Piatok, 17. máj 2024
NFL

Euríčko je späť! Kto prekvapí, kto sklame a uhádne konečne niekto z nás celé kolo zápasov NFL?

TASR/AP

Síce to znova trvalo viac ako pol roka, ale dočkali sme sa. Najlepšia futbalová liga na svete (NFL) dnes večer konečne vykopne šišatú loptu na štadiónoch v Amerike a rozbehne novú sezónu. Ak bude taká, aký bol aperitív v predzápase prvého kola v noci na piatok, máme sa na čo tešiť. Obhajcovia z Tampy porazili vo výbornom zápase Dallas Cowboys kopom za tri body v poslednej minúte.

Ako tradične, aj v sezóne 2021 budeme hrať Euríčko na NFL. Natipujeme všetky zápasy nedeľného programu s jediným cieľom – poraziť ostatných dvoch z našej už pomaly svätej trojice. Vlado Kurek, ktorého podcast o americkom futbale je povinné počúvanie a Martin Ferianec, s ktorým roky zastupujeme fanúšikov najslabších klubov v lige. Fandí Detroitu a ja zeleným z NY Jets. Dnes je možno znova jediný deň v roku, kedy naši obľúbenci nemajú negatívnu zápasovú bilanciu.

Nevadí, poďme si najprv povedať zo tri predpovede pred novou sezónou. Kto z favoritov nemusí naplniť papierové predpoklady a kto naopak prekvapiť? Koľko tímov môže vyhrať SuperBowl a ktoré konkrétne? A na ktorých hráčov sa najviac tešíme?

Kto z favoritov nemusí naplniť očakávania?

Veľmi záleží na tom, kto má aké očakávanie. Z viacerých strán počúvam o LA Rams ako o favoritovi na zisk SuperBowlu. Ide o výborne vyskladaný tím, o ktorom sa hovorí, že už to musí prísť. Ťahá ich výborná obrana a o obrane sa hovorí, že vyhráva poháre. Napriek všetkému na zisk Lombardi trophy potrebujete lídra na pozícii QB. O Staffordovi sa roky hovorilo, že je solídny rozohrávač, len hrá v katastrofálnej organizácii Lions. Ja tvrdím, že je solídny QB pre základnú časť, ale takého športového psychológa ešte neobjavili, aby z neho pomohol urobiť vodcu tímu byť v play off,” zhodnotil akvizíciu jedného z favoritov Martin.

Na Oceliaroch z Pittsburghu je veľa výnimočného, spomeniem za všetko iba fakt, že odkedy ich trénuje Mike Tomlin, teda od roku 2007, vždy vyhrali v sezóne viac zápasov ako prehrali. Vždy mali aktívne skóre. V 14 sezónach 9-krát postúpili do playoff, dvakrát do Super Bowlu a raz ho vyhrali. Lenže to všetko je už viac história ako prítomnosť. QB Ben Roetlisberger je často zranený a má problémy s rukou. Myslím, že je vcelku možné, že ho dobehne v tejto sezóne čas a že ani mladý Najee Harris nepotiahne tak, ako nepotiahol kedysi Saquan Barkley Eli Manninga. Ofenzívna línia je oslabená, z obrany odišiel Bud Dupree. Toto môže byť rok, keď sa oceľ zlomí a Pittsburg nepostúpi do playoff,” hovorí Vlado a dodáva ešte jeden klub, ktorému predpovedá úpadok.

Kto z podceňovaných prekvapiť?

“Titáni z Tennessee majú podľa mňa zostupnú krivku a ťahá ich výkon pár hráčov. Je pravda, že ku kráľovi Herrymu, Brownovi a Tannehilovi prišiel Julio Jones a to môže byť fantastická posila do útoku, moje obavy sú však skôr v obrane, najmä v jej zadnej časti. Tenesse má šťastie na nešťastie druhých, je v divízii s Jaguars, Texans a Colts, a je možné, že to bude stačiť na postup do januárových zápasov. Ale herne budú v nabúšenej AFC hrať druhé husle,” dodal.

“Som zvedavý, či dokážu kvalitatívne ďalej rásť Miami Dolphins a Cleveland Browns, alebo či sme v roku 2020 videli to najlepšie čo vedia ponúknuť,” hovorí Vlado o tých, čo by mohli prekvapiť a Martin prináša svoj pohľad: “Prekvapiť môžu viacerí. Pravdepodobne nie bojom o finále, ale spôsobom ako majú vyskladaný tím a veľmi sa o nich nehovorí. Napríklad Denver môže po rokoch okúsiť play off,” povedal.

Mne sa zdá, že dnes sa vôbec nehovorí o Colts ani o Saints, ktorí sa rozlúčili s Drewom Breesom. Obaja majú nových QB, ak sa v oboch nových mestách chytia rozohrávači Carson Wentz a Jameis Winston, pokojne môžu účinkovať v januárovom playoff.

Koľko tímov môže vyhrať SuperBowl a ktoré?

Pred prvým zápasom si môže snívať kto chce, čo chce. Šancu zvíťaziť nemá ani ale ani polovica klubov. Možno ani tretina. Ja som ich napočítal osem. Los Angeles Rams, San Francisco 49ers, Green Bay Packers a Tampa Bay Bucs z konferencie NFC, Buffalo Bills, Cleveland Browns, Kansas City Chiefs a New England Patriots z AFC. Namiesto posledne menovaných som mal ešte nedávno Baltimore Ravens, tí ale prišli v príprave o troch kľúčových hráčov a zdecimovaní nebudú mať šancu.

“V najužšom okruhu favoritov sú podľa mňa Bills, Packers, Chiefs a Brady. Prial by som si finále Bills a Packers. Budú v ňom ale znova po roku Tampa a Kansas. Za predpokladu, že výraznejšie nezaúradujú zranenia, vyhrá opäť koza (GOAT) rohatá Tom Brady. Klub ktorý, ako prvý dokázal udržať kompletnú základnú zostavu v režime platového stropu, nemá dôvod byť slabší ako pred rokom. Zároveň Tom Brady nie je v 44 rokoch o rok starší, ale o rok skúsenejší,” tipuje Martin.

Každý, kto sa dostane do playoff,” upozorňuje Vlado na známy fakt, že v playoff NFL je možné všetko. Aj Tampa v minulom ročníku zvládla postúpiť do SuperBowlu ako nasadená päťka troma víťaznými zápasmi na ihriskách súperov. “Ale realisticky je ten okruh asi takýto: Chiefs, Bills, Ravens, Browns, Patriots, Packers, 49ers, Buccs, Rams, Seahawks. Kto ho vyhrá? Green Bay Packers. Lebo musia, pretože majú poslednú sezónu so svojim quarterbackom Aaronom Rodgersom, budúcim členom Siene slávy,” upresnil podcaster Vlado.

Na ktorých hračov chceme upozorniť a sme zvedaví?

Veľmi ma bude zaujímať nováčikovská skupina EDGE hráčov. V drafte boli extrémne prehliadaní, prvý išiel až z 18. miesta a tvrdilo sa, že je to možno historicky najslabšia trieda. Som zvedavý, či to tak naozaj je a či Jaelan Phillips (Miami), Kwity Paye (Colts), Rousseau (Bills), Oweh (Ravens), Tryon (Bucs) a Ojulari (Giants) náhodou nepootvárajú niektoré zatvorené oči,” hovorí Vlado lebo vie, že v dnešnom americkom futbale sú v obrane kľúčové dve pozície – hráči na kraji defenzívnej línie, ktorí majú zložiť QB skôr, ako odhodí loptu a keď sa mu to podarí, musia zasiahnuť cornecbaci (CB).

Mňa ako fanúšika Jets prirodzene zaujímajú viac rozohrávači. Mojich povedie Zach Wilson, dvojka letného draftu. Po päťdesiatich rokoch od Joea Namatha by sa newyorčanom skutočne skvelý QB zišiel, je najvyšší čas. Som zvedavý, či Trevor Lawrence v Jacksoville dokáže, že je generačným talentom. Aj či bude Mac Jones v New England novým Bradym Billa Belichicka. Zvyšní dvaja QB ťahaní v prvom kole si na svoju šancu počkajú

“Osobne sa teším na Stafforda, ako pokazí vystúpenie Rams v play off. Pokial ide o čisto nezaujatý názor, teším sa na príbeh a výkony Maca Jonesa, ktorý padol Belichickovi do náruče bez nutnosti trejdovať v drafte vyššie. Rovno z jeho obľúbeného univerzitného programu. Z 15. pozície na drafte sa stal rovno starterom, vytlačil Cama Newtona a veľmi som zvedavý či v ňom nájdu Patriots nového Bradyho,” pridal sa aj Martin.

Euríčko na NFL, Week 1

Aj v novej sezóne budeme tipovať celý nedeľný program zápasov. Prvé kolo ich má na pláne až štrnásť. Jedno je isté, prvý týždeň prinesie celkom určite kurzové prekvapenia. Už len si správne tipnúť, ktoré.

Week 1DenisVladoMartin
HOU – JAXJAXHOUJAX
WFT – LACLACWFTWFT
IND – SEAINDSEASEA
CAR – NYJNYJCARCAR
CIN – MINMINMINMIN
TEN – ARITENTENTEN
DET – SFSFSFDET
BUF – PITBUFBUFBUF
ATL – PHIATLATLPHI
KC – CLECLEKCKC
NO – GBGBGBGB
NYG – DENNYGNYGDEN
NE – MIANENENE
LAR – CHILARLARLAR
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera