Sobota, 25. máj 2024

Víkend ako z ríše snov. Drela ako mulica, teší sa z víťazstva Igor Vlha

FOTO TASR - Martin Baumann

Keď preťala cieľovú čiaru líderka prvého kola Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová padla na zem a plakala. Slovenka si splnila sen víťazstvom na domácej zjazdovke na Svetovom pohári v Jasnej.

Piate víťazstvo v obrovskom slalome

Vlhová si pripísala na konto 19. triumf v SP, z toho piaty v “obráku”. V tejto disciplíne prvý v sezóne, predtým v obrovskom slalome naposledy triumfovala v januári 2020 v talianskom Sestriere.

Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to niečo úžasné. Každý, kto sleduje tento šport, vie, že som v predchádzajúcich obrovských slalomoch nebola v dobrej forme a trápila som sa v nich. Snažila som sa to zmeniť, vymenila som lyže za ľahšie a začala postupne cítiť istotu. Veľmi som túžila zajazdiť dobre na domácej trati. Chceli sme tu vyhrať, ale boli sme realisti vzhľadom na moju formu. Keď som zistila, že som zvíťazila, začala som plakať. Úprimne, netuším, či som niekedy mala také emócie, ako dnes. Bol to môj sen zvíťaziť tu, na domácej trati, dokázať, že na to mám,” povedala Vlhová pre RTVS.Adam Žampa predpovedal víťazstvo

Skúsený slovenský lyžiar sa zúčastnil pretekov v Jasnej ako predjazdec. Na nízkotatranské stredisko má dobré spomienky, keď tu v roku 2015 vyhral preteky Európskeho pohára.

Vyhrať Európsky pohár je jeden zo snov v kariére. Vyhrať ho doma je “brutálne“. O to viac by som Petre prial, aby dnes vyhrala. Včera bola druhá. Je to super výsledok byť druhý na svete, ale viem, že chcela vyhrať a verím, že sa jej to dnes podarí. V tréningu jazdí dobre. Je doma, bude si veriť. Dnes jej verím.“

Hrdý otec

Neviem čo povedať, celý sa trasiem. Neskutočný výsledok. Peťa dnes drela ako mulica. Stálo to za to. Tento víkend bol veľmi krásny, s ktorým sme nepočítali ani v najlepšom sne,“ neskrýval emócie po dojazde otec víťazky Igor Vlha.

Získala z možných dvesto bodov získala stoosemdesiat. „Z ríše snov. Nebudeme počítať body, ale dôležité preteky. Hlavne doma a pekné pre celé Slovensko.“

Kľúčové prehodenie pretekov

Pôvodne sa preteky obrovského slalomu mali konať v sobotu, o deň neskôr slalom. Vzhľadom na predpoveď počasia organizátori disciplíny prehodili. Sobotňajšie druhé miesto v slalome dodalo Vlhovej sebavedomie:

Prelomili sme kliatbu v obrovskom slalome. Tréningy boli dobré. Mám pocit, že kľúčové bolo prehodenie pretekov. Petra si vyčistila hlavu. Včera zašla dobrý výsledok. Mali sme pri večeri dobrú debatu, bola uvoľnená. To už na nej vidím.

Petra Vlhová aj napriek nepriaznivým výsledkom v predchádzajúcich obrovských slalomoch patrila k favoritkám. Potvrdila to výkonom už v prvom kole, predviedla druhú najrýchlejšiu jazdu.

Bolo to o to ťažšie, že je to doma. Tlaky na ňu sú obrovské. Neviem si predstaviť, keby sem mohli prísť diváci. Vyhrala doma, o to je to cennejšie,“ zakončil rozhovor Igor Vlha.Boj stále pokračuje

Strata slovenskej reprezentantky na čelo celkového hodnotenia sa skresala na 36 bodov. Líderka Lara Gutová Behramiová obsadila v nedeľu deviatu pozíciu.

Druhé kolo nebolo z jej strany úplne najlepšie, určite vie lyžovať lepšie, ale hlavné je, že vyhrala a získala dôležité body. Napravili sme našu situáciu oproti predošlým týždňom. Koncentrujeme sa na našu poslednú prioritu, tá znamená niečo veľké,” prezradil po veľkom víťazstve tréner liptovskej rodáčky Livio Magoni.

Petra Vlhová sa presunie do švédskeho Aare, kde budúci víkend pokračuje Svetový pohár dvoma slalomovými pretekmi.

Ďalšie články o lyžovaní

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera