Piatok, 24. máj 2024

Vlhová stihla svadbu, Shiffrinová má frajera a Liensbergerová prišla o oporu. Lyžiarky sa pripravujú na novú sezónu

SITA

Hoci si bežná populácia v týchto dňoch užíva krásne slnečné počasie, elitní lyžiari si obúvajú lyže a robia prvé oblúky smerom k novej sezóne. Tá už tradične začne na konci októbra obrovskými slalomami v Söldene. Na lyže mimo hraníc Slovenska sa už vydala aj hviezda Petra Vlhová. Čerstvá 26-ročná rodáčka z Liptovského Mikuláša strávila pod vedením nového trénera Maura Piniho istý čas v Taliansku, aktuálne je so svojim tímom v Rakúsku. Nezaháľajú však ani jej najväčšie konkurentky.

Vlhová má v príprave na lyžiach istú výhodu oproti svojim súperkám. Vďaka ideálnemu počasiu v domácom stredisku v Jasnej mohla majiteľka veľkého krištáľového glóbusu z uplynulej sezóny lyžovať ešte aj v apríli. Vtedy už väčšina jej konkurentiek oddychovala a načerpávala silu do prípravy na ďalšiu zimu.

Cez víkend svadbovali

Máj sa v prípade Vlhovej niesol v duchu naberania fyzickej sily pod vedením jej dvoch kondičných trénerov – doma v Mikuláši na ňu dozerá Šimon Klimčík, na diaľku však všetko riadi spoločne s Talianom Marcom Portom. Obaja zostali v tíme okolo šesťnásobnej medailistky z majstrovstiev sveta aj po tom, čo sa jeho „kormidla“ pustil Talian Livio Magoni.

Nový kouč zo Švajčiarska Mauro Pini sa rozhodol spolupracovať aj s asistentom a zároveň servismanom Matteom Baldissaruttim. Štyridsaťročný Talian pripravil pre tím minulý víkend príjemné pohostenie, keď si v mestečku Santo Stefano di Cadore vzal za manželku dlhoročnú známosť Cristinu Ronzonovú. Na obrade nechýbala nielen Vlhová v spoločnosti priateľa Michala Kyselicu, ale ani jej brat Boris Vlha s partnerkou Simonou Jágerskou či rodičia Zuzana a Igor Vlhovci.

Návrat na lyže v Rakúsku

Po víkendových svadobných oslavách sa však všetko vrátilo späť do tréningových koľají. Vlhová si opäť nasadila na nohy lyže a trénuje oblúky na novú olympijskú sezónu. Spoločne so svojim tímom si ďalší tréningový kemp naplánovali do Rakúska – konkrétne na ľadovci Mölltaler, kde má svoju tréningovú základňu aj domáca reprezentácia. K našim západným susedom sa „vlhovci“ presunuli z Talianska. Dvojnásobná držiteľka malého krištáľového glóbusu (slalom, paralelný slalom) z ročníka SP 2019/20 trénovala v dobre známych podmienkach. S koučom Pinim makali na tamojšom ľadovci Passo dello Stelvio, kde veľa času strávila aj s bývalým trénerom Liviom Magonim.

Dôležitou informáciou v prípade Vlhovej je aj fakt, že v uplynulých dňoch podpísala nový kontrakt so svojim doterajším dodávateľom materiálu. Spoločnosti Rossignol sa upísala do roku 2024. Na lyžiach od tejto firmy som lyžovala už ako malá, takže prirodzene ma teší, že naša spoločná cesta pokračuje. Nemôžem sa už dočkať novej zimy, v ktorej chcem získať olympijskú medailu, keďže popri všetkých ostatných úspechoch, je to niečo, čo ešte v zbierke nemám a veľmi po tom túžim,uviedla Liptáčka na instagrame. Len doplňme, že Rossignol si „poistil“ aj Talianku Federicu Brignoneovú a Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú. 

Shiffrinová je opäť šťastná

Jednou z vážnych kandidátok na najvyššie umiestnenia a na zisk medailí na februárových ZOH v Pekingu bude určite Američanka Mikaela Shiffrinová. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Vailu sa v uplynulých dňoch rovnako presunula na lyže. Ideálne podmienky na sústredenie na snehu našla doma. A to hneď v troch strediskách – Squaw Valley, Copper Mountain a Mammoth Mountain.

Práve sme dokončili úžasnú prípravu na lyžiach. Vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na tom, aby sa to celé mohlo uskutočniť a aby som sa mohla čo najlepšie pripravovať na nadchádzajúcu olympijskú sezónu. Takisto sa chcem poďakovať všetkým ľuďom z nášho zväzu, trénerom a kolegom za všetky opekačky, prechádzky, vtipy a príjemné chvíle, ktoré sme spolu strávili,“ napísala Shiffrinová na instagrame.

O dobrú náladu sa však trojnásobnej víťazke celkového hodnotenia Svetového pohára (2016/17, 2017/18, 2018/19) stará aj iná výnimočná osoba. Fanúšikom lyžovania veľmi dobre známa. Pred pár týždňami Shiffrinová odtajnila meno svojho nového priateľa. Je ním Nór Aleksander Aamodt Kilde. Majiteľ veľkého krištáľového glóbusu zo sezóny 2019/20 a americká kráska tvorili pár už istý čas, no až do nedávna to bolo tajomstvo. Shiffrinová sa nezamilovala do kolegu z lyžiarskych svahoch prvýkrát. V minulosti tvorila dvojicu s francúzskym špecialistom na obrovský slalom Mathieum Faivrom.

Liensbergerová v Söldene

V minulej sezóne bola najväčším prekvapením v ženskej časti Svetového pohára. Katharina Liensbergerová sa v Cortine d’Ampezzo stala dvojnásobnou majsterkou sveta (slalom, paralelné preteky) a domov si odniesla aj malý glóbus za slalom. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Feldkirchu sa neustále zlepšuje a už v ďalšej zime by mohla patriť k adeptkám na zisk veľkého glóbusu. Už na konci predchádzajúcej sezóny naznačila, že to má v pláne.

Liensbergerová stihla okrem podpisu zmluvy s Rossignolom aj tréning. Na lyže sa skromne pôsobiaca lyžiarka vybrala pred dvoma týždňami. A na prípravu si vybrala azda to najlepšie miesto – ľadovec v Söldene, kde v októbri vstúpi spoločne s konkurentkami do novej sezóny.

V prípade rakúskej hviezdy však prišlo v tíme k miernym zmenám. Liensbergerová sa už nebude môcť spoliehať na prítomnosť a šikovné ruky fyzioterapeutky Julie Wiegelovej, ktorá opúšťa rakúsky tím a rozbieha vlastný biznis vo Villachu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera