Pondelok, 22. apríl 2024

V Schladmingu sa pred deviatimi rokmi zrodila hviezda, v utorok sa zo Shiffrinovej stala legenda

SITA/AP Photo/Marco Tacca

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová prežívala v utorok v Schladmingu emotívny večer. Na miesto, kde sa zrodila jej hviezda, sa po deviatich rokoch vrátila, aby sa stala legendou.

V nočnom slalome dosiahla 47. víťazstvo v pretekoch tejto disciplíny Svetového pohára a prekonala rekord Švéda Ingemara Stenmarka, ktorý zvíťazil 46-krát v obrovskom slalome. Žiaden lyžiar ani lyžiarka vo svojej disciplíne nezvíťazili častejšie.

Návrat po chorobe

Shiffrinová sa po prekonaní ochorenia covid-19 vrátila na zjazdovky minulý víkend v Kranjskej Gore, kde dostala nešťastného špicara a preteky nedokončila.

Ani v prvom kole v Schladmingu nemala jej jazda potrebnú dynamiku a so stratou 42 stotín sekundy na Petru Vlhovú obsadila až piate miesto. Všetko napravila v druhej jazde. Predviedla výkon na hrane rizika a zajazdila suverénne najrýchlejší čas druhého kola, na ktorý nestačila ani slovenská reprezentantka.

Mikaela Shiffrinová sa v cieli rozplakala. Američanka celkovo oslávila 73. triumf na podujatiach Svetového pohára a na vyrovnanie absolútneho rekordu Stenmarka jej chýba ešte trinásť víťazstiev. Medzi ženami je pred ňou iba krajanka Lindsey Vonnová s 82 prvenstvami v pretekoch SP.

Smútiť nemusela ani Petra Vlhová. Vďaka druhému miestu si už v prvej polovici januára zabezpečila malý krištáľový glóbus za slalom. „Mikaela možno mala ťažšie časy, ale dokázala opäť vyhrať. No glóbus mám a ja si dovolím povedať, že zaslúžene. Mala som lepšie výkony ako ona, ale máme ešte pár slalomov pred sebou a bude to ešte boj,” povedala 26-ročná Slovenka pre RTVS.

Schladming je zjazdovka, na ktorej sa narodila hviezda

V rakúskom stredisku sa väčšinou konajú preteky mužského slalomu. Ženy pôvodne mali štartovať vo Flachau, ale pre vysoký výskyt ochorenia covid-19 prišlo k zmene. Zjazdovka v Schladmingu má výborné nočné osvetlenie a ženy vyskúšali novú trať.

Úplná novinka to však nebola. V roku 2013 sa tu konali majstrovstvá sveta, kde sa lyžiarsky svet učil nové meno – Mikaela Shiffrinová. Americká tínedžerka tu vybojovala prvú zlatú medailu a začala novú éru moderného lyžovania. Američanka sa vo veku 17 rokov a 340 dní stala treťou najmladšou slalomovou majsterkou sveta, mladšie boli len dve majsterky sveta v najtočivejšej disciplíne: Hanni Wenzelová z Lichtenštajnska (v roku 1980) a Esme MacKinnonová z Veľkej Británie (1931).

Na vtedajších MS sa však oči upierali na inú americkú hviezdu. Lindsey Vonnová bola jednou z najväčších ašpirantiek na zisk zlata v rýchlostných disciplínach. Vo svojom prvom vystúpení v super-G nešťastne spadla a pretrhla si krížový aj postranný väz, zlomila holennú kosť. Hovorilo sa o konci kariéry. Zranenie ju stálo aj účasť na olympijských hrách v Soči 2014.

Na šampionáte v Schladmingu Vonnovú zastúpila Mikaela Shiffrinová. Kráľovná umrela, nech žije nová kráľovná.

Éra Shiffrinovej

Ročník 2013 zakončila ziskom malého glóbusu za slalom. Slalomovou kráľovnou sa stala aj v ďalších troch rokoch. V sezóne 2015/16 ju pribrzdilo zranenie. Aj napriek výpadku bola nezastaviteľná. Skvelý návrat na zjazdovky zaznamenala aj na Svetovom pohári v Jasnej 2016, kde vyhrala s neuveriteľným náskokom 2,36 sekundy pred Wendy Holdenerovou. Tretie miesto obsadila Veronika Velez Zuzulová. Petra Vlhová bola deviata.

Do ďalšieho ročníka šla opäť s cieľom vyhrať. Nasledujúce tri roky (2017-2019) získala veľký krištáľový glóbus. Američanka začala jazdiť aj rýchlostné disciplíny a úspechy na seba nenechali dlho čakať. Vrcholom bol ročník 2019, kedy dominovala okrem slalomu, obrovského slalomu aj v Super-G.

Už vo veku 23 rokov sa zapísala medzi legendy, keď ako prvá žena vyhrala všetky disciplíny. Stalo sa tak v superobrovskom slalome v kanadskom Lake Louise v decembri 2018.

Shiffrinová je šesťnásobnou majsterkou sveta a dvojnásobnou olympijskou šampiónkou.

Smrť otca

Prekonať rekord Ingemara Stenmarka mohla už skôr, ale na začiatku roku 2020 ju zastihla rodinná tragédia. Nečakane prišiel o život jej milovaný otec, ktorý ju často sprevádzal v kolotoči Svetového pohára. Mikaele sa zastavil život. Zronená Američanka nebola schopná sa vrátiť na zjazdovky a svoj návrat odkladala.

Tak dlho bez triumfu ešte nebola. Mikaela Shiffrinová vyhrala po takmer jedenástich mesiacoch vo francúzskom Courcheveli. Víťazstvo v obrovskom slalome prežívala emotívne. „Som naozaj hrdá na to, ako som lyžovala, bol to neuveriteľný deň. Je to špeciálny moment, nevedela som, či sa dokážem vrátiť na takúto úroveň. Je to víťazstvo pre celý môj tím, pre moju mamu,“ uviedla po víťazstve.

Petra Vlhová

Slovenka nemala taký rýchly rozlet ako americká lyžiarka. Lyžiarsky vyspela až časom. Svoj celoživotný sen si splnila minulý rok, keď získala veľký krištáľový glóbus. Tento rok má pred sebou ďalší míľnik- olympiáda v Pekingu a zisk prvého cenného kovu.

To, čo Mikaela dosiahla, tak si myslím, že to veľmi dlho nikto neprekoná. Ja sa budem snažiť priblížiť sa jej, ale ona je úžasný športovec. My sme celý život spolu, súťažíme už od žiačok. Pre mňa je česť jazdiť v jej ére. Veľmi pomáhame nášmu športu. Navzájom sa ťaháme a je to medzi nami veľký boj. Raz to vyjde jednej a raz druhej. Aj preto je šport taký krásny,” vyznala sa Vlhová.

Mikaela Shiffrinová už nevyhráva preteky s dvojsekundovým náskokom. O víťazstvo musí poriadne bojovať. Tak, ako bojovala v utorňajších pretekoch v Schladmingu. Olympiáda v Pekingu a záver sezóny prinesie nádherný súboj dvoch najlepších lyžiarok súčasnosti.