Nedeľa, 21. júl 2024

ZOH Pjongčang 2018: Ťaženie Kuzminovej, senzácia Ledeckej a nenaplnené ambície Vlhovej

FOTO TASR - Martin Baumann

Po dvoch tesných prehrách s Vancouvrom 2010 a Soči 2014 sa Pjongčang konečne dočkal práva usporiadať zimné olympijské hry 2018. V histórii ZOH sa po tretí raz konali v Ázii, predtým ich dvakrát hostilo Japonsko (Sapporo 1972 a Nagano 1998).

Dopingový škandál zo Soči 2014 dopadol aj na hry v Pjongčangu. Športovci z krajiny hostiteľa predošlých ZOH hájili olympijskú vlajku pod označením olympijskí športovci z Ruska. Viacerých z nich do Južnej Kórei nepustili, medzi nimi aj brata Anastasie Kuzminovej, Antona Šipulina.

Na ZOH 2018 štartovalo dovtedy najviac – 2930 športovcov z rekordného počtu 92 krajín, z ktorých šesť si pripísalo zimnú premiéru pod piatimi kruhmi. Slovensko vyslalo 55 olympionikov a vďaka bilancii jednej zlatej, dvoch strieborných medailí a dvoch piatych miest sa stala najhodnotnejšou v histórii samostatnosti.

Zlatý biatlon

Fakt, že biatlon bol na Slovensku najúspešnejší zimný olympijský šport potvrdila aj v Pjongčangu fenomenálna Anastasia Kuzminová. Úspešná biatlonistka vybojovala pre krajinu všetky cenné kovy.

Zlato obhajovala v rýchlostných pretekov v Soči 2014 a Vancouvru 2010. Úvodné preteky jej nevyšli, na strelnici absolvovala až tri trestné okruhy a zaradila sa na 13. pozíciu. Najlepší slovenský výsledok v pretekoch zaznamenala Paulína Fialková na jedenástej priečke.

Rodáčka z Ťumenu sa z neúspešnej obhajoby poučila. V stíhacích pretekoch vylepšila svoju pozíciu až k striebornej medaile. Rovnaký cenný kov vybojovala aj vo vytrvalostných pretekoch na 15 km a svoju olympijskú púť zavŕšila zlatom z pretekov s hromadným štartom.

S celkovou bilanciou troch zlatých a troch strieborných medailí sa dostala na čelo rebríčka našich najúspešnejších olympionikov pred vodnoslalomárskych bratov Petra a Pavla Hochschornerovcov (3-0-1). V individuálnych disciplínach je aj najúspešnejšou ženou v histórii biatlonu na ZOH a zároveň prvou, ktorá si vybojovala medailu v každej zo štyroch individuálnych disciplín.

Výbuch Fialkovej

Biatlonistka Paulína Fialková sa zaskvela krásnym piatym miestom vo vytrvalostných pretekoch. Veľké nádeje sa preto vkladali do zmiešanej štafety, kde sa k ženám pripojili Matej Kazár a Matej Otčenáš. Posledný menovaný sa vyznamenal výborným prvým úsekom v rýchlostných pretekoch, kde bol na druhom mieste. V stojke však chyboval štyrikrát a z dobého výsledku zišlo.

Štafetu rozbiehala Paulína Fialková. Na prvej streleckej položke netrafila sedem z ôsmich výstrelov a Slovensko už po piatich minútach pretekov stratilo akúkoľvek šancu na dobrý výsledok. Rodáčka z Čierneho Balogu nezvládla ani druhú streľbu a Anastasie Kuzminovej odovzdávala na poslednej priečke s mankom šiestich minút. Olympijskú medailistku v polovici trate obehol Nemec Erik Lesser a slovenský tím stiahli z trate.

Niečo sa tam muselo udiať, ja však neviem čo. Každopádne som pokazila celú štafetu a chcem sa za to ospravedlniť všetkým, ktorí s tým majú do činenia a celému Slovensku, lebo je to vlastne moja vina,” uviedli so slzami v očiach pre kamery RTVS Fialková.

Svoje vystúpenie oplakala, vzoprela sa a pomohla slovenskej ženskej štafete k piatemu miestu. Kvarteto Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková delilo od bronzovej medaile 21 sekúnd.

Nenaplnené ambície lyžiarok

Do Pjongčangu 2018 odchádzali slovenské lyžiarky Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová  s veľkými ambíciami. Najlepšie umiestnenie zaznamenala mladšia Vlhová, ktorá v alpskej kombinácii skončila na piatom mieste.

V svojej najsilnejšej disciplíne zaostali za očakávaniami. V slalome sa lepšie umiestnila Petra Vlhová na trinástom mieste, Veronika Velez-Zuzulová skončila sedemnásta. Zlato získala Frida Hansdotterová zo Švédska. Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová skončila bez cenného kovu na štvrtej priečke.

Slovenskí hokejisti opäť zaostali

Slovenskí hokejisti nevylepšili svoju pozíciu zo Soči 2014. Vo svojom úvodnom zápase ukázali iskierku nádeje, keď otočili nepriaznivý stav proti neskorším víťazom z Ruska. Zverenci Craiga Ramsayho prehrávali v piatej minúte 0:2, ale v závere druhej tretine vyrovnali skóre na 2:2 a víťazný gól strelil v 49. minúte obranca Peter Čerešnák.

V zápase s USA slovenskí hokejisti tesne prehrali (1:2) a v poslednom vystúpení skupiny B nestačili ani na Slovincov (2:3 sn.) V play off o štvrťfinále narazili opäť na americký výber, ktorému podľahli 1:5.

Olympijskými víťazmi sa stali Rusi, ktorý v dramatickom zápase zdolali prekvapenie turnaja Nemecko. Nemci mali na dosah senzáciu, o ktorú ich pripravil najprv Nikita Gusev, ktorý v hre bez brankára vyrovnával na 3:3. V predĺžení rozhodol o víťazstve Kirill Kaprizov.  

Česká senzácia

O najväčšiu senzáciu zimných olympijských hier v Pjongčangu sa postarala Češka Ester Ledecká. ktorej sa ako prvej športovkyni v histórii podarilo na jedných hrách získať zlaté medaily v dvoch rôznych športoch – nielen v paralelnom slalome snoubordistiek, v ktorom bola najväčšia favoritka, ale úplne nečakane aj v zjazdárskom super-G, kde ako štartovala až s číslom 26.

Vtedy dvadsaťdvaročná Ledecká vyfúkla zlato Anne Veithovej z Rakúska o jedinú stotinu sekundy. “Je to niečo neuveriteľné. V cieli som si myslela, že to musí byť chyba na časomere. Alebo že som minula bránu. Mala som v sezóne najväčší sen, že tu budem súťažiť v dvoch športoch. A teraz toto,” uviedla senzačná víťazka.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera