Streda, 17. apríl 2024

Po šampionáte v Pokljuke vládne čiastočná spokojnosť. Tomáš Hasilla: “Teraz ideme bojovať ako tím!”

FOTO TASR - Michal Svítok

Biatlonové majstrovstvá sveta v slovinskej Pokljuke rozdali posledné medaily v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom. Najúspešnejšou krajinou sa podľa predpokladu stalo Nórsko so štrnástimi medailami, z toho siedmimi s príchuťou zlata.

Medailová bilancia na MS v Pokljuke

PoradieKrajinaZlatoStriebroBronzSpolu
1.Nórsko73414
2.Francúzsko2237
3.Švédsko1326
4.Rakúsko1203
5.Česko1001
6.Nemecko0202
7.Bielorusko0011
7.Rusko0011
7.Ukrajina0011

Na Slovensku čiastočná spokojnosť

Na 52. šampionáte potešilo prezidenta Slovenského zväzu biatlonu (SZB) Petra Vozára 13. miesto Paulíny Fialkovej v šprinte a prvé tri úseky Tomáša Hasillu vo vytrvalostných pretekoch.

Myslím si, že šampionát čiastočne naplnil naše očakávania. Sme radi, že sa podaril pekný výsledok Paulíne Fialkovej. Pozitívne treba hodnotiť prvé tri úseky Tomáša Hasillu vo vytrvalostných pretekoch, keď dal tri nuly a pohyboval sa dokonca okolo piateho miesta. Na poslednej streľbe však vybuchol. Ostatné výsledky boli za našimi očakávaniami,” zhodnotil Vozár pre TASR.

Slovenskými želiezkami v ohni mali byť na šampionáte pôvodne sestry Fialkové, no škrt cez rozpočet im spravil koronavírus. Po problémoch spojených s jeho prekonaním a nútenom prerušení sezóny sa len pomaly dostávajú do formy, čo sa prejavilo aj v Pokljuke.

Paulína Fialková napriek tomu dosiahla najlepší slovenský výsledok na šampionáte 13. miestom v šprinte, no nedokázala naň nadviazať v ďalších disciplínach. Okrem nej sa na bodované pozície v individuálnych pretekoch dostal už len Michal Šima, ktorý obsadil 37. priečku tiež v šprinte.

https://www.instagram.com/p/CLZOKclAoh0/?utm_source=ig_web_copy_link

Štafety neoslnili

Výsledkovo sa príliš nevydarili ani tímové súťaže. Muži obsadili v štafete 17. miesto, ženy stiahli na záverečnom úseku z trate a klasifikovali ich na 21. pozícii. Rovnako skončili P. Fialková s Hasillom v mixe dvojíc, v miešanej štafete obsadilo Slovensko 18. miesto.

Muži nemali zle rozbehnutú štafetu, pohybovali sa okolo prvej polovice štartového poľa a nebyť dvoch trestných kôl, na ktoré išiel Šimon Bartko, tak sme mohli byť na úrovni toho 12. a 13. miesta. U žien sa vždy očakáva, že líderkami budú sestry Fialkové. Po prekonaní ochorenia Covid-19 sa nie úplne vedia dostať do tej ideálnej formy, či už bežeckej a následne z toho vyplývajúcej aj streleckej. Z toho asi vyplývali aj tie trestné kolá, ktoré bežali,” uviedol Vozár.

Ivona Fialková sa po štafete sťažovala, že po tom, čo jej jedna z Francúzok zlomila paličku, nebol na trati nikto z tímu, aby jej podal novú. Náročné stúpanie tak musela absolvovať bez nej a na druhú streľbu prišla vyčerpaná. Stojka jej nevyšla a musela ísť na dve trestné kolá.

V ten deň boli na programe dva preteky, po ženách išli štafetu aj muži. Naši dvaja servismani pripravovali lyže pre mužov a dvaja z tímu Fialkových neboli práve na tom úseku, kde prišlo k tejto kolízii. Je to neštandardná udalosť, ale jednoducho sa stala,” povedal k incidentu prezident zväzu.

Dôležité body do Pohára národov

Slovákom patrí po šampionáte v Pohári národov priebežne 17. miesto, keď o štyri body predbehli Belgicko. Slovenky sú na 19. priečke, na sedemnáste Japonsko strácajú vyše päťsto bodov. Práve 17. pozícia je kľúčová z pohľadu miesteniek v individuálnych pretekoch Svetového pohára na nasledujúcu sezónu.

Ak by sme skončili do 17. miesta, mali by sme nárok na štyroch pretekárov, v prípade, že skončíme na 18. priečke a vyššie, máme nárok len na troch, tak ako je to aj túto sezónu. Ešte sa však bude veľa výsledkov škrtať, takže je to otvorené. Potrebujeme dobre zájsť štafety aj mixy v Novom Měste na Morave, kde budú z tohto pohľadu dve kľúčové kolá Svetového pohára,” dodal.

Ďalšie dvojkolo Svetového pohára sa uskutoční v Novom Meste na Morave prvý marcový víkend.

Tomáš Hasilla: „Teraz zabojujeme ako tím“

Hasilla siahal na životný výsledok v najdlhšej disciplíne majstrovstiev sveta, po prvých troch streľbách mal na konte nulu a atakoval umiestnenie v elitnej desiatke, lenže na druhej stojke neuspel a netrafil prvý, tretí i záverečný terč. Klesol tak až na 55. miesto.Ako hodnotíš šampionát?

Boli tam pozitívne okamžiky ako aj pokazené položky. Som spokojný s tým, že sa mi podarilo znova dostať do súperenia o elitnú desiatku, ale sú tam momenty, s ktorými som si to odstrelil. Napríklad v šprinte stojka a vo vytrvalostnom posledná streľba. V zmiešaných štafetách dvojíc bol prvý úsek dobrý a v druhom už bolo príliš veľa dobíjaní. Vieme na čom pracovať ďalej a snáď sa to podarí zlepšiť.

Organizátori pripravili nové trate. Už minulý rok sa hovorilo o tom, že budú veľmi náročné. Ako pôsobili na teba?

Jednoznačne trate ešte sťažili, čo sa týka tých dlhších. Je tam pridané náročné stúpanie. Prispelo aj to, že za dva týždne sa vystriedali všetky typy počasia od mínus pätnásť po plus desať, od dažďa cez slnko. Bola to skúška aj pre servisné tímy a materiálne zabezpečenie. Človek keď vládze je to jedno akú sú trate.

Mal si na dosah skvelý výsledok. V čom spočíval perfektný začiatok vytrvalostných pretekov?

Po šprinte som mal päť dní na to, aby som sa pripravil na vytrvalostné preteky. Všetko smerovalo k tejto príprave a všetko sa aj podarilo. Od prvého kola sa mi dalo dobre bežať a neboli tam ani veľké straty. Je tam veľká škoda poslednej položky. Určite tam hralo rolu aj to, že sme šli na majstrovstvá Európy a následne na majstrovstvá sveta.

Sezóna sa preklopila do poslednej tretiny. S akými cieľmi odchádzate do posledných troch kôl?

Uvidíme ako bude pripravené Nové Mesto na Morave. Hlásia dosť teplé podmienky, takže to bude dosť borenica. Snáď budeme mať aj dosť materiálu, lyže na teplé snehy bývajú problém. Ciele máme spoločne ako tím. Snažíme sa vybojovať sedemnáste miesto, aby sme o rok mohli štartovať v Svetovom pohári štyria. Čo sa nám aj darí, momentálne na tej pozícii sme. Je potrebné zvládnuť všetky štafety a individuálne štarty, pretože s každou jednou chybou strácame miesta.

Boj o veľký krištáľový glóbus

Biatlonová sezóna sa prehupla do poslednej tretiny. Zatiaľ, čo Slováci budú bojovať o štyri miestenky v štartovej listine, na čele sa zvedie boj o veľký krištáľový glóbus. U žien aj u mužov majú najlepšie rozbehnutí jeho zisk Nóri.

Tiril Eckoffová vedie rebríček o 38 bodov pred Švédkou Hannou Oebergovou. Nórke na šampionáte excelovala, vybojovala štyri zlaté kovy, jedno striebro a jeden bronz. Patrí k najrýchlejším bežkyniam na okruhu. Sekundovať jej môže krajanka Marte Olsbuová Roeiselandová, momentálne tretia žena rebríčka.

https://www.instagram.com/p/CLkQOerATrt/?utm_source=ig_web_copy_link

Medailové ambície nenaplnil líder mužského rebríčka Johannes Thingnes Boe, ktorý v individuálnych súťažiach bral iba jeden bronz v stíhacích pretekoch. V Nórsku dochádza ku generačnej výmene a na vedúce pozície sa tlačia mladíci Sturla Holm Laegreid a Johannes Dale. Práve Laegreid atakuje vedúcu pozíciu, jeho manko činí 32 bodov. S rýchlym behom a neuveriteľnou štatistikou streľby 93 % patril v Pokljuke so štyrmi zlatými medailami k najúspešnejším biatlonistom na šampionáte.

Ďalšie články o biatlone

Odoberať Newsletter

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera