Štvrtok, 23. máj 2024

Čísla. Čo po deviatich zápasoch za Montreal hovoria o Jurajovi Slafkovskom čísla?

Foto: SITA/AP Photo/Abbie Parr

Minulý týždeň odohral Juraj Slafkovský deviaty zápas v NHL, ktorý sa pre nováčikov považuje za zlomový. Ak totiž zasiahne do ďalšieho, začne mu naplno plynúť trojročný nováčikovský kontrakt. Jeho výkony však postupne rastú, za posledných päť duelov strelil tri góly a bolo by prekvapením, ak by ho teraz Montreal poslal na farmu a držal ho tam až do konca sezóny len kvôli tomu, aby mu nováčikovská zmluva začala plynúť až od ďalšej sezóny.

Ako sa mu zatiaľ darí?

Do šatne v bolestiach, na trestnú za spoluhráča a gól!

Vstúpiť do NHL v osemnástich rokoch je mimoriadne náročná úloha, Alexis Lafreniére by o tom vedel rozprávať. Napriek tomu sa Juraj postupne adaptuje, vybojoval si priestor na presilovkách a snáď si čoskoro vybojuje aj vyšší čas na ľade.

To, že je bojovník, dokázal aj v zápase proti zlatým rytierom z Vegas, keď ho pri blokovaní strely trafil puk do členka a následne bol v bolestiach odnesený do šatne.

Zo zásahu sa otriasol a do stretnutia sa vrátil, hoci v niektorých momentoch bolo na jeho pohybe poznať, že ho nastrelená noha bolí. Keď v 51. minúte dostal Josh Anderson vyšší trest a v zápase prakticky dohral, musel si za neho niekto zo spoluhráčov odsedieť päťminútový trest. Voľba padla na najmladšieho.

Slafkovský za päť minú na trestnej lavici nevytuhol, hneď po naskočení z nej sa zapojil do hry a už o 13 sekúnd oslavoval gól, keď na jeho delovú strelu z prvej nemal brankár Adin Hill nárok.

Juraj Slafkovský pohľadom štatistík

– momentálne je s troma gólmi tretí najlepší strelec Montrealu (viac gólov dali zatiaľ iba Suzuki a Caufield, obaja 8), pritom až jedenásť útočníkov Canadiens zatiaľ dostalo na ľade väčší priestor ako on

– v úvodných deviatich zápasoch si pripísal 3 body, ktoré vzhľadom na jeho nízky icetime po prepočítaní na 60-minútový hrací čas dávajú číslo 1,80, čím je z tohto pohľadu 4. najproduktívnejší hráč tímu (viac majú len Caufield, Suzuki a Dach)

– na tri góly potreboval deväť striel, čo predstavuje úspešnosť streľby 33,3%. Medzi hráčmi, ktorí odohrali aspoň 99 minút ho toto číslo radí na 6. miesto v rámci celej NHL

– s tromi gólmi patrí medzi najlepší strelcov medzi ligovými nováčikmi, viac gólov majú na konte len Shane Pinto (6) z Ottawy, Matty Beniers (5) zo Seattlu a Wyatt Johnston (4) z Dallasu

– z draftových jednotiek za posledných 40 rokov dali vo veku 18 rokov viac gólov len štyria hokejisti, medzi ktorými nájdeme aj meno Connora McDavida. Slafkovský ich stihol viac ako napríklad Jack Hughes, Sidney Crosby, Nico Hischier, Nathan MacKinnon, Steven Stamkos, Rick Nash či Joe Thornton.

– stihol prekonať dva slovenské rekordy, keď sa stal vo veku 18 rokov a 196 dní najmladším hráčom spod Tatier v NHL a za osem dní neskôr aj najmladším strelcom. V obidvoch prípadoch obral o rekord Mariána Gáboríka.

– v aktuálnej sezóne naskočili na ľad NHL štyria slovenskí útočníci a dvaja obrancovia, pričom Slafkovský dal trikrát viac gólov ako všetci ostatní. Okrem neho sa totiž strelecky presadil iba Tomáš Tatar, ktorý skóroval raz.

Zatiaľ v Jágrových ,,šľapajách“

Hokej sa vyvíja a zdá sa, že pre mladých hráčov je každým rokom náročnejšie hneď po drafte naskočiť do najlepšej ligy sveta. Juraj Slafkovský to zatiaľ zvláda veľmi dobre a je cítiť progres v jeho hre. Trocha síce prekvapuje, že zatiaľ nedostáva v zápasoch Montrealu väčší priestor, ale vyzerá to, že tréner Martin St. Louis vie čo tým sleduje a nebrzdí jeho vývoj.

Slovenský talent pred draftom najčastejšie prirovnávali k Jaromírovi Jágrovi a zhodou okolností dal v prvých deviatich zápasoch kariéry rovnaký počet gólov ako legenda českého hokeja. Neboli by sme proti, ak by ho takto ,,nasledoval“ trebárs aj celú kariéru.

Vyzdvihnúť treba taktiež to, ako zvláda tlak miestnych fanúšikov. Potvrdzuje svoju výnimočnosť, najužitočnejším hráčom olympiády v sedemnástich rokoch nebol iba náhodou. Sledovať jeho kariéru je zážitok a to najlepšie má stále ešte pred sebou. Nech sa darí, Juraj!

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera