Piatok, 29. marec 2024

Už je prvá! Petra Vlhová vyhrala slalom v Are a dostala sa pred Gutovú-Behramiovú

FOTO TASR/AP

Petra Vlhová vyhrala slalomové preteky vo švédskom Aare a dostala sa na čelo priebežného celkového hodnotenia Svetového pohára.

Na druhom mieste sa umiestnila Katharina Liensbergerová z Rakúska. Američanka Mikaela Shiffrinová obsadila tretiu pozíciu.

Najrýchlejšia v prvom kole

Vlhová odštartovala prvý z dvoch slalomov vo švédskom stredisku, kde v roku 2015 slávila svoje premiérové víťazstvo v pretekoch SP, s číslom 1. Od úvodných bránok sa pustila agresívne, na mäkšej podložke sa na rytmickej trati s terénnymi vlnami snažila o krátke zábery. Vypracovala si značný náskok, úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Liensbergerová spravila dve viditeľnejšie chyby. Shiffrinová išla typicky čisto, no najmä v dolnej pasáži jej chýbalo viac šťavy. Pod sekundu sa zmestila už jedine Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá na štvrtej pozícii zaostala 0,68 s.

Teraz som oveľa spokojnejšia, ako keď som preťala cieľovú pásku. Bolo ťažké vyrovnať sa so snehom a s podmienkami celkovo. Nemala som pocit, že som išla až tak rýchlo, ale keď to teraz porovnám s ostatnými dievčatami, bolo to veľmi dobré,” povedala 25-ročná Slovenka pre portál laola1.at.

Česká reprezentantka Martina Dubovská, ktorá žije v Liptovskom Mikuláši, sa prvýkrát v kariére predstavila v žrebovanej skupine 8-15. Trať sa však rýchlo rozbíjala a už s číslom 9 sa musela popasovať s nerovnosťami. Figurovala na ôsmej priečke s mankom 1,75 s na Vlhovú.

Rozbité druhé kolo

V druhom kole bola zjazdovka ešte zničenejšia a lyžiarky si museli dávať pozor na ryhy. Trať navyše bola menej rytmická s viacerými zatvorenými bránkami. Dubovská išla príliš opatrne na úkor dynamického poňatia a vo výsledkovej listine klesla na trinástu pozíciu.

Najlepšie pretekárky aj v týchto náročných podmienkach nachádzali spôsoby, ako zrýchľovať. Holdenerovú na čele vystriedala Liensbergerová, Shiffrinová urobila vo vrchnej pasáži veľkú chybu a takmer vypadla, situáciu však dokázala ustáť. Stratu rytmu a rýchlosti už nedohnala a zaradila sa za Liensbergerovú. Vlhová na prvom medzičase zvýšila náskok na vyše sedem desatín, potom to už bol boj s traťou, ktorý až do cieľa zvládla v zelených číslach.

Opäť na čele

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla jubilejný dvadsiaty triumf na podujatiach Svetového pohára a vrátila sa na čelo celkového poradia.

Dvadsaťpäťročná Slovenka si z dvadsiatich úspechov pripísala v tejto disciplíne tucet. Na čelo hodnotenia prestížneho seriálu sa dostala o 64 bodov pred Švajčiarku Laru Gutovú-Behramiovú, ktorá vo Švédsku absentuje a sústredí sa na budúcotýždňové finále SP v Lenzerheide.

Vlhová vyhrala štvrtý slalom v tejto sezóne po dvoch triumfoch v Levi a jednom v Záhrebe. V klasifikácii disciplíny si upevnila vedenie, pred Shiffrinovou má náskok 85 bodov a je blízko k obhajobe malého glóbusu. Radovala sa v druhých pretekoch SP za sebou po obrovskom slalome v Jasnej, počet svojich pódiových umiestnení zvýšila na 44.

Každé víťazstvo je pre mňa dôležité, aby som získala sebavedomie a aby som sa cítila lepšie. Čoraz viac sa blížime ku koncu sezóny. Vždy som sa koncentrovala na moje lyžovanie a nerozmýšľala som o bodoch ani glóbusoch. Je stále ťažšie nemyslieť na to, lebo úprimne, začínam byť unavená, sezóna trvá od októbra. Je náročné zostať pokojná, ale chcem lyžovať tak, ako viem. Čo sa stane, to sa stane,” povedala Slovenka v prvej televíznej reakcii.

[show_minuta_po_minute] (C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.