Štvrtok, 23. máj 2024

To čo bolo?! Veľká cena Ruska bola šialená napriek tomu, že sa skončila podľa papierových predpokladov

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 27.09.2021
FOTO: SITA/Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP

To čo bolo?! Slová Števa Eiseleho dokonale vystihujú šialenú Veľkú cenu Ruska, ktorá priniesla veľké množstvo drámy.

Šialenú kvalifikáciu vyhral Lando Norris a v prvej trojke neskončil nikto z dvojice Mercedes/Red Bull. Po nedeľných pretekoch je všetko inak. Hamilton zvíťazil, Verstappen skončil druhý. Na papieri to na prvý pohľad vyzerá, že to boli tradičné preteky. Samotný priebeh bol však dramatický, v závere sa spustil dážď, ktorý výrazne prekopal priebežné poradie pretekov. Majstrovsky to zvládol Hamilton a Mercedes.

Sedemnásobný šampión si pripísal historické sté víťazstvo a urobil dôležitý krok smerom k rekordnému ôsmemu titulu majstra sveta. Pozrime sa na preteky cez okuliare jednotlivých tímov.

Haas – bez bodu (Schumacher DNF, Mazepin 18.)

Americký tím sa už výrazne sústredí na budúcu sezónu. Haas je jednoznačne najpomalším a celkovo najslabším tímom bláznivej sezóny. Steiner a spol. budú chcieť dojazdiť ako-tak dôstojne. V Soči najviac zaujali tímovým gestom na čele s Mazepinom, keď do tímových útrob pozvali chlapca, ktorý to v živote nemá jednoduché a urobili mu deň, na ktorý nezabudne do konca života.

Na trati, hoc Mazepinovej „domácej“, to už bolo o krutej realite. Schumacher mal od začiatku problémy s autom a osemnásť kôl pred koncom musel svoju formulu odstaviť. Mazepin sa po katastrofálnej kvalifikácii držal pomerne statočne, v závere bol v zábere kamier vďaka „kĺzajúcemu“ sa Norrisovi. Domácu VC ukončil na poslednom klasifikovanom mieste.

Známka pre tím: 4/10

Mazepin: 5/10

Schumacher: 5/10

AlphaTauri – bez bodu (Tsunoda 17., Gasly 13.)

V tíme AlphaTauri si opäť trhajú vlasy. Koľké že to sú už preteky, v ktorých totálne nezvládli potenciál, ktorý sa v ich monopostoch skrýval. Predovšetkým Gasly predvádzal v piatkových tréningoch skvelé výkony a tím mal na to, aby bojoval o TOP6, v divokých podmienkach azda i o pódium.

Namiesto toho došlo k zlej komunikácii medzi ním a Gaslym, čo ich stálo nepostup do tretej časti kvalifikácie. Tsunoda postúpil aspoň do Q2, vzhľadom na jeho veľmi zlú formu je aj tento skromný cieľ úspechom. V pretekoch to nebolo o nič lepšie. Tím strádal potrebnú rýchlosť, jazdcom sa tiež veľmi nedarilo. Je to ďalší víkend, kedy mal tento tím na viac, no zlyhal.

Známka pre tím: 2/10

Tsunoda: 2/10

Gasly: 4/10

Aston Martin – bez bodu (Vettel 12., Stroll 11.)

Veľmi podobná story ako v prípade AlphaTauri. Aston Martiny ukazovali dlho veľmi slušnú formu. Stroll štartoval siedmy a jeho štart bol fantastický, dostal sa hneď na štvrté miesto. V tíme sa rozhodli pre skorú zastávku, čo bola v týchto pretekoch, pravdepodobne, chyba. Tím ešte mohol čo-to získať v šialenom závere, keď sa rozpršalo a jazdci museli ísť do boxov. Ani tento moment Astonom úplne nevyšiel.

Ešte pred dažďom pritom strácali rýchlosť, Vettel a Stroll sa dokonca dostali do kolízie a so šťastím obaja dokončili preteky. Pre britskú stajňu ide o ďalšie veľké sklamanie. Túto sezónu už nezachránia a aj od nich môžeme očakávať už výrazné sústredenie sa na budúcu sezónu.

Známka pre tím: 3/10

Stroll: 7/10

Vettel: 4/10

Williams – jeden bod (Latifi DNF, Russell 10.)

George Russell opäť fanúšikom predviedol svoju extratriedu. Tím v kvalifikácii dobre zareagoval a Russell to dotiahol na tretie miesto. Štart mal tiež veľmi solídny a dlho sa na ňom držal. V tíme sa rozhodli pre skoršiu zastávku v boxoch a pár jazdcov sa pred nich dostalo. Prirodzene, monopost v suchom prostredí výrazne stráca na väčšinu tímov a reálne dnes Williams na pódium nemal.

Bláznivý záver a prezúvanie sa ich už veľmi nedotklo. Latifi mal štandardný víkend, sedem kôl pred koncom musel odstaviť svoj monopost. Aj u neho však bádať progres, veľký palec hore si zaslúži celý tím.

Známka pre tím: 7/10

Latifi: 4/10

Russell: 9/10

Alfa Romeo – štyri body (Giovinazzi 16., Räikkönen 8.)

Alfa Romeo v Rusku získalo viac bodov ako za štrnásť predošlých Veľkých cien v rámci tejto sezóny. To je naozaj biedna vizitka, pričom v tíme vedia, že v prípade skvelého záveru ešte môžu predbehnúť ôsmy Williams. Aj oni sa už skôr sústredia na budúcu sezónu. Práve v ich prípade čakáme na posledné potvrdené meno pre budúci rok. Kimi po sezóne ukončí svoju bohatú kariéru v F1, nahradí ho krajan Bottas.

Giovinazzi pravdepodobne o svoje miesto príde. V posledných víkendoch bojoval statočne, tentoraz mu nič nevychádzalo a v tréningu sa aj vybúral.

Známka pre tím: 7/10

Räikkönen: 9/10

Giovinazzi: 2/10

Alpine – osem bodov (Ocon 14., Alonso 6.)

V Alpine budú mierne sklamaní, najmä Ocon mohol k tímovému výkonu pridať pár bodov a atmosféra v tíme by bola o niečo lepšia. V rámci bláznivých pretekov a viacerých sklamaniach môžu byť získané „ruské“ body ešte kľúčové. Alpine navýšil svoj náskok pred AlphaTauri, ktoré v úvode sezóny vyzeralo oproti Alpinom oveľa lepšie. Ten sa však pomaly zlepšuje a teraz je už veľkým favoritom na zisk piateho miesta a teda umiestenie sa medzi lepšou polovicou štartového poľa. Pred sezónou by to veľmi pravdepodobne v tíme brali. Strata na dvojicu McLaren/Ferrari je priepastná a až nové pravidlá môžu Alpine posunúť vyššie. Nateraz budú spokojní aj za piate miesto a osem dôležitých bodov z Ruska.

Známka pre tím: 7/10

Alonso: 8/10

Ocon: 4/10

Ferrari – dvanásť bodov (Leclerc 15., Sainz 3.)

Ferrari získalo v Rusku svoje štvrté tohtosezónne pódium, z toho trikrát sa na bedňu postavil Sainz. Ten sa dostáva pred svojho tímového kolegu a Monačan je pod obrovským tlakom. Áno, Leclercovi bola vymenená pohonná jednotka a preto štartoval až ako predposledný. Štart mal famózny a hneď po prvom kole bol na dvanástom mieste. Záver už vo Ferrari nezvládli, Leclerc ostal na trati príliš dlho a neskôr šiel ešte na jednu zastávku v boxoch. Normálne by sa z pódiového umiestnenia veľmi tešili, dnes sa to bije s tým, že McLaren na nich o ďalších pár bodov navýšil náskok na treťom mieste.

Známka pre tím: 6/10

Sainz: 10/10

Leclerc: 6/10

McLaren – devätnásť bodov (Norris 7., Ricciardo 4.)

Ricciardo dnes potvrdil, že v novom monoposte sa cíti čoraz lepšie a zvyká si na auto, v ktorom má ambíciu ostať niekoľko rokov a získať v ňom veľké úspechy, najlepšie majstrovskú trofej. McLaren je k tomu ďaleko, nové pravidlá ich k tomu môžu priblížiť. Aj v rámci tejto sezóny však robia veľký progres a dnešok ich opäť o niečo viac priblížil k zisku bronzovej priečky v pohári konštruktérov, pričom mohlo byť ešte oveľa lepšie. Tvrdohlavý Norris vyhral kvalifikáciu a väčšinu pretekov predvádzal famózny výkon. Na trati predbehol Sainza, ktorý sa pred neho dostal po štarte a dlho sa aj statočne držal nad sekundu pred Hamiltonom.

Pár kôl pred koncom prišiel výdatný dážď a napriek výzve tímu ostal na trati. Po dvoch kolách bolo zrejmé, že to bolo zlé rozhodnutie. Po vojne je každý generál, v tomto prípade si v tíme spolu s Norrisom musia situáciu rozobrať a vyvarovať sa do budúcna podobných chýb. Lando bol tvrdohlavý a urobil chybu. Na strane druhej, samotný tím bol málo presvedčivý a dával jazdcovi príliš veľa nejasných pokynov. Prirodzene, vo vypätom momente chcel Norris na trati ostať, rovnaký pocit mal aj Hamilton. Tu sa ukázal rozdiel medzi majstrovským tímom a tímom, ktorý bojuje o bronz. V platnosti ostáva, že Lando je frajer a vráti sa ešte silnejší.

Známka pre tím: 4/10

Ricciardo: 9/10

Norris: 6/10

Red Bull – 20 bodov (Pérez 9., Verstappen 2.)

Uff! Red Bull bol v Soči morálnym víťazom, aj keď preteky vyhral Hamilton na Mercedese. Maxovi bola vymenená pohonná jednotka. Na jednej strane sa vyhol trestu troch miest, na strane druhej štartoval za nadštandardnú výmenu z posledného miesta. Bláznivé preteky a kvalitný štart spôsobili, že Max začal byť jeden z TOP favoritov na možné víťazstvo. V polovici pretekov prišiel útlm a Max šokujúco strácal aj na pilotov ako Leclerc, Alonso, či kolega Pérez. Našťastie pre nich, rozpršalo sa a Verstappen prišiel do boxov v čas. Nielen, že sa pohodlne vďaka tomu dostal pred svojho kolegu, dostal sa aj pred ostatných a pred ním zostal už len sedemnásobný majster sveta. Ten sa dostal do vedenia šampionátu, no morálnym víťazom dnes bude práve Red Bull s Maxom.

Známka pre tím: 9/10

Pérez: 6/10

Verstappen: 8/10

Mercedes – 35 bodov (Bottas 5., Hamilton 1.)

Sté víťazstvo Lewisa Hamiltona, klobúk dole pred ním a pred prácou Mercedesu. Je to historický miľník. V novom dokumente „Schumacher“ od Netflixu je dôležité pripomenutie toho, že to bol práve Michael Schumacher, sedemnásobný majster sveta, ktorý výrazne tímu pomohol v jeho začiatkoch. Michael po svojom veľkom návrate ešte zlaté časy nemeckej stajne nezažil, no práve jeho majstrovské skúsenosti z Ferrari dali tímu obrovský kus výhody, ktorá je dodnes nedocenená.

Lewis pritom víkend začal kostrbato, urobil tri či štyri veľké chyby, počas kvalifikácie narazil do múru a odštartoval až štvrtý. V pretekoch už však ukázal svoje majstrovstvo.

Známka pre tím: 9/10

Bottas: 7/10

Hamilton: 8/10

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera