Sobota, 25. máj 2024

Prvé zlato z MS v lyžovaní pre Gutovú-Behramiovú, Petra Vlhová v TOP 10 Super-G

FOTO- TASR/AP


Slovenská reprezentantka v alpkom lyžovaní Petra Vlhová vo svojom úvodom vystúpení na majstrovstvách sveta v talianskej Cortine d’Ampezzo v disciplíne super-G obsadila deviate miesto.

Zlato získala Švajčiarka Lara Gutová Behramiová pred krajankou Corinne Suterovou a Mikaelou Shiffrinovou z USA.


Švajčiarska zjazdárka Lara Gutová-Behramiová sa stala prvou majsterkou sveta v Cortine d’Ampezzo, keď vo štvrtok vyhrala super-G. Svoju šiestu medailu na šampionátoch prvýkrát previedla do zlatého lesku, keď o 34 stotín zdolala svoju krajanku Corinne Suterovú. Bronz získala Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,47 s), slovenská lyžiarka Petra Vlhová bola deviata (+0,90).

Snehová nádielka v Dolomitoch

Pôvodne sa preteky mali uskutočniť v utorok. Organizátori v dôsledky zlých meteo-prognóz posunuli štart ženského superobrovského slalomu z 10:30 na 13:00 a mužské super-G presunuli z utorka na štvrtok (11:30).

V čase štartu zaliala hornú časť trate hmla a začiatok pretekov sa opäť posunul. Jury rozhodla o posunutí štartovej búdky o tri bránky nadol pre lepšiu viditeľnosť. Aj napriek všetkým snahám sa proti prírode bojovať nedalo a lyžiarky sa na trať nedostali.

Vlhová ako favoritka

Petra Vlhová patrila (aj podľa rakúskej agentúry APA) medzi favoritky druhého sledu. Štartovné číslo 15, pôvodne ako v plánovaných utorňajších pretekoch, si vylosovala aj druhýkrát.

Ako jediná v generálke na MS potrápila Gutovú-Behramiovú takmer identicky rýchlou jazdou, keď rozhodujúce dve desatiny stratila drobným zaváhaním v rýchlom oblúkovom prejazde do záverečných tiahlych zákrut. Na druhej strane mala v Ga-Pa trať odjazdenú deň predtým, kým v Cortine pôjde svoje vôbec prvé preteky.

https://www.instagram.com/p/CKw4VBgg5dp/?utm_source=ig_web_copy_link

Gutovej chýbal najcennejší kov

Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (č. 7) vyhrala v tejto zime štyri z piatich super-G a 29-ročná, mimoriadne skúsená pretekárka má na konte 30 víťazstiev v súťažiach SP a z toho trikrát uspela v Cortine. “Nemusím nič dokazovať, nemôžem prehrať, iba niečo vyhrať,” nepripúšťa si tlak superfavoritka. Možno aj preto, že na vrcholných podujatiach jej často chýbal krôčik k zlatému kovu. Má šesť medailí, z MS päť, no ani jednu najcennejšiu.

Po zranení Sofii Goggiovej sa zraky domácich fanúšikov upierali na Federicu Brignoneovú (9.) a Martu Bassinovú (1.). Švajčiarsko malo medailové ambície aj vďaka Corinne Suterovej (5.), trochu menej sa verilo Michelle Gisinovej (14.). Otázna bola výkonnosť Američanky Mikaely Shiffrinovej (4.), obhajkyňa zlata spred dvoch rokov v tejto zime super-G nejazdila, ale údajne ho v uplynulých dňoch intenzívne trénovala. Tiež nevyspytateľná spolufavoritka bola olympijská víťazka Ester Ledecká (11.).

Deň D

Preteky sa nezačali najlepšie pre ambiciózny domáci tím, jazde Marty Bassinovej chýbala iskra. Neskôr s deviatkou ďalšia talianska spolufavoritka Federica Brignoneová išla naopak príliš tvrdo a tak sa medzitým rozhodlo, že ani jedna z nich nepôjde na pódium.

Výbornú jazdu predviedla Mikaela Shiffrinová. Američanka mala čisté oblúky, lenže dole sa po malom skoku dostala do záklonu, mimo línie a obhajkyňa titulu tak v cieľovom sklze stratila množstvo času.

Využili to Švajčiarky, najprv Suterová a hoci na medzičasoch jasne zaostávala, v záverečnom “zjazdovejšom” úseku sa dostala o 13 stotín navrch. Jej krajanka Gutová-Behramiová išla so 7-kou v štýle svojich štyroch sezónnych super-G víťazstiev, no nie suverénne.

V stredných fázach trate nasadzovala do “obrákových” oblúkov menej presne ako Shiffrinová a po 21-stotinovom úvodnom náskoku na ďalších medzičasoch za ňou zaostávala 23, resp. 36 stotín. Švajčiarska top-favoritka však vyťažila z chyby svojej súperky a do cieľa na ňu “urobila” 83 pozlátených stotín.

Češka Ester Ledecká sa pasovala s technickou traťou statočne aj napriek chybe už v druhej bránke a na pódiom jej chýbalo len 6 stotín. Lyže v hornej časti rozhodilo aj Michelle Gisinovej a Švajčiarka za medailovými métami zaostala vyše 40 desatiny. O stotinku to stačilo na výkon Petry Vlhovej, ktorá na trať vyšla hneď po nej.

Vlhová s drobnými zaváhaniami

Slovenská lyžiarka síce neurobila väčšiu chybu, ale mala niekoľko drobných zaváhaní a v tiahlych zákrutách jej pri zmenách ťažiska chýbal esprit. Po jej jazde sa však už nič výrazné neudialo a Vlhová tak vo svojej šampionátovej premiére v super-G dobyla prvú desiatku, čo sa jej podarilo šiestykrát v deviatom individuálnom štarte. 

Hodnotím to dobre, ale nie úplne najlepšie. Neurobila som veľké chyby, no dalo sa ísť trošku rýchlejšie, sneh bol mäkší a trošku som sa trápila. Vyskúšala som si trať a beriem to pozitívne do kombinácie,” povedala Vlhová.Gutová skompletizovala medailovú zbierku

Najvyššie priečky sa Gutovej-Behramiovej až do štvtka vyhýbali na vrcholných podujatiach. Zo šiestich predchádzajúcich medailí (jedna zo ZOH) boli tri bronzového a tri strieborného lesku. V Cortine si skompletizovala kovovú zbierku.

Snažila som sa potláčať očakávania. Samozrejme, že som chcela ísť rýchlo a bez zaváhaní, ukázať, čo je vo mne. Kariéra sa nehodnotí len na základe zlatej medaily. Na štarte som si pomyslela, že keby mi dal niekto pred rokmi na výber medzi 30 víťazstvami v pretekoch Svetového pohára a zlatom, zobrala by som tých 30 víťazstiev. V živote som dosiahla toľko, že medaila nerozhoduje,” vyznala sa Gutová-Behramiová podľa portálu laola1.at.

“Môžeme sa zhodnúť, že Lara si naozaj zaslúžila triumfovať. Bola najsilnejšia počas celej sezóny. Mala som dobrý plán, 98 percent z neho som splnila, išla som rýchlo, po jednej chybe som sa však ocitla mimo trate. Po roku bez super-G to nebolo jednoduché, teší ma, že som opäť na pódiu,” povedala Mikaela Shiffrinová, ktorá sa v superobrovskom slalome predstavila po trinástich mesiacoch.

Ďalšie články o lyžovaní

[show_minuta_po_minute] (C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Minúta po minúte

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera