Sobota, 25. máj 2024

Pred piatimi rokmi to bol najkrajší deň Veroniky Velez-Zuzulovej. Zopakuje ho Petra Vlhová v Jasnej 2021?

FOTO - Marek Hajkovsky

Keď Medzinárodná lyžiarska federácia FIS v máji 2018 rozhodla o zaradení strediská Jasná do Svetového pohára na rok 2021, Slovensko bolo vo vytržení. V pamäti stále ostávala veľkolepá show spred dvoch rokov.

Ski the future

Heslo, ktoré sprevádzalo Svetový pohár v Jasnej v roku 2016. Na programe boli technické disciplíny – slalom a obrovský slalom. Do strediska zavítalo 19 pretekárskych tímov s 85 lyžiarkami. Dianie priamo na trati sledovalo 30-tisíc divákov a ďalších 17 miliónov pred televíznym prijímačom na celom svete.  

Do kalendára FIS sa Jasná zaradila po tridsiatich dvoch rokoch a organizátori premysleli všetko do detailov. Bola to show, ktorá na Slovensku nemala obdoby. Slávnostné otvorenie v Demänovskej jaskyni slobody moderovala známa dvojica Adela a Sajfa za účasti slovenského prezidenta Andreja Kisku. Pre divákov bolo vytvorených niekoľko sprievodných programov.

Najkrajší deň pre Zuzulovú

Návrat Svetového pohára do Jasnej ozdobili svojim výkonom slovenské reprezentantky. Veronika Velez-Zuzulová obsadila tretie miesto, mladučká Petra Vlhová skončila deviata. Víťazkou sa stala Mikaela Shiffrinová, ktorá sa vrátila do kolotoča Svetového pohára po zranení a súperkám v súčte dvoch kôl nadelila dve sekundy. Pripísala si siedme slalomové víťazstvo v rade.

Slovenky zašli výborné jazdy už v prvom kole. Zuzulovej patrila druhá priečka, Vlhovej dokonca tretia. Vtedy dvadsaťročná liptovská rodáčka druhú jazdu nezvládla a prepadla sa na koniec prvej desiatky.

Veľmi ma to mrzí, lebo som chcela spraviť dobrý výsledok. Nešlo sa mi dobre v 2. kole už od začiatku, viezlo sa to so mnou až do cieľa. Keď som zabrzdila po hrane, bolo to už zlé. Slováci vedia vždy spraviť skvelú atmosféru, veľmi pekne im za to ďakujem. Veronike to tretie miesto prajem. Už veľa súťažných rokov pred sebou nemá a toto je zrejme pre ňu najkrajší zážitok byť doma na pódiu,“ vravela Petra Vlhová v prvej reakcii pre média.

Neviem, ani nemám slov. Zrejme najkrajší deň môjho života, ale asi aj najťažší. Tlak bol obrovský. Nervy mám asi zo železa. Všetci na mňa tlačili, každý chcel odo mňa umiestnenie v prvej trojke. Bol to úžasný pocit, keď som prišla do cieľa. Keby som si to mohla zopakovať, dala by som si ešte tri jazdy. Ľudia boli úžasní,“ vravela na tlačovej konferencii Veronika Velez-Zuzulová.

Po úspešnom prvom dni sa s pretekárkami zahralo počasie. Silný vietor neumožnil štart a preteky sa presunuli na pondelok 7. marca. Slovenským reprezentantkám sa v nich nedarilo. Petra Vlhová štartovala s vysokým štartovým číslom 52 a dosiahla 39. čas, za postupom zaostala o 75 stotín. Barbara Kanotorová obsadila 57. miesto. Obe pretekárky zožali obrovské ovácie.

Päť rokov po

Snahe organizátorov zopakovať celé predstavenie Svetového pohára 2016 po piatich rokoch bude chýbať najdôležitejší faktor- diváci. Z dôvodu pandemickej situácie sa Demänovská dolina ocitne v bubline, kde vstup bude prísne kontrolovaný. Ako všetky podujatia v tomto roku aj Jasná bude Svetovým pohárom duchov.

Aj napriek tomu v dejisku panuje výborná nálada.

V Jasnej to naberá na nálade. Niektorým pretekárkam prekážalo, že podklad je príliš tvrdý, no väčšina z nich vyslovila veľkú spokojnosť s pripravenosťou tratí. Všetci sa tešia z vynikajúceho počasia a z toho, že majú k dispozícii výborne pripravený tréningový kopec. V Jasnej nezvykne byť začiatkom marca takto krásne, dúfam, že to vydrží,” zaželala si športová riaditeľka podujatia Jana Palovičová.

Ako sú na tom medailistky z roku 2016?

Veronika Velez-Zuzulová ukončila kariéru pred troma rokmi. V súčasnosti spolupracuje pri komentovaní lyžiarskych prenosov pre RTVS.

https://www.instagram.com/p/B7WBBQYAsBe/?utm_source=ig_web_copy_link

Z Petry Vlhovej vyrástla komplexná lyžiarka, ktorá atakuje popredné priečky a v celkovom hodnotení je na druhom mieste. Slovenská reprezentantka v celkovom poradí SP zaostáva za vedúcou Švajčiarkou Larou-Gutovou Behramiovou o 187 bodov.

Mikaela Shiffrinová od roku 2016 absolútne dominovala alpskému lyžovaniu. Na začiatku roka 2020 ju postihla tragická smrť otca a zo súťaží vypadla na tristo dní. Aktuálne si drží ôsmu pozíciu a veľkou motiváciou pre ňu bola kompletná medailová zbierka z majstrovstiev sveta v Cortine d’Ampezzo.

Švajčiarka Wendy Holdenerová, druhá žena zo slalomu, stále patrí k širším ašpirantkám na víťazstvo.

V obrovskom slalome vyhrala v Jasnej 2016 Eva-Maria Bremová, ktorá utrpela vážne zranenie a odvtedy nenadviazala na predchádzajúce úspechy. Za Rakúšankou sa umiestnila Viktória Rebensburgová, ktorá minulý rok ukončila aktívnu kariéru. Na bronzovom stupienku skončila minuloročná víťazka veľkého krištáľového glóbusu Federica Brignoneová. Talianka bude v Jasnej 2021 patriť k vážnym ašpirantkám na pódiové umiestnenie.

Výhoda domáceho prostredia

Pre Petru Vlhovú je výhoda, že si pred podujatím Svetového pohára alpských lyžiarok v Jasnej mohla zatrénovať aj na súťažnej trati. Asistent trénera Matej Gemza zdôraznil, že v zahraničí takúto možnosť nemá.

Vždy sa teším, keď môžem prísť domov, len sa bojím, aby som sa príliš neuvoľnila. Stále mám na pamäti, že na mňa čaká ešte veľa pretekov. Budem mať môj režim a úplne sa koncentrovať. Mrzí ma, že fanúšikovia nemôžu prísť do Jasnej, žiaľ, takáto je situácia. Verím, že mi budú držať palce pri obrazovkách, aby som dosiahla čo najlepšie výsledky,” povedala Petra Vlhová.

https://www.instagram.com/p/CL2PyXog7tM/?utm_source=ig_web_copy_link

Hoci je v Liptove doma, Slovenka musí byť počas podujatia v hoteli rovnako ako ďalšie pretekárky. Najviac, 14 pretekárok pricestuje z Talianska, Švajčiarky priletia do Popradu a priamo do dejiska sa helikoptérou prepravila Američanka Mikaela Shiffrinová.

Perfektne sme pripravili tréningovú trať, súťažnú sme zatraktívnili malými vlnami zo štartu obrovského slalomu. Zákruta na Priehybe je ináč klopená, asi ten oblúk budú stavať odlišne ako po minulé roky. Cieľ sme pri veľkom množstve snehu, ktoré je túto zimu, dali rovno. Myslím si, že je to výborné,” povedala športová riaditeľka podujatia SP Jana Palovičová.

Program

Sobota 6. marca
Slalom- 1. kolo 09:30, 2. kolo 12:30

Nedeľa 7. marca
Obrovský slalom- 1. kolo 09:30, 2. kolo 12:30

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera