Nedeľa, 19. máj 2024

Stále nezodpovedaná otázka: Bude Petra Vlhová spolupracovať s legendárnou lyžiarkou, Rakúšanom, alebo s trénerom, ktorý ju pre svetovú špičku vychoval?

SITA/Pontus Lundahl/TT News Agency via AP

Tím Petry Vlhovej stále nezverejnil meno nového trénera po predčasnom ukončení spolupráce s Talianom Liviom Magonim. Podľa talianskeho portálu Neveitalia chýbali k dohode so Švajčiarom Maurom Pinim už iba podpisy.

Igor Vlha v rozhovore pre Sportnet túto správu dementoval. „Ešte to nie je definitívne. Rokovali sme s ním, ale ešte sme sa nedohodli. V hre sú okrem neho ďalší traja tréneri. Meno nového trénera však chceme uzavrieť v krátkom čase,“ zdôraznil Vlhovej otec.

Kto by na tento post mohol zasadnúť?

Mauro Pini

Avizovaný švajčiarsky tréner má vo svete lyžovania obrovské skúsenosti. V minulosti viedol Španielku Mariu José Contrerasovú, krajanku Laru Gutovú Behramiovú a Slovinku Tinu Mazeovú. V národnom tíme helvétskeho kríža si pracoval na rôznych úrovniach a venoval sa aj televíznej expertíze pre stanicu RSI.

Päťdesiatšesťročný rodák z Ticina naposledy pôsobil ako šéf lyžiarskeho strediska The Airolo – Pescium vo Švajčiarsku.

V podobnej situácií ako Vlhová, bola aj Mazeová. Po zisku veľkého krištáľového glóbusu v roku 2013 sa rozišla po nezhodách s vtedajším trénerom Liviom Magonim a na olympijskú sezónu prišiel Mauro Pini. Švajčiar ju priviedol k dvom vytúženým zlatým medailám v zjazde a obrovskom slalome. Ich cesty sa po Soči 2014 rozišli.

Andrea Massi

Pri mene Tina Mazeová ešte ostaneme. Taliansky tréner Andrea Massi dlhodobo Slovinku trénoval a nakoniec ju požiadal o ruku.

Pod jeho taktovkou pracoval aj Livio Magoni. Pre slovinský web siol priznal, že s Talianom mal nezhody spojené s mediálnym vystupovaním. „Magoni je veľký odborník, ale niekedy si dá vlastný gól. Možno toto verejné vystúpenie zapríčinilo ukončenie ich päťročného vzťahu. Podobne sa vzdialil aj od nášho tímu,“ komentoval odchod z Vlhovej tímu.

Hovorí sa, že ak by sa Massi pripojil do Vlhovej tímu, prišla by s ním aj jeho manželka. Tina Mazeová ukončila svoju bohatú kariéru v roku 2017. Je štvornásobná olympijská medailistka, z majstrovstiev sveta si odniesla deväť cenných kovov. V roku 2013 získala spomínaný veľký krištáľový glóbus a dva malé za obrovský slalom a super-G.  

Klaus Mayrhofer

Štyridsaťsedemročný Rakúšan trénoval Wendy Holdenerovú zo Švajčiarska a mal s ňou iba tie najvyššie ciele. Ambície nestihli naplniť, obaja prišli o finále Svetového pohára v Lenzerheide kvôli pozitívnemu testu na Covid-19 a ukončili spoluprácu.

Holdenerová minulý rok poľovala na trénera Petry Vlhovej. „Áno, Magoni by bol dobrá voľba, ale nevedela som si predstaviť, že by opustil Vlhovú,“ potvrdila Švajčiarka pre denník Blick. Rok sa s rokom stretol a situácia je rovnaká, s tým rozdielom, že Talian je k dispozícii a opačným smerom by mohol putovať bývalý rakúsky reprezentant.

Mayrhofer päť rokov trénoval aj českú reprezentantku Šárku Strachovú (predtým Záhrobskú). Pod jeho vedením získala bronzovú medailu za slalom na šampionáte v Beaver Creeku v roku 2015.

Ivan Iľanovský

Bývalý tréner Petry Vlhovej trénoval liptovskú rodáčku päť rokov. Skúsený tréner naštartoval úspešnú kariéru držiteľky veľkého krištáľového glóbusu. Ich cesty sa rozišli v roku 2016, kedy sa Vlhovci dohodli s Liviom Magonim.

Iľanovský pokračoval do zahraničia, tri roky pôsobil vo Francúzsku, odkiaľ získal niekoľko dôležitých kontaktov. Momentálne pracuje pre poľskú federáciu v Krakove a vedie mladú 19-ročnú pretekárku Magdalenu Luczakovú. V Poľsku má výborné podmienky a dobrého sponzora.

Podľa expertov je možnosť návratu Iľanovského k Petre Vlhovej najmenej pravdepodobná.

Chcú nájsť toho najlepšieho

Igor Vlha uviedol, že ponuky na trénerský post majú a chcú si vybrať toho najlepšieho.

Petra Vlhová sa netajila, že cieľom do ďalšej sezóny nie je obhajoba veľkého krištáľového glóbusu, ale zisk olympijskej medaile z Pekingu.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera