Štvrtok, 23. máj 2024

Vlhová uprednostnila tréning, titul v Lechu neobháji

FOTO TASR - Martin Baumann

Slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová uprednostnila tréning pred pretekmi Svetového pohára v Lechu. Titul z paralelného obrovského slalomu neobháji. Podobne uvažujú aj ďalšie súperky.

Sezóna alpského lyžovania odštartovala na ľadovci Rettenbach v rakúskom Soldene. Tradičný predkrm nového ročníka sa v srdci Tirolska uskutočňuje pravidelne od roku 1993. S náročnou zjazdovkou sa najlepšie popasovala Američanka Mikaela Shiffrinová pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou. Petra Vlhová obsadila rovnako ako minulý rok tretiu priečku.

Dlhá pauza

Preteky v Soldene majú miesto v kalendári v druhej polovici októbra. Ďalší podnik Svetového pohára býval na programe koncom novembra.

Medzinárodná lyžiarska federácia sa snažila dlhú medzeru vyplniť divácky atraktívnym paralelným obrovským slalomom v Lechu. Premiéru mali preteky minulý rok, avšak kvôli nedostatku snehu ich presunuli na koniec novembra. Prvou víťazkou sa stala Slovenka Petra Vlhová.

Tohtoročné meranie síl v rakúskom stredisku je na programe budúci víkend a štart liptovskej rodáčky bol dlho otázny.  

Tréning vo Fínsku

Petra Vlhová odletela po úspešných otváracích pretekoch v Soldene do fínskeho Levi, kde sa v termíne 20-21. novembra uskutočnia prvé dva ženské slalomy sezóny. Vlani tam dosiahla víťazné double a položila výborný základ pre neskorší zisk veľkého glóbusu.

Prebiehajúca sezóna je odlišná. Slovenka sa netají tým, že jej cieľom nebude obhajoba celkového prvenstva, ale olympijské hry v Pekingu. Cenný kov v zbierke ambicióznej lyžiarky zatiaľ chýba.

Vo Fínsku Vlhová trénuje na súťažnej trati, odkiaľ sa presunie do strediska Suomo, kde sa pripravovali aj pred rokom. Osvedčený recept tím neplánuje meniť a plne sa sústredí na tréning za polárnym kruhom.

Pár dní pred štartom paralelného slalomu v Lechu oznámil Ski Team Vlha, že sa obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu pretekov nezúčastní. Celý tím by sa musel presúvať do Rakúska a potom zasa naspäť do Fínska. Viacero pretekárok uvažuje podobne a podnik vynechá.

V Lechu aj bez Shiffrinovej

Víťazku úvodných pretekov v Soldene Mikaelu Shiffrinovú trápia bolesti chrbta, ktoré jej nedovoľujú pripravovať sa na ďalšie preteky Svetového pohára.  

Prirovnala by som to veľmi bolestivým kŕčom, respektíve natiahnutému svalstvu,“ komentovala svoj zdravotný stav v online rozhovore pre AP.

“Potrebujem, aby sa to čím skôr zahojilo. Verím, že to nebude trvať tak dlho, ak tomu doprajem čas. Keď totiž po dni voľna trénujem, urobím pár oblúkov, hneď zacítim obrovskú bolesť. Musím skutočne tlačiť na lyže celou intenzitou, čo je frustrujúce, lebo za normálnych okolností by som teraz mala naplno trénovať štyri disciplíny.”

Cieľom trojnásobnej celkovej víťazky Svetového pohára je pod piatimi kruhmi v Pekingu štartovať vo všetkých piatich individuálnych disciplínach- slalome, obrovskom slalome, super-G, zjazde a alpskej kombinácii.

Gutová s očkovacím preukazom

Druhá žena zo Soldenu Lara Gutová Behramiová sa kvôli opatreniam súvisiacich s cestovaním do Severnej Ameriky nechala zaočkovať. Pre vstup do USA a Kanady, kde sa uskutoční päť pretekov Svetového pohára (u mužov šesť pretekov) sú potrebné dve dávky proti koronavírusu.

Švajčiarska reprezentantka dostane druhú dávku po pretekoch v Lechu, kde obhajuje tretiu pozíciu. To znamená, že súperka Petry Vlhovej možno vynechá obrovský slalom v Killingtone (27. novembra).

Rozdielny názor ako Gutová majú kolegovia Urs Kryenbühl a Ralph Weber, ktorí po prekonaní ochorenia Covid-19 odmietli očkovanie. Špecialisti na kĺzavé disciplíny nedostali povolenie pre vstup do Kanady.

Bassinová chce kompenzovať stratu

Minuloročná víťazka disciplíny obrovský slalom Marta Bassinová z Talianska nevstúpila do sezóny najlepšie. Z pretekov v Soldene sa porúčala už v prvom kole. Na štart v Lechu sa postaví plne pripravená v snahe kompenzovať bodovú stratu.

Bassinovej najvážnejšou súperkou bude domáca Katharina Liensbergerová, ktorú bude hnať k víťazstvu 3000 fanúšikov.

Ženy sa predstavia v paralelnom obrovskom slalome v sobotu 13. novembra. O 10:00 je na programe kvalifikácia a hlavná súťaž začne o 17:00. V nedeľu 14. novembra sa predstavia muži (10:00 kvalifikácia, 16:00 hlavná súťaž).

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera