Sobota, 20. apríl 2024

Vlhovej šance na veľký glóbus? Byť opäť najlepšia v slalomoch

SITA/AP Photo/Marco Trovati

Osem pretekov = osem šancí, osem možností získať sto bodov do celkového poradia Svetového pohára. To sú kľúčové čísla a matematické počty, ktoré delia Petru Vlhovú od vysnívaného veľkého krištáľového glóbusu. V ceste je však náročná prekážka – Lara Gutová-Behramiová.

Švajčiarska lyžiarka má od tohto kalendárneho roku výbornú fazónu, ktorú uplynulý víkend vyšperkovala vo Val di Fassa, keď po triumfe v úvodnom zjazde zosadila z trónu svetového lyžovania slovenskú hviezdu.

Aké sú hypotetické šance oboch skvelých lyžiarok na zisk krištáľovej trofeje?

Už pred minulým víkendom sa očakávalo, že Gutová-Behramiová sa dostane do čela hodnotenia Svetového pohára. Vlhová sa síce v rýchlostných disciplínach neustále zlepšuje, ale manželka švajčiarskeho futbalista Valona Behramiho je v nich predsa len viac doma.

V súčasnej forme už nezáleží, či sa ide zjazd alebo super-G. Dvadsaťdeväťročná rodáčka zo Sorenga ničí súperky v oboch disciplínach. Vo Val di Fassa si za dva zjazdárske „vavríny“ a jedno druhé miesto v super-G utvorila pred Vlhovou náskok 187 bodov.

Liptáčka síce zlepšila v ostrých štartoch tréningové výsledky na hranici tridsiatky, ale 9. a 12. miesto a najmä prekvapujúca nebodovaná 32. priečka v super-G boli málo v porovnaní so súperkou.

„Lara teraz vyhrávala, ale aj ja som získala aspoň nejaké body. Nie je to tak, že nemám nič. Stále sme v hre o veľký krištáľový glóbus. Ona mala uplynulý víkend výhodu, pretože sa šli rýchlostné disciplíny, ale bojujeme ďalej,“ komentovala Vlhová aktuálnu situáciu vo Svetovom pohári po víkende vo Val di Fassa.

Nemôže sa sústrediť na body

Zverenka trénera Livia Magoniho je od nedele doma v Liptovskom Mikuláši. V pondelok dostala voľno, v utorok mala dvojfázový kondičný tréning, aby v stredu už skúšala oblúky v „obráku“ a slalome na tréningovom kopci v Jasnej. Tam bude v sobotu a v nedeľu zbierať ďalšie cenné body. 

„Viem, že musím útočiť, aby som sa vrátila späť do čela Svetového pohára, no pre mňa je kľúčové predviesť dobrý výkon, mať z neho fajn pocit, dať zo seba maximum a neriešiť, či budem prvá druhá alebo či sa posuniem v rebríčku, prípadne stratím body. Ak budem riešiť to, ktorá skončím alebo či získam tento víkend v Jasnej dvesto bodov, tak ich nezískam, pretože sa na to zameriam a bude zle,“ povedala čerstvá vicemajsterka sveta v slalome a kombinácie z Cortiny d’Ampezzo v stredajšom rozhovore pre organizátorov SP v Jasnej.

Domáce preteky ponúkajú výhody, ale skrývajú aj zápory. „Je skvelé, že môžem byť doma a mám pokoj. Na druhej strane je to iné, pretože v zahraničí ma nikto nerieši. Tu sú v podstate všetky oči na mne. Nie je to jednoduché, ale som s tým v pohode,“ pokračovala Liptáčka.

Štyri slalomy, dva “obráky”, zjazd a super-G

Ako sme už naznačili v úvode textu, do konca sezóny zostáva odjazdiť osem pretekov. Prevahu v nich majú technické disciplíny. Okrem „obráku“ a slalomu v Jasnej sa budúci víkend pôjdu dva slalomy vo švédskom Aare a následne je v programe už len finále Svetového pohára v Lenzerheide.

Vo švajčiarskom stredisku si zjazd, super-G, obrovský slalom a slalom dá už len 25 elitných pretekárok Svetového pohára a body za výkon dostane len najlepšia pätnástka.

Všetko, čo sme vyššie napísali, sú skvelé správy predovšetkým pre Vlhovú. Konkrétne štyri slalomy sú to, na čo sa musí najlepšia žena tejto disciplíny z uplynulej zimy sústrediť. V štyroch šanciach je zrejme ukrytý kľúč šesťnásobnej medailistky z MS k dverám, za ktorými je uložený cenný veľký krištáľový glóbus. Gutová-Behramiová totiž túto súťaž nejazdí a aj keby sa rozhodla štartovať aj v najtočivejšej disciplíne, nemala by siahať po veľkých bodoch.

Horšie je to v obrovských slalomoch. Tam sa Gutová-Behramiová zlepšila natoľko, že v Cortine d’Ampezzo nečakane brala zlatú medailu. Naopak, Vlhová sa v najtechnickejšej súťaži v posledných pretekoch trápi a vzhľadom na posledné vyjadrenia nechystá žiadny zázrak ani v záverečných dvoch pretekoch.

„Pre nás je priorita slalom. V ňom sa cítim dobre, v obrovskom slalome nie najlepšie, ale snažím sa získať lepší pocit. Trochu sa v ňom trápim,“ priznala otvorene Vlhová.

Šance sú vyrovnané

V zjazde a super-G môžeme predpokladať, že Gutová-Behramiová bude aj v Lenzerheide víťaziť prípadne minimálne patriť do najlepšej trojky. Vlhová však môže prekvapiť aspoň umiestnením v Top 10 a ak jej sadne technickejšia zjazdovka, v super-G má šancu aj na elitnú päťku.

Keď si to zhrnieme a zosumarizujeme, Vlhová i Gutová-Behramiová ešte môžu získať minimálne štyristo bodov (v prípade že Slovenka ukoristí triumfy vo všetkých slalomoch a Švajčiarka zas v zostávajúcich štyroch disciplínach).

O všetkom teda zrejme rozhodnú body, ktoré dokáže jedna na druhú nazbierať v súťažiach, ktoré nie sú ich dominantnými. Nuž a vzhľadom na to, že Gutová-Behramiová nejazdí slalomy, môžu rozhodnúť výsledky práve v tejto súťaži.

Viac článkov o lyžovaní

TakUrčitee Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera