Sobota, 29. jún 2024

Vlhová bude trénovať menej, Magoni vyzbrojí slovinské talenty. Komu zmena pomôže viac?

FOTO TASR - Martin Baumann

Hoci uplynul už viac ako mesiac, v slovenskej športovej verejnosti stále rezonuje informácia o novom trénerovi našej úspešnej lyžiarky Petry Vlhovej. Majiteľka veľkého krištáľového glóbusu na začiatku apríla prepustila doterajšieho kouča Livia Magonihosiahla do Švajčiarska po Maurovi Pinim.

Päťdesiatšesťročný tréner už avizoval, aké má s novou zverenkou na leto i do budúcna plány. O svojich ďalších krokoch má jasno už aj Magoni. Talian sa bude realizovať v známom prostredí v Slovinsku, kde bude svoju odbornosť smerovať najmä na talentovanú Metu Hrovatovú. Bývalí úspešní partneri sa tak budú na svahoch stretávať aj budúcu sezónu, akurát v iných pozíciách. A bude to viac než zaujímavé sledovať.

Vlhová si vybrala trénera, ktorý v uplynulých rokoch nebol priamym účastníkom Svetového pohára. Pini sa v poslednom období venoval zbieraním skúseností a nových poznatkov v USA, ale takisto stihol robiť aj televízneho experta pre švajčiarsku televíziu RSI. Teraz ho so slovenskou hviezdou čaká návrat do veľkého lyžovania a je na to plne pripravený. S 25-ročnou Liptáčkou si pomaly vyberajú ciele do budúcej sezóny, z ktorých najväčším bude pravdepodobne zisk cenného kovu na februárovej olympiáde v Pekingu. Tento úspech totiž v bohatej vitrínke najlepšej lyžiarky uplynulej zimy chýba.

Bude trénovať menej

Pini sa však nebude sústrediť len na časovanie formy pod päť kruhov do Číny. Na zreteli budú mať určite aj zisk glóbusov. Obhajoba veľkého nebude jednoduchá a tak je reálnejší skôr zisk niektorého z malých krištáľov. O všetkom sa zrejme rozhodne až počas samotnej zimy.

Aktuálne sa majsterka sveta v obrovskom slalome z Aare 2019 stále pripravuje v domácich podmienkach v Jasnej, kde sa ešte aj v súčasnosti stále dá lyžovať. A tím okolo Vlhovej chce túto výhodu využiť čo najlepšie a najdlhšie. S Pinim to však už nebude leto plné obrovského množstva driny v telocvični či v doplnkových športoch ako napríklad tenis a kajak. Švajčiarsky odborník chce ísť inou cestou, než posledných päť rokov dláždil Magoni. V rozhovore pre denník Nový čas naznačil, že chce, aby Vlhová dosiahla lepší balans medzi tréningom a oddychom. Bude zaujímavé sledovať, ako to bude fungovať neskôr počas zimy. Bude to odvážna a veľká zmena, no nemusí bezprostredne znamenať úpadok formy. Aj oddych je rovnako kľúčový, ako tréning.

Magoni sa vrátil do známeho prostredia

Nešťastný rozhovor pre taliansky denník narobil vo vzťahoch medzi VlhovouMagonim poriadnu šarapatu. Hoci to nikto z tímu okolo rodáčky z Liptovského Mikuláša priamo nepriznal, aj to sa podpísalo na jeho konci a predčasnom ukončení spolupráce, ktorá mala trvať ešte jednu olympijskú sezónu.

Tak ako o Vlhovú, aj o Magoniho bol veľký záujem. Päťdesiatsedemročný Talian sa rozhodol vrátiť do dôverne známeho prostredia. A do veľmi podobnej krajiny ako je Slovensko. V Slovinsku si ho obľúbili už z čias, keď pôsobil pri ich legendárnom klenote Tine Mazeovej. A teraz je rodák zo Selvina pripravený opäť spraviť z mladej lyžiarky tejto krajiny veľkú hviezdu. Pod Magoniho rukami sa bude formovať predovšetkým Meta Hrovatová, ale pozorný lyžiarsky fanúšik vie, že kvalitného talentu je tam viac.

Jedna vyniká v „obráku“, druhá skôr v slalome

Hrovatová mala doposiaľ aj veľa smoly. Často jej lepšie výsledky záviseli od jej zdravia. Zranenia zatiaľ výraznejšie poznačili jej lepší rozlet, ale v uplynulej sezóne dosahovala najlepšie výkony. A to predovšetkým v obrovskom slalome. Magoni už z Vlhovej dokázal spraviť jednu z najlepších pretekárok v tejto disciplíne vo Svetovom pohári a Hrovatovú zrejme čaká niečo podobné. Talian je práve na najtechnickejšiu disciplínu veľký odborník. Posun však s 23-ročnou rodáčkou z Kranjskej Gory bude chcieť zaznamenať aj v slalome. A budú mať čo robiť, pretože Hrovatová sa bude musieť prebojovať medzi elitnú tridsiatku a udržať si v nej stabilnejšie miesto.

Okrem Hrovatovej bude mať Magoni k dispozícii aj ďalšiu mladú talentovanú Slovinku. Rovnako stará Andreja Slokarová v uplynulej sezóne urobila poriadny skok medzi širšiu svetovú špičku. Rodáčka z Ajdovščiny má za sebou prvú zimu vo Svetovom pohári a tá jej vyšla parádne! Veď v celkovom hodnotení slalomu bola devätnásta a v „obráku“ skončila na 31. mieste. Aj tu budú mať Magoniho trénerské zručnosti obrovský priestor pre zlepšovanie.

Nuž, bude viac než zaujímavé sledovať, ako sa bude VlhovejMagonimu dariť v nasledujúcej sezóne. Slovenka odpracuje cez leto menej a v zime môže mať viac síl, Talian bude posúvať dopredu slovinské talenty. Uvidíme, ktorý z úspešnej päťročnej spolupráce bude mať na konci nasledujúcej sezóny spokojnejší úsmev na tvári.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera