Pondelok, 22. júl 2024

Repete v Jasnej po piatich rokoch. Vyťaží Petra Vlhová z domáceho kopca maximum?

FOTO - Marek Hajkovsky

Svetový pohár v alpskom lyžovaní po piatich rokoch zavíta do nízkotatranského strediska Jasná.

V roku 2016 v elektrizujúcej atmosfére 30 000 fanúšikov si vtedy dvadsaťročná Petra Vlhová podmanila davy sympatickým vystúpením v slalome, keď sa po prvom kole umiestnila v najlepšej trojici. Napokon skončila deviata.

Súboj o veľký krištáľový glóbus

Rodáčka z Liptova výkonnostne dospela a momentálne atakuje čelo priebežného hodnotenia o veľký krištáľový glóbus. Na Švajčiarku Laru Gutovú Behramiovú stráca 187 bodov. Reprezentantka helvétskeho kríža je špecialistkou na rýchlostné disciplíny. Tie sa pôjdu už iba v závere Svetového pohára v Lenzerheide.

https://www.instagram.com/p/CLKhVd2lYi9/?utm_source=ig_web_copy_link

Do konca sezóny ostáva odjazdiť štyrikrát slalom, kde dominuje Petra Vlhová. O atak zo zadných priečok sa pokúsi ďalšia zo Švajčiarok Michelle Gisinová, ktorá si pripísala premiérové víťazstvo svetového pohára v Semmeringu na konci minulého roka.

Najsilnejšia disciplína

Sobotňajší slalom bude skvelým otvorením Svetového pohára v Jasnej. Na čele priebežného hodnotenia disciplíny kraľuje Petra Vlhová s náskokom 40 bodov pred Katharinou Liensbergerovou z Rakúska. Slovenka dominovala v úvode sezóny, na majstrovstvách sveta predviedla agresívnu a vyrovnanú jazdu za cenu striebra. V domácom prostredí sa očakáva útok na víťazstvo.

Najvážnejšou konkurentkou je zlatá medailistka z Cortiny Liensbergerová. V tejto sezóne nechýbala ani raz na pódiu a jej forma má stupňujúcu tendenciu.

https://www.instagram.com/p/CL9i8ZAJS5b/?utm_source=ig_web_copy_link

Americká reprezentantka Mikaela Shiffrinová hľadala v úvode ročníka správny rytmus, ktorý spečatila kompletnou medailovou zbierkou v Taliansku. Pred piatimi rokmi v Jasnej dominovala a vyhrala s náskokom dvoch sekúnd pred Wendy Holdenerovou. Obháji Shiffrinová víťazstvo?

Švajčiarske duo Holdenerová a Gisinová patrí do okruhu širších favoritov. Prekvapením by bolo pódiové umiestnenie lyžiarok mimo najlepšiu päťku. Rakúšanky Chiara Mairová a Katharina Truppeová na šiestom a siedmom mieste v hodnotení výkonnostne nestačia.

Výhoda domáceho prostredia

V nedeľu je na programe obrovský slalom. Forma slovenskej reprezentantky v tejto disciplíne zaznamenala pokles. Podarí sa jej využiť domáce prostredie vo svoj prospech?

Pre Petru Vlhovú je výhoda, že si pred podujatím mohla zatrénovať aj na súťažnej trati. Asistent trénera Matej Gemza zdôraznil, že v zahraničí takúto možnosť nemá. “Vždy sa teším, keď môžem prísť domov, len sa bojím, aby som sa príliš neuvoľnila. Stále mám na pamäti, že na mňa čaká ešte veľa pretekov,“ povedala dvojnásobná medailistka z tohtoročného šampionátu.

V poslednom meraní síl prekvapila Lara Gutová Behramiová, ktorá na majstrovstvách sveta opanovala obrovský slalom a nechala za sebou najväčšie favoritky na zisk zlata. Podarí sa jej podobný kúsok aj v Jasnej alebo sa na trón vráti Marta Bassinová, ktorá vyhrala štyri preteky v priebehu sezóny?

Do súťažnej pohody sa vrátila aj Američanka Mikaela Shiffrinová. Zlato v Cortine d’Ampezzo jej ušlo iba o dve stotiny sekundy.

Program

Sobota 6. marca
Slalom- 1. kolo 09:30, 2. kolo 12:30

Nedeľa 7. marca
Obrovský slalom- 1. kolo 09:30, 2. kolo 12:30

Článok vyšiel v spolupráci so spoločnosťou Tipos.

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera