Utorok, 21. máj 2024

Švajčiar trénoval aj Gutovú Behramiovú, s Mazeovou získal olympijské zlato. Je novým trénerom Petry Vlhovej

SITA/AP Photo/Marco Trovati

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má nového trénera. Na sociálnych sieťach oznámila, že v nasledujúcej sezóne ju povedie švajčiarsky expert Mauro Pini. Ten v minulosti viedol Vlhovej najväčšiu konkurentku z minulej sezóny Laru Gutovú Behramiovú a Slovinku Tinu Mazeovú.

Meno, na ktoré sa čakalo

Slovenka rozviazala spoluprácu s Liviom Magonim 6. apríla. Od tej doby sa špekulovalo, kto nastúpi na jeho miesto. Mauro Pini bol jeden z horúcich kandidátov. Igor Vlha situáciu upokojoval.  „Ešte to nie je definitívne. Rokovali sme s ním, ale ešte sme sa nedohodli. V hre sú okrem neho ďalší traja tréneri,“ zdôrazňoval pre Sportnet otec držiteľky veľkého krištáľového glóbusu.

Dlhoočakávaný nástupca talianskeho kouča sa dohodol s tímom na ročnej zmluve v sezóne 2021/2022, strany nevylučujú dlhšiu spoluprácu.

 “Som šťastná, že spoločne so všetkými ľuďmi v mojom tíme môžeme tvrdo pracovať na dosiahnutí všetkých našich cieľov. A aj keď dosiahnuť to, čo sme si predsavzali, nebude jednoduché, som presvedčená, že vďaka skúsenostiam a vysokej odbornosti tréningových postupov nášho nového hlavného trénera Maura Piniho, ich spoločne dosiahneme nielen kvôli sebe, no najmä pre všetkých fanúšikov, ktorí za nami stoja,” uviedla Vlhová na sociálnych sieťach.

Spokojná rodina, spokojná Petra

Minulú týždeň otec liptovskej rodáčky potvrdil, že rokujú už iba s jedným kandidátom trénera a doťahovali už len finančné podrobnosti zmluvy.

Keď sme sa pred piatimi rokmi rozhodli ísť cestou najvyššej kvality a zabezpečiť pre Petru najkvalitnejších trénerov a spolupracovníkov, zvažovali sme aj angažovanie švajčiarskeho odborníka Maura Piniho. V tom čase sme sa predovšetkým z ekonomických dôvodov ešte dohodnúť nedokázali, ale naša aktuálna pozícia nám už dosiahnutie dohody umožňuje a ja som šťastný, že do nášho tímu prichádza vysoko renomovaný tréner. Náš nový hlavný tréner má v športovej oblasti absolútne voľné ruky a my mu vytvoríme ideálne podmienky pre realizáciu jeho tréningových a súťažných predstáv, či akékoľvek rozšírenie realizačného tímu. Predbežne sme sa dohodli na jednu sezónu, ale ja verím v dlhodobú a najmä úspešnú spoluprácu,” uviedol Igor Vlha.

S výberom je spokojný aj brat Boris Vlha. Viac zmien v tíme neplánujú, pribudnú len nové posily. „Veľmi si vážim, že Mauro akceptuje všetkých ľudí v našom tíme, s ktorými sme v predchádzajúcich rokoch dosiahli veľké úspechy. Po dohode tím predbežne rozšírime o fyzioterapeutku a nového servismana. Veľmi sa teším na spoluprácu a verím, že sa opäť všetci naučíme niečo nové, vďaka čomu budeme môcť byť opäť úspešnejší,” reagoval člen Vlha tímu.

Skúsený expert

Mauro Pini má vo svete alpského lyžovania obrovské skúsenosti od raných začiatkov, až po vedenie Márie José Contrerasovej v roku 2002. Španielka pod jeho taktovkou získala šesť víťazstiev v Svetovom pohári.

Pôsobil aj v tíme úspešnej Lary Gutovej Behramiovej a neskôr Tiny Mazeovej. Vo švajčiarskom národnom tíme pracoval na rôznych úrovniach a venoval sa aj televíznej expertíze pre stanicu RSI. Päťdesiatšesťročný rodák z Ticina naposledy pracoval ako šéf lyžiarskeho strediska The Airolo – Pescium vo Švajčiarsku.

Ďakujem Ski Team Vlha za príležitosť byť súčasťou tímu, ktorému sa už podarilo dosiahnuť veľké úspechy. Je pred nami množstvo práce a nových výziev. Som rád, že budem môcť Petre pomôcť dosiahnuť jej ďalšie vysoké ciele,” povedal 55-ročný švajčiarsky tréner.

Cieľom je olympiáda

Dvadsaťpäťročná Vlhová dosiahla pod Magonim v SP spolu 41 pódiových umiestnení, z toho devätnásť víťazstiev. V sezóne 2019/2020 získala pod jeho vedením malé glóbusy za slalom a paralelné disciplíny. V ročníku 2020/2021 zaznamenala historický úspech pre slovenské lyžovanie, keď sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára.

Na MS 2019 v Are vybojovala titul majsterky sveta v obrovskom slalome, celkovo na svetových šampionátoch získala v individuálnych súťažiach päť medailí (1-3-1), plus striebro v tímovej súťaži v St. Moritzi 2017.

V hľadáčiku slovenskej reprezentantky je cenný kov z nadchádzajúcich olympijských hier v Pekingu. Ten ešte vo svojej zbierke nemá. Do Pjongčangu 2018 odchádzala s veľkými ambíciami. Najlepším umiestnením liptovskej rodáčky bolo piate miesto z alpskej kombinácie. V slalome skončila trinásta.

Mauro Pini najcennejší kov získal s Tinou Mazeovou. V Soči 2014 Slovinka vybojovala zlato v zjazde a obrovskom slalome. „ Teší ma, že v budúcej sezóne budem môcť na olympijských hrách reprezentovať slovenské farby,“ dodal Švajčiar.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera