Nedeľa, 21. júl 2024

Skvelá Vlhová! Druhé miesto v super-G doteraz nikdy nezískala

FOTO TASR/AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla svoje prvé pódiové umiestenie v kĺzavých disciplínach Svetového pohára. V pondelkovom super-G v nemeckom Garmisch-Partenkirchene obsadila druhé miesto, keď nestačila iba na favorizovanú Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú.

Za víťazkou zaostala o 28 stotín sekundy, tretia skončila už s väčším odstupom Rakúšanka Tamara Tipplerová (+0,74). Vlhová si udržala vedúcu priečku v celkovom poradí SP, na druhú Gutovú-Behramiovú má momentálne náskok 42 bodov.

Pôvodne sa mal druhý super-G v Ga-Pa uskutočniť v nedeľu, no súťažiť sa nemohlo pre hmlu v spodnej polovici trate. V kalendári bol priestor na odloženie pretekov o deň neskôr, keďže na lyžiarky pred MS v Cortine d’Ampezzo nečaká už žiadne ďalšie podujatie SP. Pondelková súťaž bola už bez talianskej favoritky Sofie Goggiovej,v nedeľu krátko po zrušení pretekov nepríjemne spadla pri schádzaní trate a utrpela fraktúru píšťaly. S určitosťou príde aj o účasť na domácich MS.

Najlepší výsledok v rýchlostných disciplínach

Vlhová vylepšila svoj dosiaľ najlepší výsledok v super-G, pred rokom skončila v talianskom La Thuile štvrtá. Dosiahla 41. pódiové umiestenie v kariére.

V prvom rade sa veľmi teším, že mi to konečne vyšlo na to pódium. Už v predošlom super-G som bola k nemu blízko. Dnes som išla do toho naplno. Vedela som, ktoré pasáže mám ako prejsť. Spravila som všetko tak, ako som mala. Boli tam malé chybičky, ale to sú už detaily. Cítila som sa veľmi dobre, sústredila som sa na to, aby som pustila lyže. Vyšlo to, veľmi sa teším z druhého miesta,” povedala Vlhová pre RTVS.

Gutová Behramiová sa bála o prvenstvo

Trať, ktorú staval švajčiarsky tréner, bola podstatne rýchlejšia ako v sobotu, brány boli menej zavreté. Víťazka sobotného super-G Gutová-Behramiová mala výborný štart, už na prvom medzičase si vypracovala náskok 36 stotín na priebežne vedúcu Nórku Kajsu Vickhoff Lieovú. V strednej technickej pasáži ešte zrýchlila, na druhom medzičase viedla už o deväť desatín a tento náskok si ustrážila až do cieľa.

Z ďalších pretekárok sa jej dokázala priblížiť jedine Vlhová. Od úvodu pustila lyže, v rýchlych zákrutách si držala optimálnu líniu a nebyť zaváhania po druhom medzičase, mohla ohroziť aj čas vedúcej Švajčiarky. Na treťom medzičase strácala na Gutovú-Behramiovú iba 12 stotín, v závere jej manko trochu narástlo.

 Povzbudenie pred majstrovstvami sveta

Petra išla vynikajúco,” uviedol pre RTVS Vlhovej brat a manažér tímu Boris Vlha. “Vrchnú časť mala trochu pomalšiu, no výborne prešla pasáž, kde je malý skok. Tam je to strmé, išla však presne na bránu, získala tam rýchlosť a ďalej jazdila bez väčších chýb. Atakovala, cítil som, že by to mohlo vyjsť, pódium je super. Tento výsledok ju pred majstrovstvami sveta určite psychicky povzbudí, najmä po tých nešťastných ‘obrákoch’. Petra má formu, bola iba trochu zviazaná v obrákoch, v kĺzavých disciplínach je na tom veľmi dobre.

Vlhová mohla prísť o celkové vedenie

Dvadsaťdeväťročná Gutová-Behramiová potvrdila výbornú formu, vyhrala štvrtý superobrovský slalom za sebou. V Ga-Pa dosiahla víťazné double a slávila jubilejný 30. triumf v pretekoch SP. Malý glóbus má prakticky v rukách, pred záverečnými dvoma superobrovskými slalomami SP má v priebežnom hodnotení disciplíny náskok 195 bodov pred krajankou Corinne Suterovou.

Na vedúcu ženu celkového hodnotenia strácala Švajčiarka pred pretekmi 62 bodov. Po dojazde do cieľa sa virtuálne usadila na prvom mieste. Ak by sa Petra Vlhová umiestnila na horšom ako siedmom mieste, svoje prvé miesto by jej prepustila. Slovenka fantastickým druhým miestom zmenu nedopustila.

Ďalšia Vlhovej konkurentka v boji o veľký glóbus Michelle Gisinová skončila až na 18. mieste so stratou 1,47 s.Ďalšie články o lyžovaní

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera