Pondelok, 20. máj 2024

Smutný koniec veľkej série. Mikaela Shiffrinová skončila v Pekingu tak zle, ako nikdy predtým

SITA/AP Photo/Robert F. Bukaty

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová nezvládla ani alpskú kombináciu a zo zimných olympijských hier v Pekingu odíde bez medaily z individuálnej disciplíny. O tom, či nastúpi do tímových pretekov sa rozhodne neskôr.

Do Číny prišla ako najväčšia hviezda a držiteľka dvoch zlatých zo Soči 2014 a Pjongčangu 2018. V Pekingu sa predstavila vo všetkých piatich pretekoch, ale dokončila iba dva z nich.

Najprv úsmev, potom slzy

Svoj hon na medaily ženy odštartovali obrovským slalomom. Shiffrinová vypadla už v prvom kole, iba niekoľko bránok od štartu. Podobná situácia sa opakovala aj v slalome. Američanka neoslnila ani v super-G, skončila deviata. V zjazde obsadila až osemnástu pozíciu. Všetko chcela napraviť v posledných individuálnych pretekoch.

Po prvej časti alpskej kombinácie mala na tvári úsmev. Do cieľa zjazdu prišla so stratou 0,56 sekúnd na najrýchlejšiu. Jej najväčšie konkurentky skončili o pol sekundy za ňou. Výborná pozícia pre úradujúcu svetovú šampiónku v kombinácii a obhajkyňu olympijského striebra do druhej, slalomovej časti.

Shiffrinová sa do nej pustila s chuťou, predviedla dobrý rytmus, ale už v desiatej bráne stratila rovnováhu. V jednej z bránok príliš zatlačila do lyží, vyšla mimo líniu a napriek veľkej snahe sa nedokázala vrátiť do trate. Pritom trať, podobne ako v klasickom slalome, postavil jej tréner Mike Day. Aj napriek snahe trénera, preteky nedokončili tri zo štyroch Američaniek.

Išla som rýchlo a správnym smerom, ale príliš som sa zasekla v dvojitej vlásočnici. Opäť som sa nedostala do cieľa a na týchto ZOH som nedokončila asi 60 percent zo všetkých pretekov, ktoré som nedokončila v celej kariére. Necítila som tlak, bola som uvoľnená a oddýchnutá. Mala som plán, sústredila som sa len na dobré lyžovanie a aj tak to zase nevyšlo,” okomentovala svoje vystúpenie dvadsaťšesťročná fenomenálna lyžiarka.

Koniec jednej série

Úžasná séria americkej reprezentantky sa skončila. Od svojej premiéry na majstrovstvách sveta v roku 2013 získala vždy na vrcholných podujatiach individuálnu medailu. Celkovo ich má na svojom konte štrnásť, z toho tri olympijské.

Z každého veľkého podujatia sa dokázala vrátiť s titulom šampiónky. V slalome dominovala na majstrovstvách sveta v rokoch 2013, 2015, 2017 a 2019, medzitým aj na ZOH v Soči 2014. O štyri roky neskôr v Pjongčangu vybojovala zlato v obrovskom slalome. Na šampionáte v roku 2019 získala titul v super-G a minulý rok v alpskej kombinácii.

Problémy s hlavou

Najväčším súperom Shiffrinovej na zimných olympijských hrách v Pekingu bola ona sama. V obrovskom slalome obhajovala zlato. Predtým tridsať súťažných pretekov dokončila a 29-krát skončila v najlepšej sedmičke. Teraz jej jazda trvala iba jedenásť sekúnd. „Pozrite sa, čo sa stalo, Shiffrinová vypadla! Tak to je absolútna senzácia a horor pre slávnu Američanku plánujúcu veľké výsledky v Pekingu. Prvýkrát na zimnej olympiáde nedokončí preteky,” kričal Marcel Merčiak v priamom prenose RTVS.

Podobný scenár nasledoval aj v slalome, jej najsilnejšej disciplíne. Na trati prešla iba tri bránky a stratila rovnováhu. Po vypadnutí dlho sedela s rukami na kolenách a predychávala. Nočná mora pre skúsenú lyžiarku, o ktorej sa okamžite začalo špekulovať, že má vážne psychologické problémy. Dve technické disciplíny po sebe nedokončila naposledy v roku 2011, keď mala šestnásť rokov. Titul olympijskej šampiónky napokon vybojovala po veľkej dráme slovenská reprezentantka Petra Vlhová.

Od Shiffrinovej sa čakalo veľa. Experti jej predpovedali, že každé svoje vystúpenie pretaví do cenného kovu. Na jej strane boli skúsenosti, vďaka ktorým sa doteraz vždy vedela vyrovnať s tlakom. Opak bol však tentokrát pravdou, v Číne zlyhala.

Teraz ju čaká iný, ďalší súboj. S Petrou Vlhovou bude bojovať o veľký krištáľový glóbus. Pred Slovenkou má náskok sedemnásť bodov.

Veľký krištáľový glóbus

Petra Vlhová po zisku vytúženého zlata v slalome ukončila svoje pôsobenie v Pekingu a rozhodla sa doliečiť si zápal členkovej šľachy, aby bola sto percentne pripravená na koniec sezóny. „Celý život som chcela získať olympijské zlato v slalome, mentálne aj fyzicky ma to vyčerpalo. Po olympiáde má ešte čaká dosť pretekov a mám šancu vyhrať veľký glóbus. Rozhodnutie neštartovať v kombinácii som spravila po konzultácii s Maurom a všetci v tíme ma podporili. Chcem ísť domov, urobiť si reset a byť na 120 percent pripravená na boj o veľký glóbus,” komentovala pre RTVS svoje rozhodnutie predčasne opustiť dejisko zimných hier liptovská rodáčka.

Vlhovej rozhodnutie kvituje aj jej najväčšia konkurentka v boji o celkové prvenstvo. „Ona a jej tím sú múdri, pretože ďalší cieľ v sezóne je veľký glóbus a ja som pritom stále tu, stále ´makám´ na mojej olympiáde. Ona si zatiaľ oddýchne a potrénuje. Spravila múdre rozhodnutie po tom, ako si na olympiáde splnila svoj cieľ,” zhodnotila Shiffrinová.

Do konca sezóny ostávajú štyri zastávky Svetového pohára. V Crans Montane sú na programe dva zjazdy, v Lenzerheide super-G a obrovský slalom, v Are obrovský slalom a slalom a finále je vo francúzskom Courcheveli. Petra Vlhová, ako istá držiteľka malého glóbusu za slalom a obhájkyňa toho veľkého, sa chce predstaviť vo všetkých pretekoch.

Slovenku bude hnať dopredu motivácia, ktorú získala v Číne. Ak sa Američanka dokáže otriasť z pekinského neúspechu, dokáže byť Vlhovej silnou konkurentkou. Ak nie, bude to pre Shiffrinovú ďalšie obrovské sklamanie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera