Pondelok, 18. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Bič plieskal na konci

TASR - Ján Krošlák

Liga bude dramatická aj na jar. Slovan nezimuje s 200-bodovým náskokom a aspoň platonickú snahu ho predbehnúť bude imitovať DAC. Ak si udrží Krstoviča. Do TOP šestky má miestenku už teraz výborne hrajúci nováčik z Podbrezovej, nahnať chýbajúce body bude chcieť aj Dukla s jedným z najlepších hráčov sezóny, Robom Polievkom. Sereď zo Skalice sa krčí na konci tabuľky s Liptovským Mikulášom, ktorý zatiaľ robí všetko pre to, aby nemusel ani začať stavať ten svoj štadión. Ťahom jesene bol príchod Ivana Gauáda na lavičku ViOnu. A ako napísal niekto na internetoch, najlepšiu formu má Kajo Belaník, ktorý dostal do repre už aj autobusára a lavičky z tribún. Bola to dobrá jeseň, tešme sa na zaujímavú jar.

ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok 2:0, 3570 divákov

Slovanisti si konečne môžu oddýchnuť a po 150 zápasoch za štyri mesiace ich čaká dovolenka. (Spestrená malou dohrávkou proti ViOnu) V 104. minúte zápasu v Batumi by asi nikto nepovedal, že Slovan bude prvý v lige, vyhrá skupinu Konferenčnej ligy, na jeho lavičke bude stále sedieť Vlado Weiss a že vyvodenie zodpovednosti bude znamenať vyhodenie Ivana Mladšieho a čašníka Riša.

Zápas proti Ružomberku bol zápasom mesiaca, ale asi len preto, že bol posledným ligovým v novembri. Ak nepočítame dohrávky. Weiss svojich hráčov nešetril, išiel all-in a Ružomberčania sa od začiatku zápasu tešili na to, ako si na Čataji fuknú rezne. Prvý gól prišiel po osi, ktorá by ešte v septembri znela ako scenár sci-fi filmu. Kucka načapoval Ramirezovi. Eric takmer pridal aj druhý gól, ale dobre vedel, že sa bude pískať penalta po faule neviem koho na Čakvetadzeho. Ten v nájazde na Krajčírika vystrelil a pri páde narazil kolenom na jeho vystretú kopačku. Toto muselo bolieť ako pohľad na nominantov ĽSNS, Čakvetadzeho vyniesli na nosidlách, ale bol to zaujímavý typ faulu. Penaltu Vlado na dvakrát premenil a keby v tej chvíli padla hmla, o nič by sme neprišli.

FC Spartak Trnava – MFK Skalica 2:1, 1812 divákov

Spartak sa po piatich zápasoch vrátil na domáci štadión a nový trávnik, ktorý pokrstil už v týždni trýznivým postupom v Slovnaft cupe cez Michalovce. Dvakrát vyhrávať, ísť do penált a tam to celé nechať na Takáča, to je pre silné povahy. V ďalšom kole by mali pokutové kopy kopať trávnikár, kustód, tímová doktorka, marketingový manažér a šofér autobusu, inak sa do toho domáceho finále nedostane. Áno, do toho finále, o ktorom zväz v máji hovoril, že sa preto hrá na Tehelnom poli, lebo patrí na národný štadión. Slovnaft cup je inak tá súťaž, ktorá sa ako pocta nezamestnaným hráva v týždni o jednej poobede. Aby si ju náhodou nikto nevšimol.

V zápase proti Skalici sa do Trnavy vrátili známe mená. Tréner Jarábek to mal na pešo a jediný oficiálny fanklub Jana Vlaska zažil návrat svojho obľúbenca v opačnom drese.  Všetci ostatní zase zápas, ktorý bol ako dvojhodinové trhanie zubov múdrosti bez lokálnej anestézie. Vyslobodenie prišlo až na konci. Gašparíkovi sa zranila celá záloha, takže konečne dostal šancu Oseni. Doteraz sa len pripravoval s mužstvom, aby si zvykol na to, čo dokáže Azevedo s Ivánom pri druhom dotyku s loptou.  S výnimkou úvodu a záveru druhého polčasu si to Skalica v Trnave užívala. Hlavne po tom, ako Fábryho strelu Takáč pustil do brány a Spartaku absolútne vyhodilo poistky. Oseni po zmene strán krásnou strelou vyrovnal, potom ale mala Skalica asi tri tutovky na rozhodnutie zápasu. Ono sa občas stáva, že ak súper zdržuje, nastavuje sa o minútku-dve viac, ako rozhodca ukáže. Jediní dvaja domáci hráči, ktorí by obstáli v hodnotení, Oseni s Danielom si to v 95.tej minúte ťukli a bolo vymaľované.

AS Trenčín – FK DAC Dunajská Streda 0:4, 1576 divákov

DAC si po sobote žije svoj sen o prenasledovaní Slovana a aspoň chvíľku sa na súperov pozeral z prvej priečky. Možno aj preto sa mu podarilo do Trenčína mobilizovať päť autobusov s fanúšikmi, ktorí nakoniec boli svedkami veľmi špecifického zápasu. Červenalo sa ako dôchodkyne na autogramiáde Peťa Pelegriniho.

Emeka je určite talentovaný útočník, ale už druhý zápas, do ktorého nastúpil v základe, nedohral kvôli červenej karte. Druhú žltú dostal za faul na Pinta, ktorý sa po zákroku elegantne prekotúľal k bufetu a naspäť. Je tam ale progres, teraz vydržal Emeka už 40 minút. Do jeho vylúčenia mal však Trenčín navrch, samotný útočník takmer prekonal Petráša, ale na čiare zachraňoval Blackman. Aby toho nebolo málo, po hodine hry utekal za Emekom Stojsavljevič. Hrať o dvoch menej proti DACu, aj keď bez Krstoviča, to sa dá vydržať len s veľkým kusom šťastia. A to domáci nemali. Gólostroj spustil Kalmár po Pintovej prihrávke. Kapitán DACu po vylúčení Piresa zvyšoval na 2:0, neskôr sa ku gratulantom pridal Kružliak s Blackmanom.

FC ViOn Zlaté Moravce – MFK Dukla Banská Bystrica 4:4, 2013 divákov

Čaro Ivana Galáda stále trvá, napriek tomu, že jeho mužstvo proti Dukle po hodine hry prehrávalo už 0:3. Vtedy by na ViOn ani Robo Rák nenaložil. Po zápase mal na rozhodcu a rozhodcov ako takých ťažké srdce Mišo Ščasný. Po sťažnosti na zápas proti DACu dostal list, že síce mal pravdu a jeho mužstvo malo kopať penaltu, ale týmto konštatovaním si môže maximálne vytapetovať technickú miestnosť na štadióne. V zápase proti ViOnu sa sťažoval na lakeť na nose Wilvebera, zaujímavá bola aj penalta po ruke Záhumenského. Ale tak, či onak, ak vyhrávaš vonku 4:1 a zápas skončí 4:4, nepomôže ani otvorený list premiérovi.

Ale áno, Dukla takmer hodinu zápasu dominovala. Uhrinčať, Depetris a hlavne krásna Polievkova zasekávačka naznačovali, že je zápas za nami. Ďubek z penalty znížil, ale znovu to bol Depetris, kto Duklu ukľudnil. Potom Galád nasypal svojim do vody čarovný gumidžús a za dve minúty bolo 3:4. Vestenický vyrovnal v čase, kedy už začali aj sitá z bránok dávať dole.

MFK Zemplín Michalovce – MŠK Žilina 3:2, 808 divákov

Po hodoch prichádza bolenie brucha, hlavne keď vás namiesto umelky čaká jesenný trávnik v Michalovciach. Žilinčania cestovali na východ krajiny s tým, že sa po zápase takmer väčšina kádra pripojí k reprezentácií v Senci. A partička Nora Hrnčára na nich vytiahla možno najlepší výkon v sezóne.

Zelení šošoni boli prvých 15 minút zaskočení tým, čím oni sami vyrukovali pred týždňom proti Slovanu. Marcinov gól po signále z rohu ich však trochu prebral a onedlho Bari prekvapil Száraza. Žilina vybehla do druhého polčasu s tým, aby Michalovce zaskočila. To sa jej aj podarilo. Dva góly za päť minút boli pre domácich divákov naozaj príjemným prekvapením. Kanu si najprv pochutil na obrane a našiel Peňu. Odchovanec La Masie potom prienikovou prihrávkou hľadal Marcina, ktorému loptu krásne sklepol Stojčevski. Stopér hostí ešte znížil, faul na Kaprálika sa ako faul nebral a Noro Hrnčnár odchádza na tri mesiace domov s tromi bodmi vo vrecku.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:0, 1470 divákov

Keď už máme tú jeseň za sebou, treba si povedať, že prekvapením sezóny je mužstvo od železiarní. Zimuje s prehľadom na štvrtom mieste, čo by za to dali v takom Trenčíne alebo Žiline. Liptáci strážia opačnú stranu tabuľky pred vpádmi vojsk z východu krajiny a keď to s nimi takto pôjde ďalej, o rok ich už v lige neuvidíme.

Pre trénera Kostelníka to bol asi posledný zápas na lavičke Mikuláša. Jedno ultimátum už prežil a vyzerá, že ak by sa mohol sám vyhodiť, urobí tak. Podbrezová bola lepšia hlavne v prvom polčase, Cobnan rýchlo otvoril skóre a pri pohľade na šance domácich je výsledné skóre pre hostí celkom fajn výsledok výletu.