Piatok, 28. jún 2024

Športové trágédie krátko pred olympijským vrcholom. Medailoví ašpiranti zažili čierny víkend

TASR/AP/Andy Wong

Olympijské hry sú pre športovcov často kariérnym vrcholom. Konajú sa každé štyri roky a už o necelé dva mesiace odštartujú Zimné OH v Pekingu.

Príprava na podujatie, ktoré sa koná len raz za štyri roky je komplikovaná. Formu treba načasovať na správne obdobie a vystríhať sa zraneniam. Ak sa pretekár nezúčastní hier ich vinou, môžeme hovoriť o športovej tragédií. Druhý decembrový víkend bol čiernym víkendom pre viacerých ašpirantov na medaile z Pekingu 2022.

Eva Samková

Česká snoubordistka miluje veľké preteky. Keď o niečo ide, dokáže zo seba dostať maximum. Preto sa hneď pri svojej premiére na olympiáde v Soči 2014 stala kráľovnou. Preto o štyri roky v Pjongčangu získala bronz. A preto je majsterkou sveta, víťazkou Svetového pohára a jednou z najlepších pretekárok v snoubordkrose v histórii.

Samková spoločne s lyžiarkou a snoubordistkou Ester Ledeckou, biatlonistkou Markétou Davidovou a rýchlokorčuliarkou Martinou Sáblikovou patrila k najväčším českým nádejam na 24. olympijských hrách. Sezónu začala výborne. Na olympijskej trati v Pekingu absolútne dominovala a s prehľadom vyhrala generálku na hry. Ale sobotňajšie preteky zmiešaných tímov všetko zmenili.

Zlomila si oba členky

Eva Samková a Jan Kubičík vybojovali historicky prvé pódiové umiestnenie v pretekoch snoubordkrosových zmiešaných tímov. Na pódiu však Kubičík stál sám, skúsenú snoubordistku museli odviezť do nemocnice.

Samková v cieľovej rovinke kopla dosku a dostala sa pred francúzsku súperku. Hrana na snowboarde spôsobila, že si zlomila oba členky. Okamžite nasledoval prenos do nemocnice a operácia. Teraz čaká usmievavú Češku rekonvalescencia po dobu štyroch až šiestich týždňoch, záleží od závažnosti poranenia.

Iba zázrakom by mohla “fúzatá“ snoubordistka v Pekingu štartovať.

Matt Graham

Aj akrobatický lyžiar prišiel tento víkend o možnosť obhájiť striebornú medailu z Pjongčangu v disciplíne moguls. Dvadsaťsedemročný Austrálčan spadol na pretekoch SP vo švédskom Idre Fjall a zlomil si kľúčnu kosť. Po operácii sa bude zotavovať doma v Sydney.

Adrian Pertl

Čierny víkend zimných športov podčiarkol rakúsky lyžiar Adrian Pertl, ktorý si zranil koleno pri páde v sobotňajšom obrovskom slalome vo Val d’Isere.

Strieborný medailista v slalome z MS v Cortine d’Ampezzo nedokončil súťaž, keď v spodnej časti trate lyžami zavadil o jednu z bránok a nasledoval nekoordinovaný pád. Lekárske vyšetrenia potvrdili pretrhnutý krížny väz a poškodenie menisku v pravom kolene.

Lara Gutová Behramiová

Tridsaťročná Švajčiarka v nedeľňajšom superobrovskom slalome v domácom St. Moritz skončila vo veľkej rýchlosti v ochranných sieťach. Víťazka sobotňajších pretekov, ašpirantka na zisk veľkého glóbusu a zlatých medailí z Pekingu stratila rovnováhu  a nevyhla sa pádu.

Po piatich minútach minuloročná súperka Petry Vlhovej v boji o veľký krištáľový glóbus schádzala do cieľa sama na lyžiach. Podľa prvých informácii by Švajčiarka nemala utrpieť vážnejšie zranenia.

Gutová Behramiová od nehody pred štyrmi rokmi prakticky nespadla. Šesťdesiatsedem pretekov zajazdila bez nehody aj napriek tomu, že predvádza agresívny štýl jazdy. Ak z pádu vyviazne bez vážnejších zranení je otázne ako si tento incident zahrá s jej lyžiarskou mentalitou.

Kjetil Jansrud

Už koncom novembra prišiel dvojnásobný medailista z Pjongčangu kvôli zraneniu o zbytok lyžiarskej sezóny vrátane hier v Pekingu. Nórsky špecialista na rýchlostné disciplíny v americkom stredisku Beaver Creek poranil ľavé koleno a musel absolvovať operáciu.

Tridsaťšesťročný Jansrud skončil po páde v super-G v ochranných sieťach. Skúsený veterán dokázal na lyžiach zísť do cieľa, ale následné vyšetrenia odhalili poškodenie kolena.

Sezóna pre mňa síce skončila, ale urobím všetko preto, aby som sa vrátil,“ citoval nórsky zväz olympijského víťaza v super-G zo Soči 2014 a majstra sveta z Aare 2019. Pred sezónou pritom Jansrud avizoval, že po piatej olympijskej účasti ukončí kariéru.

Na svojom konte má Nór päť medailí spod piatich kruhov, na minulých ZOH vybojoval striebro v zjazde a bronz v super-G. Okrem zlata má tiež dve striebra z majstrovstiev sveta a jeho zbierku zdobia aj štyri malé krištáľové glóbusy za hodnotenie zjazdu a superobrovského slalomu v Svetovom pohári.

Stefan Luitz

Nemeckého lyžiara trápili zdravotné problémy od októbra. Špecialista na obrovský slalom pre problémy s chrbtom podstúpil operáciu. Dvadsaťdeväťročný Luitz má na svojom konte osem pódiových umiestnení v kolotoči Svetového pohára.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera