Sobota, 25. máj 2024

Víkendové snehovánky: Lietajúci Žampa, zlomená pažba a skvelý Ninis

Juraj Kurek Juraj Kurek 15.01.2019

Pamätáte si na epizódu seriálu How I Met Your Mother s názvom Blitz? Bola o akejsi prenosnej kliatbe, ktorej nositeľ vždy zmeškal všetko podstatné a zaujímavé. Tak nejako sa cítil aj autor Snehovánok, keď si si zobral krátke voľno, aby oslávil príchod nového roka v kruhu alkoholu kamarátov, a Petra Vlhová zatiaľ povyhrávala všetko možné aj nemožné: nielen že konečne porazila Mikaelu v slalome, natrela jej to aj v paralelnom slalome a aby toho nebolo málo, vyhrala aj obrák. V ktorom bolo jej dovtedajším maximom siedme miesto. Wow. Toľko krátka rekapitulácia, poďme k veci.

Lietajúci Žampa

Alpské lyžiarky mali kvôli počasiu tento raz voľno, muži išli slalom a obrovský slalom. Kto zase oba preteky vyhral vám asi ani nemusím spomínať, rovnako ako to, kto mu v oboch prípadoch robil spoločnosť na pódiu. Stará známa klasika.

Nás v obráku potešil Andreas Žampa, nielen tým že po roku konečne zase bodoval, ale aj tým, akým štýlom doletel do cieľa. Video jeho neortodoxného finišu nakrátko obletelo sociálne siete. Blízko k bodom, tento raz v slalome, mal aj Adam, s prijateľnou stratou jeden a pol sekundy po prvom kole však, ako už neraz, druhú jazdu nezvládol. 

‘Despite crashing through the finish on his face, Zampa has done enough to lead.’

Andreas Zampa with the unorthodox finish

pic.twitter.com/RmOaiikXs7 — Eurosport UK (@Eurosport_UK) January 12, 2019

Rusi sú späť

U žien biatlonistiek to dlho vyzeralo na taliansky víkend. Lisa Vitozziová vyhrala šprint aj stíhačku a rozbehla na prvom mieste aj štafetu, jej kolegyňa na druhom úseku Gontierová však pri druhej streľbe z ôsmich pokusov netrafila ani jeden terč (pocit slovenskému fanúšikovi veľmi známy) a bolo po nádejach. Nakoniec sa najviac oslavovalo v Rusku: mužskú stíhačku vyhral bývalý usvedčený dopér Alexander Loginov, následne vyhrali Rusi a Rusky aj obe štafety, ženy dokonca aj v zostave s úplne neznámou Larisou Kuklinou, pre ktorú to bola úplná premiéra vo svetovom pohári. V tejto sezóne mala na konte len pár štartov v IBU Cupe, predtým niekoľko rokov vôbec nesúťažila. No a teraz bola na svojom úseku najrýchlejšia. Nevieme čo si o tom myslieť, tak si nemyslíme radšej nič.

Slovenská ženská reprezentácia oproti predchádzajúcim kolám zaznamenala v podstate neúspešný, ale stále veľmi dobrý víkend. Paulína Fialková, zrejme aj kvôli zdravotným problémom, nenadviazala na perfektné výsledky spred Vianoc a končila v tretej desiatke. Naopak, Ivona treťou desiatkou v šprinte potešila, no a Nasťa opäť ukázala, že  je stále špička a po siedmom fleku v šprinte skončila v stíhačke druhá. V štafete tréneri konečne pomenili zloženie a ušetrili tak fanúšikov falošných nádejí, ktoré sme si zvykli robiť po tom, ako Fialková s Kuzminovou na prvých dvoch úsekoch vybavili pred zvyškom sveta luxusný náskok, ktorý však spravidla nemal dlhú životnosť.

Bez zmeny ostal len tretí kritický úsek, tento raz však po ňom nasledovala najsilnejšia možná finišmanka Kuzminová. Po prvom úseku odovzdávala Ivona na štvrtom mieste s polminútovou stratou, po druhom Paulína na šiestom s minútovou, po treťom Terézia Poliaková na trinástom so štvorminútovou. No a potom prišla Nasťa a nejakým záhadným spôsobom z toho spravila šieste miesto. Čiže nakoniec vlastne veľmi dobre, celkovo druhý najlepší výsledok v histórii tejto zostavy.

Naši muži majú za sebou tiež celkom vydarený víkend, aj keď u nich je latka položená o dosť nižšie. Zaznamenali tri bodované umiestnenia, v stíhačke bodovali dokonca dvaja, Kazár a po posune o dvadsať miest aj Otčenáš, čo sa nestalo už… neviem ako dlho, Marcel Merčiak by vám snáď vedel povedať, ale určite dlho. Navyše aj Bartko sa konečne dostal do stíhačky, štafeta aj napriek pádu Hasillu na solídnom jedenástom mieste, dá sa na tom stavať.

Apropo, pády. V Oberhofe sa aspoň raz ocitla na zemi hádam polovica štartového poľa. V nepríjemnej esíčkovej zákrute padali všetci ako zadarmo. Korunu tomu nasadila Rakúšanka Lisa Theresa Hauser, ktorá v štafete pri páde zlomila pažbu pušky a s takýmto kýpťom sa pokúsila o streľbu. Netrafila – nečakane – nič, radšej to zabalila a zariadila svojim kolegyniam voľné popoludnie.

Biatlonová puška so zlomenou pažbou.
Zdroj: Instagram Lisa Theresa Hauser.

Skvelý Ninis

Minule sme tu filozofovali, kedy sa slovenským sánkarom podarí nejaký prenikavý výsledok. Z časti sa to podarilo Jozefovi Ninisovi v lotyšskej Sigulde, kde skončil na výbornom piatom mieste, čím si vylepšil kariérne maximum (7. miesto). Na to, že na Slovensku sánkari nemajú kde trénovať veľmi pekný výsledok, gratulujeme!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera