Utorok, 23. apríl 2024

Vlhová obsadila v obrovskom slalome 10. miesto, Gisinovej strata na Slovenku sa zmenšuje

FOTO TASR - Martin Baumann

Kranjska Gora 17. januára  – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára desiatu priečku. V Kranjskej Gore zaostala o 2,41 sekundy za víťaznou Taliankou Martou Bassinovou, ktorá si zopakovala triumf zo soboty. Druhá skončila Švajčiarka Michelle Gisinová (+0,66 s) a tretia bola domáca Slovinka Meta Hrovatová (+0,73 s).

Technickejšie prvé kolo

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová figurovala po 1. kole nedeľného obrovského slalomu Svetového pohára na ôsmej priečke. V Kranjskej Gore zaostávala o 1,43 sekundy za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Priebežne druhá bola sobotná víťazka Marta Bassinová z Talianska (+0,30 s), tretia pozícia patrila Švajčiarke Michelle Gisinovej (+0,44 s).

Rovnako ako v sobotu sa v náhradnom slovinskom dejisku išlo na zľadovatenej trati, rozdielom však bolo, že na lyžiarky čakal na strmej zjazdovke Podkoren omnoho zatvorenejší obrovský slalom. Vlhová so štartovým číslom 3 vo vrchnej veľmi točivej pasáži meškala do jedného z oblúkov, ani nižšie sa nedokázala zrovnať do ideálneho rytmu a jej manko narastalo až do cieľa. “Nie som príliš spokojná, nešla som tak, ako by som mala ísť. Pocit dnes nebude vôbec dobrý, na tejto trati je ťažké mať ho. Trošku som sa trápila, zatiaľ je to takto a uvidíme. Dnes to bolo oveľa technickejšie a zatočenejšie, v sobotu boli väčšie rozstupy medzi bránkami,” povedala 25-ročná slovenská reprezentantka pre RTVS.

Shiffrinová išla bez porovnávacích medzičasov a technickú trať zvládla najhladšie z celého štartového poľa. Bassinová vyhrala v tejto sezóne všetky tri “obráky”, ktoré dokončila, tentoraz v porovnaní so Shiffrinovou nasadzovala do oblúkov o čosi neskôr a nebola vo vedení. Za prvou trojicou už boli výrazné odstupy, pod sekundu sa zmestili ešte domáca Slovinka Meta Hrovatová (+0,86 s) a Francúzka Tessa Worleyová (+0,96 s). Až za Vlhovou z elitnej žrebovanej sedmičky skončili Alice Robinsonová z Nového Zélandu (+1,53 s) aj Talianka Federica Brignoneová (+1,93 s).

Druhé kolo s chybami

Vlhová sa v druhom kole snažila o agresívnejšie poňatie, v niektorých oblúkoch však “brzdila” a na druhom medzičase sa už pohybovala v červených číslach. Po dojazde sa zaradila na tretiu priečku a vo výsledkovej listine klesla na záver elitnej desiatky. Gisinová si polepšila na druhé miesto a výraznejšie stiahla náskok slovenskej reprezentantky v celkovom poradí SP. Najbližšia prenasledovateľka za Slovenkou zaostáva už iba o 60 bodov.

Bassinová opäť predviedla dynamickú a bezchybnú jazdu a slávila ďalšie suverénne víťazstvo, v sobotu triumfovala dokonca o 80 stotín sekundy. Shiffrinová išla od začiatku príliš opatrne, robila širšie oblúky a po pätnástom čase druhého kola spadla na šieste miesto, ktoré obsadila aj deň predtým.

Dvadsaťštyriročná Bassinová dosiahla piate víťazstvo na podujatiach SP, všetky má na konte v tejto disciplíne. V tejto sezóne sa radovala už štvrtýkrát zo štyroch súťaží, keď uspela aj na úvod zimy v Söldene, v prvom z dvoch “obrákov” v Courcheveli a tento víkend ovládla 57. ročník Zlatej líšky. “Je to nesmierne emotívne, nemôžem uveriť, čo sa mi podarilo. Lyžovala som neuveriteľne, nič viac sa k tomu nedá povedať,” povedala Talianka vo vysielaní Eurosportu. So ziskom 400 bodov je líderkou hodnotenia dnešnej disciplíny, na čele celkového poradia prestížneho seriálu zostala Vlhová.

Zdroj: TASR

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.