Sobota, 25. máj 2024

Vlhová má na dosah historický triumf. Cez víkend jej stačí bodovať

SITA/Pontus Lundahl/TT News Agency via AP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má na dosah historický triumf v podobe zisku veľkého krištáľového glóbusu. Pred finálovými bojmi Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide má pred svojou najväčšou rivalkou Larou Gutovou Behramiovou náskok 96 bodov.

K zisku prestížnej trofeje výrazne prispelo aj počasie, ktoré sa zahralo s rýchlostnými disciplínami. Zjazd aj super-G museli jury zrušiť pre husté sneženie a nízku viditeľnosť. Švajčiarka nemala možnosť skresať z náskoku slovenskej jednotky. Ako avizovala v sobotňajšom slalome sa nepredstaví.

Zaslúžené ovocie

Petra Vlhová sa ako jediná lyžiarka predstavila vo všetkých pretekoch sezóny. O útoku na veľký krištáľový glóbus sa hovorilo pred jej začatím. Podriadila tomu fyzickú aj mentálnu prípravu.

O svoj náskok by mohla prísť v prípade ak by cez víkend nebodovala. Vo finále si body pripisuje najlepšia pätnástka a za 15. priečku sa ich udeľuje šestnásť. 

Na programe ostávajú technické disciplíny – sobotňajší slalomnedeľňajší obrovský slalom. V oboch pretekoch patrí liptovská rodáčka k vážnym ašpirantkám na víťazstvo.

Boj o malý krištáľový glóbus

Zaujímavý boj o malý krištáľový glóbus prinesú slalomové preteky. Petra Vlhová je na čele s 612 bodmi. Rakúšanka Katharina Liensbergerová stráca 22 a Američanka Mikaela Shiffrinová 37 bodov.

Posledné preteky vo švédskom Aare premiérovo vyhrala majsterka sveta Liensbergerová. Slovenka sa po infarktovom prvom kole, kedy takmer vypadla, posunula o devätnásť pozícii nahor a zinkasovala za ôsme miesto 32 bodov. Ak by skončila o jedno miesto horšie získala by o tri body menej. A práve tieto tri body môžu byť v konečnom zúčtovaní rozhodujúce.

Za víťazstvo sa pripisuje stovka, druhé miesto berie o dvadsať menej, tretie o ďalších dvadsať. V konečnom prepočítaní to znamená, že Petra Vlhová sa v slalome môže umiestniť za Rakúšankou alebo Američankou.

Podarí sa Slovenke v súboji Liensbergerová – Shiffrinová uspieť? Obháji malý krištáľový glóbus za slalom?

O nič alebo o všetko

Podľa výsledku slalomu sa určí ako bude v nedeľu obrovský slalom vyzerať. Prakticky už nemusí ísť o nič, keď Petra Vlhová v sobotu zaboduje. Lare Gutovej Behramiovej by nepomohlo ani víťazstvo k zisku celkového prvenstva.

O držiteľke malého krištáľového glóbusu sa rozhodlo už v Jasnej. Talianka Marta Bassinová mala dostačujúci náskok. Dvadsaťpäťročná Slovenka sa momentálne nachádza na šiestej priečke, v prípade vynikajúceho úspechu by sa mohla posunúť až na druhé miesto.

Program finále SP v Lenzerheide

Sobota 20.3. – slalom – 1. kolo 10:30, 2. kolo 13:30
Nedeľa 21.3. – obrovský slalom – 1. kolo 09:00, 2. kolo 12:00

Článok vyšiel v spolupráci so spoločnosťou Tipos.

Ďalšie články o lyžovaní

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera