Sobota, 25. máj 2024

Shiffrinová má rada psychologické hry, obvinenia z Jasnej však môžu vychádzať z vlastnej frustrácie

SITA/AP Photo/Marco Tacca

Mikaela Shiffrinová je jedna z najlepších lyžiarok histórie a je len otázka času, kedy sa z tohto konštatovania vytratí „jedna z“. Američanka získala vo Svetovom pohári už 69 víťazstiev a ženská rekordérka a jej krajanka Lindsey Vonnová je s 82 triumfami na dohľad.

Trojnásobná držiteľka veľkého krištáľového glóbusu je súčasťou „bieleho cirkusu“ desať sezón, počas ktorých sa medzi najlepšie tri pretekárky súťaží dostala 102-krát. Vitrínku úspechov jej zdobia dve zlaté olympijské medaily a šesť cenných kovov rovnakej farby zo svetových šampionátov.

O to prekvapivejšie bolo kritické vyjadrenie 25-ročnej rodáčky z Vailu na adresu organizátorov Svetového pohára v Jasnej.

Problematická pauza

Shiffrinovej sa nepáčilo, že v nedeľnom obrovskom slalome podľa svojich pocitov čakala po dojazde Petry Vlhovej do cieľa na opravu zlomenej bránky pridlho. „Bola som troška sklamaná z prestoja po Petrinej jazde. Tridsať sekúnd po príchode do cieľa sa všetci tešili, ako keby už vyhrala. A potom povedali, že treba čakať, lebo musia opraviť bránku. Oprava, ktorá má trvať tridsať sekúnd, trvala päť minút. Pomyslela som si, že Petra je dostatočne dobrá lyžiarka na to, aby v týchto pretekoch zvíťazila vlastnými silami. Nepotrebuje neprofesionálne správanie v niečom, čo ona nevie ovplyvniť. Asi si povedali, že sa mi skúsia dostať do hlavy. Musím sa s tým naučiť lepšie vyrovnávať, stáva sa to častejšie, ako by ste si mysleli. Bolo to frustrujúce, aj bez toho som mohla skončiť tretia a ona vyhrať. Táto situácia a neprofesionálny prístup, snaha narušiť moju koncentráciu, uberajú z hodnoty jej výkonu. Petra môže byť hrdá na to, ako lyžovala, ale ako športovec dúfate, že lyžovanie bude v popredí a nebudú sa diať takéto veci. Iné je, keď niekto spadne a zraní sa, ďalšia vec je, keď dvaja ľudia nevedia osem minút nájsť vlajočku, či čo sa to tam dialo. Každopádne to bolo absurdné.“

Slová, ktoré zamrzeli

Slová veľkej šampiónky sa dotkli predovšetkým slovenských organizátorov. Akékoľvek domnienky o možnom zvýhodňovaní domácej hviezdy vyvrátili kompetentní.

„Vypočítali sme prestoj každej z troch posledných pretekárok podľa oficiálne zaznamenaného času štartu a príchodu do cieľa. Mikaela si musela počkať dve minúty a 36 sekúnd, Petra dve minúty a desať sekúnd a Maryna Gasienicová-Danielová približne dve a pol minúty. Chápem, že po príchode do cieľa prežívala Mikaela veľké emócie a stres z pretekov je takisto veľký, no nie je možné niečo takéto úmyselne ovplyvniť. Síce sa ospravedlnila, ale nás, čo sme do organizácie dali veľké srdce a úsilie, to zamrzelo,“ uviedla športová riaditeľka SP v Jasnej Jana Palovičová.

Delegát pretekov: úmysel je nereálny

Na stranu organizátorov sa pridal aj technický delegát pretekov pod Chopkom Čech Bohumír Zeman. Svoj pohľad na celú situáciu spísal na svojom facebookovom profile: „Nalomená tyč pred cieľom, okolo ktorej prešla Vlhová, sa pred jazdou Shiffrinovej opravovala natiahnutím terča na pôvodnú nalomenú tyč. Túto opravu vykonal chorvátsky technik. O výmene rozhodol poľský technický delegát, ktorý mal úsek na starosti. Všetko potvrdil pomocou vysielačky taliansky riaditeľ FIS Svetového pohára žien. Štartér (Slovák) bol riaditeľom informovaný, že z bezpečnostných dôvodov preteky prerušia, aby sa nalomená tyč mohla vymeniť. Shiffrinová v tej chvíli, bohužiaľ, musela počkať na štarte, kým dostane povel, čo je pre skoncentrovaného pretekára vždy nepríjemné, ale nie je to výnimočné. Preto pretekár dostáva čas znovu sa pripraviť a skoncentrovať,” povedal.

Medzinárodné lyžiarske preteky FIS prebiehajú tak, že hlavný rozhodca je pre nestrannosť vždy z inej ako hostiteľskej krajiny. Dohliada predovšetkým na dodržiavanie pravidiel spolu s ďalšími členmi jury, riaditeľom pretekov a arbitrom. V nedeľu nastala ideálna situácia na prerušenie pretekov vzhľadom k počasiu a stavu trate. Zdravie pretekárov je najvyššou prioritou a je na prvom mieste, pretože už prišlo k zraneniam očí, brucha i k úmrtiam. Konšpiračnú teóriu o tom, že na Slovensku malo prísť k naťahovaniu štartového intervalu Shiffrinovej kvôli Vlhovej, vylučujem. Shiffrinovú majú na Slovensku radi. Mrzelo by ma, keby na dokonale zorganizovaných pretekoch zostala čo i len drobná čiastočka sprisahaneckej teórie,“ dodal Zeman.

Veľmi dobre vie, čo povedať

Mikaela Shiffrinová sa od súperiek odlišuje nielen na trati, ale aj mimo nej. Počúvať jej postrehy na tlačových konferenciách je zážitkom. Keď sedí pred mikrofónom, pôsobí uvoľnene, akoby ani neriešila, že to čo jej vyjde z úst, obletí celý svet. A každý fanúšik počúva takú veľkú osobnosť pozorne. Aj preto sa nielen v slovenských médiách riešili jej nedeľné kritické slová.

Hoci pred médiami pôsobí uvoľnene a nemá problém žartovať, Shiffrinová vždy zvažuje, čo povedať. Veľmi dobre si uvedomuje, že ak raz spustí kritiku, bude to mať ohlasy.

Súčasťou športu sú aj psychologické hry. Zámorská zjazdárka už v minulosti ukázala, že je aj v tomto smere šampiónkou. Len si spomeňme na minulosezónnu kauzu o „špehovaní“ jej tréningov zo strany Vlhovej tímu či ostatných súperiek.

Tentokrát je to však niečo iné. Celá sezóna je pre sympatickú blondínku iná.

Nie je v takej žiare reflektorov, na akú bola zvyknutá v minulosti. Môžu za to veľké tréningové manko po minuloročnej tragickej smrti otca Jeffa a logické nevýraznejšie výsledky, hoci od majstrovstiev sveta v Cortine d’Ampezzo sa to v prípade Shiffrinovej zlepšuje.

Dôkazom je zlato z kombinácie, striebro z obrovského slalomu a bronz zo super-G (napriek tomu, že ho jazdila v tejto sezóne prvýkrát!) a slalomu. Suma sumárom: štyri štarty = štyri cenné kovy.

Problém druhých kôl

Hoci krivka Shiffrinovej výsledkov nabrala kurz smerom k výšinám, predsa len zaostrime na jej rezultáty z obrovských slalomov. Úvodné preteky v Söldene vynechala, hoci do Rakúska krátko pred nimi pricestovala. Po tréningoch sa však zbalila späť do USA. Dôvodom mal byť zranený chrbát.

Neskôr však populárna lyžiarka naznačila, že na prvé preteky nebola stopercentne pripravená. A možno aj to zavážilo v tom, že sezónu v obrovskom slalome odštartovala až v Courcheveli.

Shiffrinová v tejto sezóne absolvovala sedem pretekov v najtechnickejšej disciplíne. A len jediný raz dokázala obhájiť pozíciu z prvého kola. A to pri svojom víťazstve v druhých pretekoch v Courcheveli. Odvtedy si zakaždým druhou jazdou pohoršila. V prvej súťaži vo francúzskom stredisku klesla z tretej na štvrtú pozíciu. Takisto v úvodnom meraní síl v Kranjskej Gore si pohoršila zo štvrtého na šieste miesto.

Prehru aj oplakala

Američankina mizéria druhých kôl sa vystupňovala v posledných štyroch obrovských slalomoch. V druhých pretekoch v Kranjskej Gore bola po prvej jazde líderkou. Napokon skončila šiesta…V Kronplatzi sa musela po prvom kole zmieriť s prepadom z druhej priečky na štvrtú.

Ešte horkejšiu príchuť mala strata prvenstva z úvodnej jazdy na MS v Cortine d’Ampezzo. Len dve stotinky ju pripravili o siedmu zlatú medailu z tohto podujatia.

A Shiffrinová tesnú prehru dokonca oplakala, čo je u nej nevídaný jav. Nuž a to čo sa stalo v Jasnej už bola len povestná posledná kvapka.

Nedovolíme si konštatovať, či Američanka naozaj len mentálne neuniesla fakt, že znovu nedokázala v obrovskom slalome zopakovať výkon z prvého kola, alebo naozaj cítila krivdu a chcela, aby o tom rozprával celý svet. Tak či onak, svojim pocitovým vyhlásením zanechala za víkendom v Jasnej zbytočne rozvírený prach, ktorý zatienil fantastické výsledky Petry Vlhovej.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera