Štvrtok, 23. máj 2024
NFL

Euríčko na NFL: Zostanú poslední štyria najlepší, presadí sa aspoň jeden outsider?

Matúš Miklas Matúš Miklas 22.01.2022
Foto: SITA/AP Photo/Jed Jacobsohn

Presne 26. 11. 1950 sa začala písať rivalita dvoch tímov amerického futbalu, ktoré sa v noci na nedeľu stretnú v súboji o postup do finále konferencie NFC. V ten deň odohrali svoj prvý vzájomný zápas San Francisco 49ers a Green Bay Packers. Packers vyhrali 25:21.

Od tohto zápasu ubehlo 72 rokov, počas ktorých spolu odohrali 71 zápasov tak zápas divízneho kola playoff bude v poradí. Historicky úspešnejší sú hráči Green Bay, ktorý zvíťazil 38-krát. San Francisco má na svojom konte 32 víťazstiev. Raz uhrali remízu.

Na zamrznutej tundre

Zápas číslo 72 sa odohrá na známom, ak nie najznámejšom štadióne NFL, Lambeau Field. Miestni a verní fanúšikovia ho volajú „The Frozen Tundra“. Green Bay leží na severe USA v štáte Wisconsin. V čase výkopu dnešného zápasu hovorí predpoveď o teplote minus 13 stupňov. Teplo nebude.

Ešte teraz mám ten 51-yardový field gól pred očami. Presne ten, ktorým kicker Mason Crosby rozhodol tri sekundy pred koncom posledného vzájomného zápasu týchto dvoch tímov. V septembri počas základnej časti vyhrali Packers 30:28.

Napriek tomu, že San Francisco malo prvú polovicu sezóny slabšiu, v druhej zabrali a napokon dokázali vyhrať osem zápasov z posledných desiatich. Výhrou v prvom kole playoff na ihrisku Dallas Cowboys dokázali, že je potrebné s nimi rátať. Ak je tím okolo QB Jimmyho Garoppola zdravý, dokáže byť veľmi silný. Zranenia Nicka Bosu a Freda Warnera zo zápasu v Dallase neboli natoľko vážne, aby dnes nemohli nastúpiť.

Súboj trénerov

Kyle Shanahan a Matt LaFleur predstavujú ďalší dôležitý aspekt súboja, ktorý je obzvlášť prestížny. Obaja boli kolegovia už v roku 2008, keď pôsobili v Houstone. V rokoch 2010-2013 sa LaFleur pripojil na štyri sezóny ku Kyleovi Shanahanovi do tímu Washington Redskins. Ich posledné spoločné pôsobenie bolo v Atlante Falcons, kde pôsobili dve sezóny (2015-2016).

Vzájomná rivalita, ale aj rešpekt u oboch pánov tu je. Napriek tomu, že Packers majú lepšiu bilanciu vzájomných zápasov, v playoff v roku 2020 v NFC championship game, vyhral Shanahan. LeFleur tak bude môcť oplatiť prehru svojmu bývalému učiteľovi a vtedy ešte priateľovi.

Čo môže rozhodnúť

Takú skvelú sezónu, akú zažil v tomto ročníku Aaron Rodgers, už pár rokov nemal. Mnoho odborníkov hovorí o hráčovi, ktorý by mal získať ocenenie MVP. Rodgers a jeho futbalové dvojča WR Devante Adams budú kľúčovými postavami. Netreba zabudnúť ani na Randalla Cobba, ten bude namotivovaný po zranení.

Výkon obrancov 49ers bol v Dallase kľúčový a prispel najviac k víťazstvu proti Cowboys. V zápase s Packers budú musieť hráči ako Thomas, Williams, Moseley, ale aj Warner či Greenlaw odohrať minimálne rovnako dobre. Spojenie Rodgersa s receivermi je takmer dokonalé.

Obrana domácich Packers by mala byť kompletná. Budú mať čo robiť, zastaviť behovú hru 49ers nie je len tak. Taký Deebo Samuel je receiver, ktorý vie chytať prihrávky vzduchom, ale aj skvele s loptou behať. V zápase s Dallasom TE George Kittle viac blokoval ako hral, proti Packers to môže byť úplne naopak.

Čo môže tento zápas rozhodnúť, je jednoznačne štvorlistok 49ers, ktorý tvoria Bosa, Armstead, Ebukam a Key. Ak títo štyria dokážu vytvoriť dostatočný tlak na Rodgersa, môže to byť pre výsledok kľúčové. Aaron Rodgers sa podľa pokročilých štatistík pri hre pod tlakom prepadol až na 19. pozíciu v rámci quarterbackov.

Favoritom zápasu sú Packers. Ja si myslím, že šance sú vyrovnané a rozhodnúť sa môže znova v posledných sekundách.

Euríčko na NFL

V prvom kole sa dostal Vlado Kurek do vedenia. Len v zápase Dallasu proti 49ers sa mýlil, ostatných päť dokázal predpovedať presne. Telovýchovný vedúci a Martin Ferianec uhádli iba polovicu víťazov. Prekvapenia, ktoré tipovali, sa nekonali.

Zostáva posledných sedem zápasov. Favoritmi sú zakaždým domáci, otázne je, či sa ktorýsi z klubov na výjazde presadí. Cincinnati, ktoré oslavovalo výhru v playoff po desiatkach rokov minulý víkend? Tennessee sa vráti King (Derrick) Henry, jeho zranenie achilovky vyliečili šokujúco rýchlo. O zápase v Green Bay ste už čítali. Tom Brady s oslabenou squadrou bude doma bojovať proti motivovaným hráčom Rams z Los Angeles. Tí by radi hrali o Superbowl na domácom ihrisku.

V poslednom zápase sa stretnú Kansas City, finalista posledných dvoch ročníkov a Buffalo. Bills doslova rozbili Patriots po asi najlepšom výkone útoku v histórii. Ani raz nemuseli loptu odkopávať, nestratili ju a ani sa nemuseli pokúsiť o field goal. Sedemkrát boli na lopte a skórovali sedem touchdownov. Ak niečo podobné zopakujú zajtra neskoro večer, Chiefs hetrik v Superbowloch nedajú.

DivisionalDenisVladoMartin
TEN – CINTENTENTEN
GB – SFGBGBGB
TB – LARLARLARTB
KC – BUFKCKCKC
Sezóna142:93144:91137:98
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera