Štvrtok, 23. máj 2024

Športovkyňa roka Petra Vlhová sa vracia na zjazdovky. V Courcheveli ukáže, čo natrénovala

FOTO TASR/AP

Slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová sa naposledy predstavila vo Svetovom pohári v americkom Killingtone na konci novembra. V slalome obsadila druhé miesto za Mikaelou Shiffrinovou.

V programe Svetového pohára nasledovali rýchlostné disciplíny, ktoré sa čerstvá slovenská športovkyňa roka 2021 rozhodla vynechať a sústrediť sa na tréning.

Príprava na olympiádu

Po odjazdení súťažných pretekov ostala Petra Vlhová v Amerike. S tímom odišla do Copper Mountain v Colorade. Hlavným dôvodom sústredenia bola skúška snehu, ktorý je iný ako v Európe. Pri suchšom podnebí je sneh agresívnejší a podobne tomu bude aj na olympijských tratiach v Pekingu.

Mali sme dobré podmienky a chceli sme sa dobre pripraviť,“ pochvaľovala si obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu. Počas kempu sa zamerala hlavne na techniku a skúšku materiálu.

Z Ameriky sa Slovenka vrátila na niekoľko dní domov a následne odišla do talianskeho Sestriere otestovať na európskom snehu nový materiál. Už v utorok ju čakajú preteky obrovského slalomu vo Francúzsku.

Voľnejší začiatok

Úvod do olympijskej sezóny poňala Vlhová voľnejšie. Už po zisku veľkého glóbusu avizovala, že prioritou v nadchádzajúcom ročníku bude zisk cenného kovu spod piatich kruhov.

„V porovnaní s minulým rokom je to niečo úplne iné. Mám viac času pre seba, nemusíme sa toľko naháňať a po pretekoch hneď odlietať na ďalšie. Vlani som nemala ani čas na tréning, teraz máme veľa času skúšať nové veci. Nie som ani taká unavená, pretože cestovanie a neustále preteky zoberú naozaj veľa síl. Je to úplne iné a som s tým spokojná. Po vlaňajšej sezóne to bolo náročné, toto mi vyhovuje viac, pretože sa môžem zlepšovať a pokúsim sa to ukázať v nasledujúcich pretekoch,“ uviedla pre média po návrate z kempu v Amerike.

Nabitý január

V decembri absolvuje zverenkyňa Maura Piniho dve zastávky Svetového pohára. Pred Vianocami sú na programe dva obrovské slalomy v Courcheveli a po nich obrovský slalom a slalom v Lienzi.

V januári k technickým disciplínam pridá aj rýchlostné. V nich by sa mala predstaviť v Zauchensee, podľa všetkého v Garmisch-Partenkirchene a potom aj v Pekingu. Pod piatimi kruhmi bude štartovať okrem technických disciplín i v kombinácii a super-G.

Peking 2022

Práve zimné hry sú hlavný cieľ na sezónu: “Nastavila som sa tak, že nejdem na veľký glóbus a preto teraz nie som pod tlakom v SP. Ja si sama na seba vytváram najväčší tlak a to, čo je okolo mňa, sa snažím už neriešiť. Všetko je otvorené, sme len na začiatku decembra, máme ďaleko do ZOH a ja sa budem snažiť si tú formu udržať a aby vyvrcholila vo februári. Ale je to ešte otvorené, je to ďaleko, bude to o jednom dni,” uviedla.

Petra Vlhová na svojom konte nemá zatiaľ olympijskú medailu, hry v Pekingu budú už jej tretie. Pred ôsmimi rokmi v Soči štartovala v obrovskom slalome (24. miesto) a slalome (19. miesto). V Pjongčangu pridala aj ostatné disciplíny. Najlepším umiestnením bolo piate miesto z alpskej kombinácie. Vo svojej najsilnejšej disciplíne (slalome) obsadila trinástu pozíciu.

Spokojný Pini

Tréner Petry Vlhovej je s doterajším priebehom sezóny spokojný. V úvodných pretekoch v Soldene obsadila Slovenka tretiu pozíciu, čí vyrovnala svoje maximum v rakúskom stredisku. Nasledoval dlhý kemp vo Fínsku, ktorý zúročili dvoma prvenstvami v slalomových pretekoch v Levi. Podobne sa nastavili aj po zastávke v Killingtone.

Oba dlhé kempy, najprv v Levi a potom v USA, mali rovnaký koncept a sme s nimi veľmi spokojní. Spravili sme veľký progres najmä v slalome a obrovskom slalome, čo bol náš hlavný cieľ. Sme spokojní s tréningom, ktorý sme odpracovali, s podmienkami na oboch miestach a Petra sa vrátila s veľkou sebadôverou. Tá bude veľmi dôležitá v decembri a v januári,” povedal počas videomítingu s médiami jej tréner.

Piniho teší, že sa progres v technických disciplínach ukazuje od začiatku sezóny, čo potvrdili najmä dva triumfy v Levi, no i ďalšie pódiové umiestnenia. Petre sa v príprave snažil vštepiť modernejší,  plynulejší štýl jazdy, čo sa mu podľa vlastných slov darí: „Už od leta sme sa chceli zamerať na viacero technických detailov jej jazdy. Počas letnej prípravy sme na nich dosť pracovali a všetci videli výsledky v Levi. Lyžuje hladšie, plynulejšie a dynamickejšie. V minulosti jazdila veľmi silovo a my sme sa snažili transformovať tú silu na plynulosť a čistotu jazdy. Počas tých ôsmich dní na snehu v Copper Mountain sme sa tento koncept snažili finalizovať a teraz skočíme do ďalších pretekov,”

Vlhovej odpadli súperky

Počas najbližších dvoch dní sa predstaví Petra Vlhová vo francúzskom Courcheveli, kde sú na programe dva obrovské slalomy. Jeden z nich je náhradou za zrušené preteky v Killingtone. Tam Slovenka viedla, ale súťaž pre silný vietor napokon zrušili.

V štartovom poli budú chýbať dve silné mená. Pre ochorenie covid-19 ostala v karanténe Lara Gutová Behramiová. Švajčiarka posledné preteky absolvovala na domácej zjazdovke v St. Moritzi, kde hrozivo spadla. Momentálne šiestej žene Svetového pohára v piatok odhalili pozitívny test a vynechala víkendové preteky vo Val d’Isere. Absentovať bude aj v Courcheveli. Podľa informácii má Gutová iba mierne príznaky.

Rovnako na tom je aj Alice Robinsonová. Novozélanďanka je v karanténe a podľa jej slov sa cíti dobre. Preteky vynechá aj Katharina Liensbergerová z Rakúska z toho istého dôvodu.

Program Petry Vlhovej

Courchevel

21. decembra – obrovský slalom – 1. kolo 10:00, 2. kolo 13:00
22. decembra – obrovský slalom – 1. kolo 10:00, 2. kolo 13:00

Lienz

28. decembra – obrovský slalom – 1. kolo 10:00, 2. kolo 13:00
29. decembra – slalom – 1. kolo 10:00, 2. kolo 13:00

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera