piatok, 22. januára 2021
NFL playoff Cleveland Browns
SITA/AP Photo/Keith Srakocic
NFL

Divízne kolo playoff NFL je kompletné. Pribudli Ravens, Saints a šokujúco aj Browns

Tri nedeľňajšie zápasy ukončili Wild Card kolo kolo playoff NFL.

Tennessee Titans – Baltimore Ravens 13:20

V prvom zápase hrali proti sebe dva tímy, ktoré mali v základnej časti najlepšiu behovú hru. Baltimore Ravens so stále mladým 24-ročným Lamarom Jacksonom, ktorý sa druhú sezónu po sebe sa dostal cez hranicu tisíc nabehaných yardov za sezónu a Tennessee Titans, ktorých ťahá “KING” Derrick Henry. Running back, ktorý nabehal viac ako 2 000 yardov, čím sa dostal do elitnej skupiny legendárnych bežcov NFL.

Zápasu od samého začiatku vládli obrany a tímy mali problém sa dostať k bodom. Titans šli do vedenia po prihrávke Ryana Tannehilla A.J. Brownovi, ktorý skóroval touchdown. V prvej štvrtine ešte skórovali field goal, keď Stephen Gostkowski premenil 45 yardov dlhý kop krátko po tom, čo obranca M. Butler zachytil prihrávku QB Ravens.

V druhej štvrtine sa ku skórovaniu dostali aj Ravens a skórovali podobne ako Titans. Lamar Jackson krásnym behom cez pol ihriska a pridali aj jeden field goal. Tímy šli do šatne za stavu skóre (10 – 10).

V druhej polovici touchdown zaznamenali už iba hráči z Baltimore. Running back J.K. Dobbins našiel medzeru v obrane a vbehol do endzóny. Titans sa zmohli už iba na kop za tri body, ktorým korigovali skóre. Justin Tucker ešte uzavrel 51-yardovým kopom na 20:13 pre Baltimore.

Obrana Ravens eliminovala Derricka Henryho, ktorý za celý zápas nabehal iba 40 yardov pri 18 pokusoch o beh. Lamar Jackson zabehol 136 yardov a pridal spomínaný touchdown, čo stačilo na účasť v Divisional play-off zápase.

New Orleans Saints – Chicago Bears 21:9

V druhom zápase večera sa predstavili New Orleans Saints a Chicago Bears. Saints boli favoritom. Napokon sa zápas po veľmi chudobnej prvej polovici zápasu (7:3 pre Saints) trochu rozbehol aspoň v druhej polovici.

Drew Brees a jeho najčastejší terč prihrávok, Michael Thomas, nedokázali poriadne nadviazať kontakt, aj keď práve Thomas chytil prihrávku Breesa na prvý touchdown. Alvin Kamara, ktorý v poslednom zápase základnej časti dosiahol 6 touchdownov, sa tiež najprv trápil.

Na druhej strane ihriska to nebolo o nič lepšie. Mitchell Trubisky mal aj smolu, keď jeden z jeho spoluhráčov pustil dokonalú loptu v endzóne pomedzi ruky ako žiačik. Ani interception obrancu Johna Jenkinsa nepomohla Bears, aby dokázali skórovať touchdown. Cairo Santos tak kopol jediné body, premenil FG z 36 yardov.

V druhej polovici sa Bears nedostali k slovu celú tretiu štvrtinu. Keď konečne skórovali, do konca zápasu zostávali dve minúty a Saints mali na konte už 21 bodov. Najprv Breesovu prihrávku premenil Latavius Murray a a tretí touchdown Saints prišiel po peknej behovej akcii Alvina Kamaru. Ten nabehal 99 yardov a jeden TD.

Mužom zápasu bol Drew Brees, ktorý v piatok oslávi 42. narodeniny. Nahádzal 265 yardov a 2 touchdowny.

Pittsburgh Steelers – Cleveland Browns 37 – 48

Finále Wild Card víkendu zaobstarali divízni rivali Cleveland Browns a Pittsburgh Steelers.

Najlepšia štvrtina v histórii play-off zápasov a zároveň najhoršia štvrtina v histórii play-off zápasov v NFL.” Asi tak by som nazval článok, ak by som písal len o tomto stretnutí. Na konci prvej časti hry svietilo na ukazovateli skóre 28:0. Šokujúce bolo, že viedli Browns. Covid im pritom vyradil niekoľko hráčov základnej zostavy a aj tréner Stefanski mohol z toho istého dôvodu zápas sledovať len z pivnice vlastného domu.

Hneď prvú rozohrávku (snap) nezachytil rozohrávač Steelers Ben Roetlhisberger a lopta sa dostala až do endzóny. Tam ju zachytil hráč Clevelendu Karl Joseph. 0:7 bolo skôr, ako sa vôbec začalo hrať. Po nešťastnom začiatku sa o necelé štyri minúty “Big Ben” postaral o ďalší problém, keď pri pokuse o pasovú prihrávku odhodil loptu ležérnym spôsobom. Chytil ju obranca Clevelandu a Browns obratom skórovali druhý touchdown.

Aj tretí drive, stále v prvej štvrtine, premenili hostia na TD. Krásnym behom sa presadil Kareem Hunt. Cleveland tak v Pittsburghu viedol 21 – 0 a QB Steelers hodil aj ďalšiu prihrávku súperovi. Rozbehnutí Browns využili príležitosť na druhý behový TD Hunta. Prvú štvrtinu tak vyhrali 28:0.

Po polčase 10:35 sa Pittsburgh cez prestávku trochu otriasol a v tretej štvrtine sa domácim podarilo znížiť dvoma touchdownami. Lenže na začiatku štvrtej štvrtinu zakončil krásnu pasovú akciu Nick Chubb a Browns mali na konte šiesty TD v zápase.

Nováčik Chase Claypool, ktorého Steelers draftovali v druhom kole, chytil v divokej poslednej časti dva touchdowny, no úspešné FG kopy Browns udržali Pittsburgh na dištanc až do konca.

Nešťastníkom zápasu bol jednoznačne QB Ben Roethlisberger. Nahádzal krásnych 501 yardov a 4 touchdowny, no štyri prihrávky hodil súperovi a prišiel aj o loptu hneď na začiatku zápasu.

Baker Mayfield sa stal druhým rozohrávačom v histórii NFL, ktorý bol draftovaný ako jednotka draftu a vyhral v play-off zápase na súperovom ihrisku. Tým prvým bol slávny Michael Vick. Cleveland Browns vyhrali zápas play-off po 26 rokoch. Poslednýkrát zvíťazili vo vyraďovacej časti ešte pod vedením slávneho trénera Billa Belichicka v roku 1994.