovou, Martou Bassinovou, Sofiou Goggiovou alebo Federicou Brignoneovou,“ vracia sa k nešťastnému rozhovoru už bývalý tréner.

Keď si článok prečítal ostal prekvapený, autorovi okamžite volal, ale ten o tom nechcel nič počuť. „Tento novinár zmenil to, čo som chcel povedať. Keď som rozprával o Petrinej charakteristike, povedal som, že urobila obrovský zázrak. Hoci nemala v nohách takú kvalitu ako ostatné dievčatá, odviedla ťažkú prácu, ktorou to dokázala vykompenzovať.“

Slovensko v srdci

Magoni verí, že Slováci časom pochopia ako to bolo a čo všetko urobil pre ich krajinu. Pod Tatrami žil prakticky päť rokov. Kvôli tímu Vlha sa vzdal rodiny a priateľov v Taliansku. „To, čo ma najviac mrzí, je, že spomínaný rozhovor zruinoval imidž v očiach Slovákov. Slovensko mám rád, páčia sa mi viaceré jeho časti.“

Petrino rozhodnutie malo pre neho trpkú príchuť. „Musím sa priznať, že som po ňom prežíval doma v Taliansku veľkú životnú krízu, pretože časť môjho srdca zostala na Slovensku. Musel som však toto sklamanie prekonať, pretože som profesionál a nič s tým nemôžem urobiť. Môžem len reštartovať prácu pri inej športovkyni. Nie je to ľahké.“

Rozlúčka

Po vypovedaní spolupráce sa zvyšok tímu s výnimkou asistenta Mateja Gemzu otočil Magonimu chrbtom. „To znamená, že som zrejme tím neviedol dobre,“ hľadal chybu a doplnil: „Nesnažili sa ma vypočuť, neskúšali sa so mnou radiť, čo ďalej. Hneď po tom, čo sa stalo, išli odo mňa preč. Všetci myslia len na to, ako si udržať miesto v tíme.“

Rozlúčka s Vlhovcami prebehla podľa jeho slov “fajn”. S Igorom Vlhom ostali priatelia. „Obaja sme muži a nie malé deti. Stále mi vŕta v hlave, kto v skutočnosti urobil rozhodnutie o konci spolupráce. Neviem, či to bolo všetko len z Petrinej hlavy, alebo ju niekto do niečoho nútil. Neviem. Bol som z toho naozaj prekvapený.

Olympijské hry

Petra Vlhová si našla nového trénera. Švajčiar Mauro Pini povedie slovenskú reprezentantku jeden rok, s vrchol na olympijských hrách v Číne. Čoskoro dvadsaťšesťročná lyžiarka sa netají tým, že sa v ďalšej sezóne nesústredí na obhajobu celkového prvenstva vo Svetovom pohári. Jej cieľom je zisk olympijskej medaily zo zimných hier v Pekingu. Takú ešte v zbierke nemá.

Do Pjongčangu 2018 odchádzala spoločne s Magonim s veľkými ambíciami. Najlepším umiestnením liptovskej rodáčky bolo piate miesto z alpskej kombinácie. V slalome skončila trinásta. „Som veľmi sklamaný, pretože si myslím, že som si zaslúžil ísť s Petrou vo februári na olympiádu do Pekingu pod slovenskou vlajkou,“ prezradil päťdesiatsedemročný Talian.

Pod piatimi kruhmi bude Petra Vlhová patriť k najväčším ašpirantkám na zisk medailí. „Môj názor je, že ak na olympiáde v Pekingu nezíska športovkyňa, akou je Petra Vlhová, žiadnu medailu, tak to znamená, že tím, tréneri a všetci okolo nej urobili veľkú chybu. Majú na to k dispozícii štyri disciplíny- slalom, obrovský slalom, super-G a kombináciu,“ vyjadril sa Magoni.

Nová výzva

Livio Magoni takisto bez práce dlho neostal. Od 1. júna mu platí nový kontrakt so Slovinskou lyžiarskou federáciou. Prostredie veľmi dobre pozná, trénoval ich bývalú šampiónku Tinu Mazeovú. Tentokrát sa pokúsi vyformovať mladú pretekárku Metu Hrovatovú

Po sklamaní s Petrou a Slovenskom to bola pre mňa najlepšia voľba, pretože som v Slovinsku prežil krásnu časť života, keď som pracoval s Tinou Mazeovou. Môžem robiť to, čo chcem. S Metou som sám. Okrem nás dvoch máme pri sebe ešte serc’vismana Roberta Kristiana, ktorý v minulosti pracoval s legendárnym Američanom Bode Millerom. Nemám okolo seba veľa ľudí a môžem manažovať veľmi rýchlo,“ uviedol Magoni.

Dvadsaťtriročná Hrovatová je slovinskou vychádzajúcou hviezdou. Premiéru v kolotoči SP zaznamenala ako sedemnásťročná v roku 2015. Na svojom konte má štyri tretie miesta v obrovskom slalome, posledné vo finále vo švajčiarskom Lenzerheide.

„Musíme ešte veľa pracovať. Má istý talent, ale vyžaduje si to úsilie, aby sme sa dostali na úroveň Petry či Shiffrinovej, alebo Kathariny Liensbergerovej, Marty Bassinovej, Federici Brignoneovej či Sofii Goggiovej. Čaká nás veľa roboty. Pôjdeme od pretekov k pretekom. Nerobíme si zatiaľ veľké plány. Chcem, aby si počas sezóny udržiavala konštantnejšie výsledky. Aby v jedných pretekoch neskončila v najlepšej trojke a v ďalších troch sa nedostala ani do pätnástky, ako sme u nej videli v uplynulých ročníkoch,“
opisuje svoju zverenkyňu.  

S Petrou chcel skončiť

Livio Magoni má za sebou bohatú trénerskú prax. Päťdesiatročný Talian chcel v profesionálnom športe ostať už iba pár rokov. Pri formovaní novej hviezdy sa situácia skomplikovala. „Poviem vám pravdu, chcel som trénerskú kariéru ukončiť pri Petre v slovenských farbách. Možno o dva, tri či viac rokov,“ uviedol.

Slovenským fanúšikom na záver rozhovoru odkazuje: „Ešte raz sa im ospravedlňujem za nešťastný rozhovor. Neboli to moje skutočné názory, len som chcel, aby ľudia boli viac hrdí na prácu, ktorú tím Vlha odviedol. To znamená nielen ja či Matej Gemza, ale aj ostatní a takisto celá rodina.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera