Streda, 24. apríl 2024

Skvelé štvrté miesto! Petra Vlhová vyrovnala kariérne maximum v zjazde

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila na výbornom štvrtom mieste v piatkovom zjazde Svetového pohára. Vo švajčiarskom stredisku Crans Montana zaostala za víťaznou Taliankou Sofiou Goggiovou o 89 stotín sekundy, pripísala si 50 bodov a zvýšila svoj náskok na čele SP.

Dvadsaťosemročná Goggiová dosiahla jubilejné desiate víťazstvo vo Svetovom pohári, tretie v tejto zime po víťazstvách v zjazdoch vo Val d’Isere a St. Antone. Druhé miesto obsadila Češka Ester Ledecká (+0,20), tretia bola Američanka Breezy Johnsonová (+0,57).

Vlhová prišla do Švajčiarska po nie príliš presvedčivých výkonoch v technických disciplínach. Uplynulý víkend v Kranjskej Gore najprv obsadila v obrovskom slalome štvrté miesto, druhý deň skončila desiata.

Obľúbené stredisko?

Vlhová štvrtým miestom vyrovnala svoje najlepšie umiestenie v zjazde, rovnakú priečku obsadila v Crans Montane aj pred rokom. V roku 2018 tu v alpskej kombinácii skončila tretia. “V Crans Montane sa mi darí, mám na tomto kopci veľmi dobrý pocit,” povedala Slovenka pre RTVS.

Dnes mi to vyšlo naozaj super, iba trošku mi chýbalo na pódium. Každopádne, je to môj najlepší výsledok v zjazde. Išlo sa mi veľmi dobre, možno hneď po štarte som nešla tak, ako som mala ísť, potom som sa snažila púšťať lyže a robiť všetko, čo mi povedal Livio (tréner Magoni, pozn. red.). V cieli som sa potom veľmi tešila,” dodala v rozhovore.

Posunutý štart

Štart zjazdu musela jury presunúť z 10.00 na 13.15 h, dôvodom bol nový sneh, ktorý napadol v noci, trať museli organizátori upraviť. Prvú kritériovú jazdu predviedla s číslom päť Ledecká, ktorá sa dostala na čelo a vydržala na ňom až po jazdu Goggiovej. Talianka tradične riskovala, bola na všetkých medzičasoch v zelených číslach a dostala sa o dve desatiny do vedenia.

Pred jazdami Ilky Štuhecovej a Vlhovej sa v hornej časti zjazdovky spustil silný vietor a preteky museli na niekoľko minút prerušiť. Dlhé čakanie na štarte Slovinke neprospelo, v cieli stratila na líderku 2,57 s.

Vlhová so štartovým číslom 12 zaostala na prvom medzičase o necelú pol sekundu, na ďalších však jej strata výraznejšie nenarastala, držala si optimálnu líniu a napokon sa jazdou bez výraznej chyby zaradila na priebežnú tretiu pozíciu. Z pretekárok, ktoré ju nasledovali, ju prekonala iba Johnsonová. “Fúkal vietor, museli sme tak stáť dlho na štarte. Snažila som sa zostať koncentrovaná. Ten vietor bol silný a nárazový. Mala som veľmi dobre pripravené lyže, už na štarte som cítila, že sú super. Na rovine som sa ich potom snažila pustiť,” komentovala svoju jazdu 25-ročná Slovenka.

Veľké súperky nechala za sebou

Vlhová nechala za sebou viaceré popredné zjazdárky i ďalšie konkurentky v boji o veľký glóbus. Federica Brignoneová skončila deviata (+1,09), Michelle Gisinová mala na víťazku manko až 2,40 s a Marta Bassinová 2,51 s. Američanka Mikaela Shiffrinová v Crans Montane neštartovala.

Piatkový zjazd bol náhradou za zrušené podujatie v St. Moritzi, ďalší zjazd sa v Crans Montane pôjde v sobotu (10.00 h), v nedeľu je na programe super-G (12.00 h). “Uvidíme, či sa bude v sobotu štartovať zvrchu, alebo z rezervného štartu. V tom je veľký rozdiel. Pri štarte super-G je totiž brána, na ktorej som v tréningoch robila chyby. Musím zostať koncentrovaná. Cítim sa dobre, určite dám do toho všetko a budem sa snažiť dosiahnuť čo najlepšie výsledky,” dodala Vlhová.

Aktualizované, 16:36 – Ruchové mikrofóny pri trati zachytili českú lyžiarku Ester Ledeckú, známu hlasným komentovaním vlastnej jazdy, pri vulgarizme po jednom zo skokov. Upozornenie: krátke video naozaj ten vulgarizmus obsahuje.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.