Štvrtok, 23. máj 2024

Z hokejovej univerzity na strednú školu do OHL. Prečo to urobil Montreal s Mešárom?

FOTO TASR/AP

Filip Mešár bol pár hodín po svojom debute v AHL preradený do juniorky. Nadnesene môžeme povedať, že ho čaká presun z farmy do kuchyne, keďže sa sťahuje do Kitcheneru. Práve v tomto meste pôsobí klub kanadskej juniorskej OHL, Kitchener Rangers. Vedenie Montrealu Canadiens dlho váhalo, kde by mal 26. výber tohtoročného draftu začať sezónu. Rozhodlo sa správne?

Ani kluby NHL v tom nemajú jasno

Rozvoj mladých hráčov je v hokeji veľká téma. Dalo by sa o nej filozofovať tak dlho, že by počas toho stihol aj Matovič odstúpiť. Názory sa líšia a my ich môžeme pozorovať na rozhodnutiach klubov NHL, ktoré urobili pri našich prospektoch.

Pri Adamovi Sýkorovi vedenie New York Rangers vyhodnotilo, že najväčší progres urobí, ak odohrá ešte jednu sezónu v Tipos extralige za HK Nitra. Vedenie New Jersey si zas myslí, že pre rozvoj Šimona Nemca budú najlepšie zápasy na farme v AHL. Vedenie Montrealu pri Filipovi Mešárovi vidí najväčší progres v juniorskej lige a pri Jurajovi Slafkovskom zvolilo cestu NHL.

Vyzerá to tak, že neexistuje jednoznačná odpoveď, aká cesta je pre hráča najlepšia. Pri každom môže byť odlišná, závisí najmä od jeho aktuálnej výkonnosti, pozície, štýlu hry, no taktiež od preferencií, situácie a plánov klubu.

Čo hovorí dátová analytika?

Do vývoja hráča vstupuje príliš veľa spoločne súvisiacich faktorov, čo kumuluje entropiu a tým pádom je náročné vyhodnotiť konkrétny vplyv každého z nich a zadefinovať správnu cestu pre vývoj hráča. V takých prípadoch si môžeme nové obzory otvoriť tým, keď sa na veci pozrieme očami dátovej analytiky.

Na problematiku týkajúcu sa Filipa Mešára si posvietil dátový vedec Byron Bader z Hockey Prospecting, ktorý pôsobí aj ako NHL draft konzultant. Podľa jeho analýzy dát je extrémne zriedkavé, aby bol útočník plnohodnotne adaptovaný v mužskej lige, navyše draftovaný v prvých dvoch kolách, poslaný nasledujúcu sezónu po drafte hrať do kanadskej juniorky.

Keď nepočítame presun Mešára, za posledných 30 rokov takýto prípad nastal iba štrnásťkrát! Naposledy to zažil André Burakovsky, to sa písala ešte sezóna 2013/14. Zo 14 hráčov, ktorých kluby NHL poslali touto cestou sa osem prebojovalo do NHL, čo prestavuje 57%-tnú úspešnosť. Avšak iba jeden z nich, čo predstavuje úspešnosť 7%, sa dokázal premeniť na hviezdu ligy. Tým hráčom bol mimochodom Marián Hossa a je najvyšší čas, aby tento jeho počin niekto napodobnil. In Mešár we trust.

Na porovnanie, ak taký hráč zostal v sezóne nasledujúcej po drafte hrať v Európe, v 58% prípadoch si zahral v NHL a až v 24% prípadoch sa stal hviezdou ligy. Zaujímavosťou je, že zatiaľ len sedem takýchto útočníkov dostalo šancu hneď v AHL. Z nich sa všetci dostali do NHL a dvaja z nich sa stali hviezdami, konkrétne David Pastrňák a Mikko Rantanen.

Na záver Bader odporúča, aby Montreal neposlal Mešára do juniorky, ale nechal ho naďalej rozvíjať v slovenskej extralige alebo mu dal priestor v AHL.

Čísla juniorke neprajú, lepšia je aj Európa

Ako vyplýva z analýzy od Byrona Badera, najlepšie vyhliadky má, ak bude hrať AHL. V NHL si zahrá na 100% a šanca na hviezdu ligy je 29%.

Treba však podotknúť, že v niektorých smeroch sa vzhľadom na veľkosť vzorky dáta nedajú považovať za štatisticky signifikantné. Dokážu ale poslúžiť pre tvorbu približnej predstavy o vplyve jednotlivých ciest na ďalšiu kariéru hráča. Logicky to aj dáva zmysel, že najlepší útočníci v ročníku plnohodnotne adaptovaní na mužský hokej majú lepšie kariéry, keď po drafte pokračujú v hraní mužského hokeja a nevracajú sa späť k tomu juniorskému.

Koniec koncov, v NHL sa tiež hrá mužský hokej.

Z univerzity späť na strednú školu

V tohtoročnom drafte boli v prvých dvoch kolách vybraní dvanásti útočníci plnohodnotne adaptovaní na mužský hokej – Juraj Slafkovský (1.), Marco Kasper (8.), Jonathan Lekkerimäki (15.), Joakim Kemell (17.), Ivan Miroshnichenko (20.), Danila Yurov (24.), Filip Mešár (26.), Jiří Kulich (28.), Brad Lambert (30.), Julian Lutz (43.), Jani Nyman (49.) a Adam Sýkora (63.).

Filip Mešár ako jediný z nich strávi sezónu v juniorke. Všetci ostatní buď zostali vo svojom súčasnom klube alebo sa presunuli do mužskej ligy v zámorí. Zaujímavosťou je, že v AHL tento rok dostanú priestor Jiří Kulich a Brad Lambert, čiže hráči draftovaní nižšie ako Mešár. Z tohto pohľadu sa jedná vskutku o unikátny ťah zo strany Montrealu, ktorý ide proti súčasným trendom.

,,Pre hráča, ktorý má za sebou dve sezóny v profesionálnom hokeji, je poslanie do juniorky niečo podobné, ako keby vás pošlú po vyštudovaní univerzity na strednú školu,“ vyjadril sa na Twitteri Švéd Szymon Szemberg, ktorý je šéfom Aliancie európskych hokejových klubov a bývalý tlačový hovorca IIHF.

Ako si tieto dáta interpretovať, Montreal dobrezrobil?

To, či poslanie Mešára do juniorky bol správny alebo nesprávny krok, ukáže až čas. Z dát jasne vyplýva, že do NHL sa dá dostať akoukoľvek cestou a aj v nej následne zahviezdiť.

Na druhú stranu je z analýzy preukázateľné, že sú ľahšie a ťažšie cesty, pričom vedenie Montrealu pre bývalého hráča HK Poprad zvolilo tú najnáročnejšiu so štatisticky najmenšou šancou na úspech. Snáď to mladý Slovák zvládne, zostáva nám držať prsty!

Môj názor – Montreal sa nechal oklamať vekom

Keď sa na Mešárov prípad pozrieme vo všeobecnosti, keď hráč preukáže, že je schopný hrať svoju hru na danej úrovni naplno bez akýchkoľvek obmedzení a ďalej sa rozvíjať, treba mu poskytnúť priestor, aby sa vyhral a zlepšoval na tejto úrovni. Prechod na nižšiu úroveň mu nedokáže dať nič navyše. Presne to zažil Mešár v Poprade. Odkedy mal výkonnostne na Áčko, tak si ho tam nechali a neposlali ho späť do juniorky s tým, že mu to dá viac, lebo dostane väčší čas na ľade a väčšiu zodpovednosť.

V hlavnom kempe Montrealu svojou hrou pútal na seba pozornosť a ukazoval, že dokáže byť platným hráčom v mužskom hokeji aj v zámorí. Po presune do Lavalu odohral za tento AHL tím dva prípravné zápasy, v ktorých získal dva body, za gól a asistenciu. Pri ligovom debute hral na krídle štvrtej formácie a hneď po ňom bol poslaný do juniorky.

Jeho zápasy na farme som nemal možnosť vidieť, no v reakcií fanúšikov Lavalu na Twitteri po jeho ligovom debute bolo cítiť rozhorčenie z nízkeho času na ľade a skutočnosti, že nedostal žiaden priestor v predĺžení. Jeden zo šiestich gólov v sieti Lavalu síce padol po jeho strate puku, no v ofenzíve bol podľa ich názoru veľkým prínosom, keď dokázal produkovať šance pre seba aj spoluhráčov.

Vzhľadom na tieto skutočnosti a trend analyzovaný vyššie je zvláštne, že mu Montreal neskúsil dať na farme väčší priestor a dôležitejšie úlohy. Na farme majú síce pretlak hráčov, avšak nie z pohľadu kvality, ale kvantity. Aj zrejme preto využili možnosť, že Mešára môžu poslať do juniorky. Ako keby sa nechali oklamať vekom a povedali si, že má ešte čas a pobyt v juniorke mu v jeho veku nemôže uškodiť.

Skúsme sa na to pozrieť ešte z iného uhla pohľadu. Keď vezmeme do úvahy ako k celej veci pristúpil Montreal a aké alternatívy sa spomínali, pre Mešárov vývoj bude jednoznačne lepšie hrať juniorku v Kitcheneri ako keby mal byť dusený v AHL vo štvrtej formácii, prípadne hrať šesť minút na zápas niekde vo Švédsku.

Mrzí však prístup Montrealu, ktorý svojmu výberu v prvom kole draftu nedokáže vytvoriť lepšie podmienky na napredovanie. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera