Piatok, 24. máj 2024

Vlhová so Shiffrinovou ma tlačili, aby som sa dostala na najvyššiu úroveň, tvrdí Katharina Liensbergerová

TASR/AP

Narušila slalomovú hegemóniu, počas ktorej si v uplynulých sezónach delili víťazstvá v najtočivejšej disciplíne Mikaela Shiffrinová a Petra Vlhová. Každý, kto nie je naivný, tušil, že raz sa medzi tieto dve top slalomárky niekto vkliesni.

Počítalo sa však skôr so Švajčiarkou Wendy Holdenerovou či smoliarkou zo Švédska Annou Swennovou-Larssonovou. Minulú sezónu však „vystrelila“ Katharina Liensbergerová. A Rakúšanka chce v ďalšej sezóne ešte viac.

Konštantná forma

Deväť slalomových pretekov sme videli v minulej sezóne Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní a osemkrát sa medzi najlepšie tri dostala Katharina Liensbergerová. Impozantná štatistika 24-ročnej Rakúšanky. Jediný raz – 6. marca – minula „pódium“ v slalome v Jasnej. Hoci to vtedy vyzeralo, že vysnívaný malý glóbus za celkové víťazstvo v hodnotení tejto disciplíny „sveťáku“ sa rozplynulo, všetko si vášnivá hráčka na harfu vynahradila o týždeň neskôr v Aare.

Hoci v prvom slalome vo švédskom stredisku bola Liensbergerová druhá za Vlhovou (+0,2 s), o deň neskôr konečne zvíťazila. Pre rodáčku z Feldkirchu to bol nielen kľúčový moment smerom k zisku malej „gule“, ale aj kariérny míľnik. Premiérovo totiž zvíťazila vo Svetovom pohári a nasledujúci týždeň v záverečnom finálovom týždni v Lenzerheide k nemu pridala druhé víťazstvo.

A keďže dovtedy vedúca Vlhová bola až šiesta, vysnívaný malý slalomový „krištáľ“ putoval do Rakúska, kde sa z neho tešili prvýkrát od posledného triumfu Marlies Schildovej (dnes Raichovej) v roku 2012. Držať v rukách malý krištáľový glóbus bolo úžasné a ohromujúce,“ prezradila Liensbergerová v rozhovore pre špecializovaný lyžiarsky portál skiracing.com.

Prekvapila aj v Cortine d’Ampezzo

Katharina Liensbergerová nečakane patrila k najväčším hviezdam aj na februárovom svetovom šampionáte v Cortine d’Ampezzo. Talentovanej rakúskej lyžiarke sa podarilo ukoristiť tri cenné kovy, z toho dve zlaté! Liensbergerová si najcennejší kov zavesila na krk v paralelných pretekoch, v ktorých mala s domácou Martou Bassinovou zhodný súčet časov finálových jázd. V super vyrovnanom obrovskom slalome bola bronzová, no za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou zaostala o deväť stotín. Nuž a vrcholom bol zisk titulu majsterky sveta v slalome, v ktorom bola o sekundu rýchlejšia ako favorizovaná Petra Vlhová.

Bez špičkovej podpory sa nedá v lyžovaní dostať na vrchol. A Rakúšanka má okolo seba vybudované silné zázemie. Nie je to však jediný element, ktorý tvorí skladačku získavania medailí a trofejí. Sústredila som sa na to, čo musím urobiť, na lyžovanie a samozrejme na privilégium, že môžem žiť svoj sen,zostáva Liensbergerová skromná. Som vďačná tímu, ktorý mám okolo seba, za podporu na ceste za všetkými týmito úspechmi. Okrem toho, sú to práve Mika a Petra, ktoré ma tlačili k tomu, aby som našla svoju cestu na vrchol.

Prioritou udržať slalomovú úroveň a zlepšiť sa v „obráku“

Ak si otvoríte na sociálnej sieti instagram profil Kathariny Liensbergerovej, v jeho popise svieti: Lyžuj rýchlo, rob, čo miluješ, plň si sny a uvidíš, že všetko je možné.“

V spomínanom rozhovore sympatická Rakúšanka vysvetľovala význam týchto slov z vlastného pohľadu: Výrazne to opisuje moju minulú sezónu, keďže som v nej dosiahla viac, než som si predtým predstavovala. Nikdy dopredu nepoznáte výsledky či výstupy. Všetko čo môžete urobiť je, že do toho, čo máte radi a čo chcete, vložíte maximu. Potom to nie je výsledok, ktorý robí celé to úsilie skvelým – je to celá cesta k nemu. Každý jeden deň sa môžete niečo naučiť, zlepšiť alebo urobiť niečo pre seba. To je život, ktorý mám rada.“

Liensbergerová si po sezóne dopriala krátky oddych, ale v posledných mesiacoch už naplno trénuje smerom k olympijskej zime, v ktorej nemá o nič menšie ciele, než v tej predchádzajúcej. Samozrejme, prioritou pre ňu bude slalom, ale o čosi bližšie k špičke by sa chcela dostať aj v obrovskom slalome.

Oddýchla som si a teraz sa už sústredím na fyzickú a technickú prípravu na snehu. Samozrejme, že sa už teším na ďalšiu sezónu. Slalom je pre mňa disciplína číslo jeden a viem, že sa musím zlepšiť, pretože nebude ľahké udržať si najvyššiu svetovú úroveň. Táto nová výzva sa mi však páči. Chcem sa sústrediť na stabilitu a agilnosť, rovnako ako na získanie väčšej sily v oblúkoch a presnosť v línii. Takisto sa chcem zlepšiť v obrovskom slalome. Byť konzistentnejšia, istejšia a generovať v oblúkoch viac sily na rôznych druhoch snehu,“ ozrejmila Liensbergerová.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera