Sobota, 25. máj 2024

Svetovému poháru v Jasnej chýbajú lyžiari, ktorí by utlačili sneh. Trať šijú na mieru Petre Vlhovej

FOTO TASR - Martin Baumann

Organizátori podujatia Svetového pohára v lyžovaní v Jasnej pokračujú v prípravách tratí a stále veria, že v marcový víkend privítajú aspoň obmedzený počet divákov. Otázka náhradného obrovského slalomu za zrušené preteky v Semmeringu je stále otvorená.

Bez peňazí a partnerov

Ženská elita zavíta do strediska v Nízkych Tatrách 6. až 7. marca, o body budú bojovať v slalome a v obrovskom slalome. “Naďalej intenzívne pokračujeme v prípravách. Sme v neľahkej situácii, lebo stredisko je zavreté, čakáme, kedy sa uvoľnia opatrenia. Finančná situácia nie je jednoduchá. Máme prepady tržieb a spoločnosť Tatry Mountain Resorts musela prepúšťať. Problémy intenzívne riešime. Čo sa týka príprav, situácia sa nás dotýka, ale pracujeme. Divákov dnes nemôžeme mať, takže vstupenky nemôžeme predávať. Preto máme problém aj s partnermi,” povedal na úvod štvrtkovej tlačovej konferencii Matej Hulej, predseda organizačného výboru SP v Jasnej.

Bez divákov

Súčasné nariadenia vlády SR nepovoľujú účasť fanúšikov na podujatí. Ak by sa však uvoľnili, vstupenky by nešli do predaja. “Vstupenky sa nebudú predávať. Stále platí, že preteky budú bez divákov, maximálne očakávame, že ich bude môcť byť 500. Ak to bude možné, k vstupenkám sa bude dať dostať iba formou súťaží,” prezradil Hulej. Počas Svetového pohára bude vstup do Jasnej regulovaný. „V prípade, ak bude v čase pretekov stredisko otvorené, do Jasnej sa dostanú lyžiari so zakúpeným skipasom,“ doplnil

https://www.instagram.com/p/CKRxqd_Ij8d/?utm_source=ig_web_copy_link

Trať šitá na mieru

Na to, aby mohla v Jasnej slovenská reprezentantka Petra Vlhová vyťažiť z výhody domáceho prostredia, pracujú aj organizátori SP. “Štarty oboch tratí sú profilované tak, že nie sú vo vrstevnici, ale sú umiestnené na šikmo. Trate sme sa snažili urobiť čo najdlhšie. A to by malo vyhovovať aj Petre Vlhovej, dĺžku sme konzultovali aj s jej trénerom Liviom Magonim,” prezradil veliteľ súťažnej trate SP Matej Kupčo.

Trať bude identická ako pred piatimi rokmi, kedy sa v rovnakom stredisku tiež bojovalo o body do SP. “Máme dostatok snehu, je to od 60 cm do 1 metra. Neprekvapia nás poveternostné vplyvy, aspoň dúfame. Sneh potrebujeme zhutniť, trať už je teraz pripravená na preteky. Laicky povedané, potrebujeme z trate dostať vzduch a nepomáha nám to, že na nej nemôžu byť ľudia. Preto ich musíme nahradiť strojmi. Aj na tréningovej trati je dostatok snehu. Pretekárky kvitujú fakt, keď je pripravená aj táto trať, preto sa snažíme robiť to čo najlepšie,” uviedol Kupčo.

https://www.instagram.com/p/CGmp0DTIMx1/?utm_source=ig_web_copy_link

V Jasnej tri dni?

Jana Palovičová, športová riaditeľka SP v Jasnej povedala, že organizátori poslali na FIS žiadosť, aby sa na Slovensku mohli uskutočniť aj preteky za zrušený “obrák” v Semmeringu. V prípade pozitívnej odpovede by sa išli 5. marca. “Ešte sme z FIS nedostali odpoveď. Takže momentálne nevieme, je to otvorené.

Hermeticky uzavretá bublina

V Jasnej sa budú musieť popasovať aj s prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Pre pandémiu koronavírusu bude oblasť pretekov hermeticky uzavretá. Vytvoria sa štyri “bubliny”, odlíšené od seba farbami. Bude sa striktne dohliadať na to, aby neprišlo k ich narušeniu. Celkovo sa bude podieľať na organizácii pretekov približne 500 ľudí. “Do strediska sa dostane len majiteľ akreditácie. Veríme, že sa situácia uvoľní, ale momentálne to je takto. Športovci budú izolovaní, do ich bubliny nemôže nikto vstúpiť,” zdôraznil covid manažér SP Peter Pukalovič.  

Okrem Vlhovej na domácej pôde aj Dubovská

Do strediska v Nízkych Tatrách sa teší aj Martina Dubovská, slovenská rodáčka, ktorá však štartuje za Českú republiku: “V Jasnej som mala najlepšie podmienky na tréning za celú kariéru. Mám teraz pred sebou preteky v Európskom pohári, potom by som tu chcela trénovať. Veľa pretekárov nezažije, že bude pretekať doma. Ja sa na to veľmi teším a verím, že to tak aj dopadne výsledkovo.

Ďalšie články o lyžovaní

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera