Nedeľa, 21. júl 2024

Vlhová je strojkyňou vlastného „krištáľového“ osudu, pomôcť jej môže aj počasie

SITA/AP Photo/Gabriele Facciotti

Už len štvoro pretekov nás delí od konca aktuálneho ročníka Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. A Petru Vlhovú od zisku veľkého krištáľového glóbusu.

Úspech, aký nemá obdobu

Takýto úspech by v dejinách slovenského športu nemal obdobu. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Liptovského Mikuláša je pred štartom finále prestížneho lyžiarskeho seriálu v Lenzerheide vo výhodnejšej pozícii než jej súperka Lara Gutová-Behramiová. A na stranu zverenky trénera Livia Magoniho sa, zdá sa, nakláňa aj počasie.

Zjazd, super-G, obrovský slalom a slalom. Štyri individuálne disciplíny, ktoré sú v programe finálového týždňa „sveťáku“. Vlhová plánuje štart v každej z nich. Gutová-Behramiová s určitosťou vynechá slalom, ktorý v kalendári ignoruje aj za bežných okolností.

O to lepšiu pozíciu má šesťnásobná medailistka z majstrovstiev sveta spod Tatier v boji o veľký krištáľový glóbus. Výrazne si v tomto smere pomohla víkendovými dvomi slalomami v Aare. Prvý s bravúrou vyhrala, v druhom ju len duchaprítomnosť udržala na trati prvého kola, aby napokon získala cenné body za ôsme miesto.

Pomôže počasie?

Brunetka, s netradične vysokou postavou na lyžiarku, má v celkovom poradí pred Gutovou-Behramiovou náskok 96 bodov. Tie môžu byť v konečnom dôsledku už teraz rozhodujúce. Prečo? Lenzerheide a tamojších organizátorov trápi počasie. Bohatá snehová nádielka neumožnila v pondelok ženám ani mužom absolvovať úvodný tréning zjazdu. Televízne „rosničky“ nemajú pre svetovú lyžiarsku elitu príjemné správy ani ohľadom utorka či stredy. Aj v týchto dňoch by sa malo švajčiarske stredisko skryť pod bielou „perinou“.

Každá snehová vločka, ktorá nemá svoje miesto na trati, predovšetkým v zjazde, môže ohroziť zdravie a bezpečnosť jazdy lyžiara. Najmä, keď ich na podložku dopadne hneď niekoľko. Sneženie zvykne zhoršovať viditeľnosť. V rýchlosti vyše sto kilometrov za hodinu, a ešte k tomu na lyžiach, hotová samovražda. Nuž a trať si treba vždy pred najrýchlejšou disciplínou vyskúšať. Aj preto má Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) pre kráľovskú súťaž nastavené prísne pravidlá. Ak sa neodjazdí aspoň jeden tréning, preteky sa nesmú konať. V prípade, že by sa nešli ani utorkové skúšobné jazdy, stredajší zjazd by zrušili.

Iste, niekto by si mohol povedať, že by organizátori predsa len mohli vymeniť poradie disciplín (vo štvrtok majú ženy super-G, v sobotu slalom a v nedeľu obrovský slalom) ako sme vo februári videli počas majstrovstiev sveta v Cortine d’Ampezzo, kde rovnako vyčíňalo počasie. Tentokrát sa nič také neudeje.

FIS má totiž pre finále SP pravidlo, ktoré hovorí, že v prípade, že sa preteky nemôžu uskutočniť, sú automaticky zrušené bez náhrady. Dôvod je prostý – zamedzenie snahy ovplyvňovať boje o glóbusy.

Starosti pre Gutovú-Behramiová

Domáce svahy a dokonalý prehľad o trati. To sú všetko plusy, ktoré má v Lenzerheide na svojej strane Lara Gutová-Behramiová. Zjazd i super-G by si vedela dokonale podmaniť. Ani Vlhová však nie je v týchto disciplínach mizerná. Naopak, neraz už ukázala, že aj v týchto súťažiach vie preniknúť do najlepšej päťky. Navyše, vo finále SP štartuje len 25 najlepších pretekárok. A hoci boduje len prvých pätnásť dievčat, Vlhová by mohla získať dostatok bodov.

Ak by sa stredajší zjazd nemohol uskutočniť, najviac by to zasiahlo práve šance Lary Gutovej-Behramiovej na zisk veľkého glóbusu. V prospech Vlhovej hrá záverečný slalom, hoci aj v ňom sa môže po vzore sobotných pretekov v Aare stať čokoľvek.

Dvadsaťdeväťročná Švajčiarka však na prekonanie Vlhovej a zmazanie aktuálneho manka potrebuje štart a ideálne víťazstvo aj v stredajšom zjazde. Aj preto sa celková víťazka „sveťáku“ zo sezóny 2015/16 musí oveľa viac modliť za to, aby sa príroda v nasledujúcich dňoch umúdrila.

Inak už Vlhovú zastaví v zisku veľkého glóbusu len nepredvídateľný faktor.

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera