Pondelok, 15. apríl 2024

Trón je voľný. Hľadá sa nový biatlonový kráľ

SITA/AP Photo/Darko Bandic

Prebiehajúca biatlonová sezóna nemá jednoznačného kráľa a je to veľký rozdiel oproti dobe minulej. Tri roky biatlonu vládol Johannes Thingnes Boe. Pred ním dlhých sedem rokov Martin Fourcade. A pred ním zase dvojica Ole Einar Bjoerndalen a Raphael Poiree.

Občas Svetový pohár vyhral niekto ďalší, ale inak mal mužský svetový biatlon vždy svojho jasného vládcu. Kráľa, ktorého teraz naopak hľadá.

Vzrušujúca sezóna

Vo vedení Svetového pohára sa v prebiehajúcej sezóne behom jedenástich pretekov vystriedalo sedem mužov. Postupne sa na líderskej pozícii ocitli Sturla Holm Laegreid, Johannes Thingnes Boe, Simon Desthieux, Vetle Christiansen, Sebastian Samuelsson, Fillon Maillet a Emilien Jacquelin.

Mužský biatlon je ako bonboniéra. Nikdy neviete, čo ochutnáte,“ použil slávnu hlášku z Forresta Gumpa portál Medzinárodnej biatlonovej únie.

Olympijský ročník

Jednou z príčin rozmanitosti sezóny je olympiáda. Hry v Pekingu sú jasným cieľom a dôležité je časovanie formy. Nóri síce vedú hodnotenie pohára národov, ale nie sú takí dominantní ako vždy.

Severania sa rozhodli vynechať ďalšiu zastávku Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu a zamerali sa na tréningový kemp v talianskom stredisku Trentino vo vyššej nadmorskej výške. Motív je jasný – priniesť z Pekingu, čo najviac cenných kovov a následne to rozbaliť vo Svetovom pohári.

Po olympiáde sú na programe ešte tri podujatia SP. Ten, kto uspeje pod piatimi kruhmi dojazdí sezónu uvoľnene a ten, čo zlyhal, sa bude snažiť ešte presadiť.

Výmena informácii

V modernej dobe si v biatlone informácie neustrážite. Národné tímy investujú veľa peňazí do zázemia. V servisnej zóne sa často stáva, že zloženie je rôznorodé a nie je v národnej zostave. Ľudia medzi reprezentáciami migrujú a nesú si so sebou informácie z predchádzajúceho zamestnania.

Príkladov je mnoho. Ole Einar Bjoerndalen s Dariou Domračevovou trénujú Čínu. Bývalý skvelý nemecký biatlonista Ricco Gross začal u Rusov a teraz koučuje Rakúšanov. Siegfried Mazet, ktorý stál za úspechmi Martina Fourcada, sa na jar 2016 pridal k Nórom. České ženy vedie nórsky ex-biatlonista Egil Gjelland, ktorý trénoval Toru Bergerovú, Tiril Eckhoffovú alebo Bjoerndalena s bratmi Boe.

Pre biatlon je výborné, že národy sa vyrovnali a veľa krajín môže dosiahnuť na pódium. V prvých troch kolách sa medzi mužmi presadili na stupňoch víťazov zástupcovia ôsmich krajín. Veľmi vyrovnané je aj pole za najväčšími favoritmi. Pred desiatimi rokmi ste mohli na postup do stíhacích pretekov stratiť necelé tri minúty, dnes potrebujete čas o minútu rýchlejší.

Ako to vyzeralo pred štyrmi rokmi?

Pred Pjongčangom 2018 vyzerala situácia odlišne. Sezónu odštartovali suverénne Martin Fourcade aj Johannes Thingnes Boe. Pre Francúza bola sezóna špecifická v tom, že chcel upevniť svoju sedemročnú dominanciu ziskom ďalšieho zlata na zimných hrách v Južnej Kórei. Nór na svoje prvé zlato iba poľoval.

Obaja svoju úlohu splnili. Boe ovládol vytrvalostné preteky. Fourcade získal dve zlaté individuálne medaily a jednu zo zmiešaných štafiet. Francúzovi sa v Pjongčangu 2018 podarilo upevniť svoj odkaz najlepšieho zimného športovca všetkých čias.

Posledné tri kolá Svetového pohára priniesli drámu v boji o veľký krištáľový glóbus. Fourcade dokonca kvôli žalúdočným problémom vynechal jedny preteky a o všetkom rozhodla až posledná zastávka v ruskom Ťumeni. Tam Francúz nenechal nič na náhodu a tešil sa zo zisku siedmeho veľkého krištáľového glóbusu v rade.

Fourcade odjazdil vo Svetovom pohári ešte dve sezóny a ukončil kariéru. Na jeho miesto nastúpil nový kráľ z Nórka, ktorý opanoval posledné tri ročníky. Zdá sa, že v tom prebiehajúcom si Johannes Thingnes Boe vybral jasný cieľ- zlato z Pekingu.

Fourcadov odkaz

Odkaz Martina Fourcada pretrváva aj v mladšej generácii francúzskych biatlonistov, ktorí vyrastali pod jeho taktovkou. Obzvlášť silné puto má s dvadsaťšesťročným Emilienom Jacquelinom. Často spolu v lete trénujú a trávia spolu čas.

Znamená pre mňa veľmi veľa. Bol tu pre mňa, keď som o sebe pochyboval. Najkrajšiu spomienku kariéry mám na jeho posledné preteky, keď v Kontiolahti vyhral a ja som bol tretí. Mohol som stáť na pódiu s týmto velikánom,“ nechal sa počuť mladík z Grenoblu. Na druhom mieste ich vtedy doplnil krajan Quentin Fillon Maillet.

Emilien Jacquelin má na to, aby prevzal po Raphaelovi Poireeovi a Martinovi Fourcadovi žezlo pre nového kráľa.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera