Sobota, 18. máj 2024
NFL

Ako vyzerá pohovor do NFL? Začalo sa NFL Scouting combine

SITA/AP Photo

Najsledovanejší pracovný pohovor na svete sa v týchto dňoch koná v Americkom meste Indianapolis. Začal sa NFL scouting combine.

Šesť kľúčových dní

Desiatky trénerov, agentov, lekárov sledujú svojich možných budúcich zamestnancov. Na druhej strane sa 337 hráčov univerzít z celej Ameriky pozvaných na na podujatie nazvané Combine snaží všetkými silami zaujať svojich budúcich zamestnávateľov. Čo čaká hráčov počas šiestich dní v Indianapolis?

Hráči sú rozdelení do skupín podľa pozícií. Po príchode ich čaká kompletná lekárska prehliadka, vrátane všetkých dôležitých meraní. Tento rok sa s napätím čakalo, aký vysoký je rozohrávač z Oklahomy. Kyler Murray je jedným z dvoch najlepších QB v drafte, no je na svoju pozíciu dosť malý. Keď oznámili, že meria 178 centimetrov, viacerí si vydýchli. Menej ako 180 centimetrov vždy vyvoláva otázniky, dvaja najlepší nízki rozohrávači majú aspoň toľko. Russel Wilson má 180 a Drew Brees ešte o tri viac. Takých 175 by už bolo kriticky málo, aby ho niekto riskoval potiahnuť v prvom kole.

Hlava vs telo

Následne musia hráči ukázať svoje zručnosti v komunikácií. Podstupujú rozhovory s novinármi a zástupcami tímov, ktorí podrobne sledujú každý ich krok. Pre nás na Slovensku asi neobyčajné, no žiadny tím ktorý ide vložiť milióny dolárov do hráča nechce dostať do svojich radov nikoho kto bude robiť tímu hanbu. Nie, žeby sa to v minulosti nestalo…

Dôležitým je aj osobnostný test, tzv. Wonderlic. Je zameraný na matematiku, vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu a môžete si ho skúsiť aj sami. Chemici a inžinieri dosahujú aj nad 30 bodov, predavači a väzenskí strážcovia polovicu. Quarterback by mal dať aspoň 20 bodov, aby jeho výsledok nezdvihol obočie skautov.

Druhou časťou scounting combine je fyzická časť testov ktoré hráči podstupujú vo forme cvičení. Sú rôzne, no najsledovanejšou je šprint na 40 yardov, nazvaný 40 yard dash. Behať musí každý hráč, bez ohľadu na pozíciu. Rekord drží WR John Ross, v roku 2017 zabehol túto vzdialenosť za 4,22 sekundy.

Ďalšou disciplínou je Bench press kde sa ráta počet opakovaní so stokilovou činkou. Rekord drží Stephen Paea, zdvihol  ju 50-krát.  Ďalej sa skáče do diaľky aj do výšky, presne tak, ako si to pamätáme zo školských telocviční. Výbušnosť a zrýchlenie hráčov hráči testujú v rôznych variáciach behania medzi kužeľmi: Three cone, 20 yard shuttle a 60 yard shuttle. Ďalšie disciplíny sú prispôsobené rôznym pozíciám.

Mená, ktoré sa oplatí sledovať

Ak sa vám nechce sledovať celé scouting combine (napríklad na NFL.com) určite si nenechajte ujsť výkony top hráčov draftu – napríklad trojicu mladých QB Kyler Murray, Dwayne Huskins a Drew Lock.

Draft 2019 je nabitý skôr defenzívnymi hráčmi ako Nick Bosa – brat Joeyho Bosu – alebo Quinnen Williams, ktorý je prirovnávaný k hviezde LA Rams Aaronovi Donaldovi. Predpokladá sa tiež, že by mohol byť prekonaný rekord Johna Rossa v šprinte na 40 yardov.

Obdobie medzi sezónami v NFL je pridlhé, trvá od začiatku feburára do začiatku septembra. Neznamená to ale, že americký futbal spí. Combine je jednou z príležitostí, ktorá fanúšikov drží v kontakte s obľúbeným športom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera